تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 463
  • بازدید دیروز: 1263
  • بازدید هفته: 10198
  • کل بازدیدها: 2225685

139208150918148351477853زهیر بن قین از بزرگان قبیله «بزجیله» بود که در کوفه می‌زیست. (نخست طرفدار عثمان یعنی عثمانی مذهب بود، تا اینکه در سال ۶۰ هجری، هنگام بازگشت از سفر مکه در منزل «زرود» با کاروان امام حسین(ع) همزمان در یک جا فرود آمد امام حسین(ع) شخصی را نزد زهیر فرستاد و او را طلبید زهیر از این دیدار اکراه داشت اما به توصیه همسرش ،دیلم یا دلهم دختر عمرو، به محضر امام حسین(ع) شرفیاب شد.

پس از ملاقات شادمان نزد خانواده و دوستانش بازگشت و فرمان داد تا خیمه و بار او را به کنار خیمه امام(ع) منتقل کنند. ظهر عاشورا زهیر و سعید بن عبداله، جان خویش را سپر کردند تا امام حسین(ع) به همراه جمعی از یارانش نماز خوف به جای آورند.

زهیر هنگام نبرد این گونه رجز می‌خواند: من زهیرم فرزند قین، شما را با شمشیر از حسین دور می‌کنم. زهیر پس از نبردهای دلیرانه و کم نظیر و کشتن حدود ۱۲۰ نفر از افراد دشمن، سرانجام به دست کشیر بن عبداله ثعبی و مهاجر بن اوس به شهادت رسید.

امام حسین (ع) درباره او فرمود: خدای متعال تو را از رحمتش دور نگرداند و قاتل تو را لعنت کند همانند لعن کسانی که آنها را به صورت میمون و خوک درآورد.

تاریخ هیچ جزئیاتی از ملاقات او با امام حسین(ع) و تحول درونی زهیر نقل نمی‌کند و کسی از کیفیت این ملاقات خبری ندارد؛ اما هنگامی که زهیر در روز عاشورا لشکر دشمن را نصیحت می‌کرد که ای قوم فرزند پیامبر(ع) را یاری کنید، یکی از دشمنان به زهیر گفت: زهیر تو را چه شده است که تا دیروز عثمانی مذهب بودی و امروز ما را به یاری فرزند علی فرا می‌خوانی؟ زهیر پاسخ داد: حسین(ع)، تنها با یک نگاه جانم را شیفته کرد.

سلام ما به زهیر و دلاوری‌هایش

که بود شاهد عشق حسین و مولایش

گذشت از ره عثمانی و حسینی(ع) شد

چنان که از دل و جان سر سپرد در پایش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × = 56

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>