تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 623
  • بازدید دیروز: 729
  • بازدید هفته: 7065
  • کل بازدیدها: 2500489

قانون ۵ ـ  داوران88

 اختیارات و وظایف داوران:

فوتسال یک ورزش رقابتی است، و داوران باید متوجه باشند که برخورد فیزیکی بین بازیکنان عادی و متعارف بوده و بخشی از بازی می‌باشد، با این حال اگر بازیکنان به قوانین فوتسال و اصول ورزشکاری و مردانگی مثلاً بازی جوانمردانه احترام نگذارند، داوران باید با برخورد مناسب آنها را ملزم به رعایت قوانین و اصول ورزشکاری نمایند.

  اگر به عقیده داوران نورپردازی به علت ایجاد خرابی در قسمتی از آن، ناکافی است باید بازی را به حالت تعلیق در آورند. اگر خرابی قابل تعمیر نباشد، داور بازی را تعطیل می‌نماید.
  اگر توسط تماشاگران شیئ پرتاب گردید و به مسئول مسابقه (داور)، بازیکن یا مقامات تیم برخورد نمود، داور می‌تواند اجازه دهد که بازی ، ادامه پیدا کند،  به حال تعلیق درآید یا بازی تعطیل گرددکه بسته به شدت حادثه، او باید، در همه حالات، حوادث مربوطه را به مقامات مسئول گزارش نماید.
 دادن کارت زرد و قرمز به بازیکنان در خلال زمان استراحت بین دو نیمه و بعد از پایان بازی مثل وقت‌های اضافه و ضربات پنالتی از نقطه پنالتی از اختیارات داوران می‌باشد، زیرا تصمیمات انضباطی در این زمان ها هنوز تحت اختیارات داوران است.
 اگر یکی از داوران به علتی، موقتاً ناتوان شود، بازی می‌تواند تحت سرپرستی (نظارت) داور دیگر و کمک داوران تا زمانی که توپ از بازی خارج شود، ادامه پیدا کند.

استفاده از آوانتاژ:

 زمانی که تخلف یا سرپیچی از قوانین صورت می‌گیرد داوران می‌توانند آوانتاژ دهند و قوانین بازی فوتسال صریحاً به کار بردن آوانتاژ را منع نکرده است. به طور مثال: در زمان اجرای پرتاب اوت دروازه اگر بازیکن مهاجم داخل محوطه جریمه باشد، دروازه بان اجازه دارد در صورت تمایل سریعا بازی را به جریان بیاندازد ولی اگر ضربه اوت به درستی اجرا نشود اجازه نداریم که آوانتاژ بدهیم.

دادن آوانتاژ برای تخلفات قانون ۴ ثانیه مجاز نمی‌باشد مگر در تخلف دروازبان هنگامیکه بازی در نیمه ی خودی است و او حین کنترل توپ موقعیت توپ را گم کند ، در دیگر موارد مانند ضربات آزاد، ضربات اوت، ضربات دروازه‌ و ضربات کرنر ، داوران نمی‌توانند از آوانتاژ استفاده کنند.

داوران در تصمیم‌گیری باید شرایط ذیل را رعایت نمایند، خواه آوانتاژ به کار برده باشند یا بازی را متوقف نمایند:

شدت سرپیچی از قانون (تخلف): اگر تخلف مستحق اخراج باشد، داوران باید بازی را متوقف نمایند و بازیکن را اخراج نمایند، مگر اینکه فرصت به ثمر رسیدن یک گل وجود داشته باشد.

 محل انجام خطا: نزدیکتر به دروازه‌ حریف، می‌تواند مؤثرتر باشد.
 شانس‌های فوری، ضد حمله. (حمله نویدبخش).
 تخلف انجام شده نباید خطای جمع شونده ی ششم یا خطای جمع شونده بیشتر باشند، مگر اینکه فرصت به ثمر رسیدن یک گل وجود داشته باشد.
 جو مسابقه (شرایط حاکم بر مسابقه).
 تصمیم برای جریمه خطای اصلی باید در چند ثانیه انجام شودولی برگشت به عقب امکان ندارد مگر علایم مربوط به آن قبلا اعلا شده باشد یا یک جریان جدید از بازی به وجود آمده باشد.

اگر یک خطا مستوجب اخطار باشد، باید در اولین توقف داده شود.  مگر اینکه آوانتاژ واضحی وجود داشته باشدکه به داوران توصیه می‌شود ، بعد توقف فوری به بازیکن اخطار دهند. اگر در توقف اخطار داده نشد، بعداً نمی‌توان اخطار داد.

 اگر یک تخلف نیازمند شروع مجدد بازی با یک ضربه آزاد غیرمستقیم باشد، داوران باید جهت اطمینان از در جریان بودن بازی از آوانتاژ استفاده نمایند ، در صورتی‌که این آوانتاژ منجر به حرکت تلافی جویانه نشود و برای تیم حریف زیان‌بخش نباشد.

رخ دادن بیش از یک خطا:

 رخ دادن چند خطا توسط دو یا چند بازیکن از یک تیم:
 داوران باید شدیدترین خطا را جریمه نمایند.
 بازی باید براساس خطای شدیدتر، دوباره شروع شود.
 باتوجه به دو پاراگراف بالا، داوران به بازیکنان خاطی براساس تخلفی که انجام داده‌اند اخطار می‌دهند یا آنها را اخراج می‌کنند ، یا جریمه شخصی در نظر نمی‌گیرند.
 اگر خطاهای انجام شده جریمه اش ضربه آزاد مستقیم باشد، داوران دستور می‌دهند که متناسب با آن، خطاهای جمع شونده ثبت گردد.
 بازیکنانی از دو تیم مختلف مرتکب خطاهایی می شوند:
 داوران بازی را متوقف می کنند، چنانچه داوران نمی توانند آوانتاژ اعمال کنند و بازی را دوباره با دراپ بال از محل توپ هنگام توقف بازی شروع می کنند. مگر اینکه بازی در داخل محوطه جریمه متوقف شده باشد که در چنین مواردی یکی از داوران بازی را با دراپ بال از نقطه ای روی خط محوطه جریمه که نزدیک ترین فاصله با محل توپ هنگام توقف بازی داشته، دوباره آغاز می کنند.
 با توجه به پاراگراف بالا، داوران بر طبق تخلفات مرتکب شده به بازیکنان اخطار یا آنها را اخراج می کنند یا هیچ اقدام انضباطی انجام نمی دهند.
 اگر جریمه خطاهای مرتکب شده ضربه آزاد مستقیم باشد، داوران دستور می دهند که خطاهای جمع شونده مورد نظر، ثبت شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 7 = ده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>