تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 558
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4888
  • کل بازدیدها: 2736483

چگونه ذهنیت بازگشت به بازی (کامبک) بسازیم؟

 چه چیزی منجر به بازگشت به بازی (کامبک) می شود؟ و چه عواملی باعث افت عملکرد می‌شود؟

 بازگشت به بازی (کامبک) و افت در دو سمت مخالف طیف هستند اما اساس هر دو کاملاً مشابه است. بازگشت به بازی (کامبک) و افت ناشی از طرز فکر هستند، به ویژه اینکه شما در گذشته، حال یا آینده متمرکز هستید.

اینکه بازگشت به بازی (کامبک) موفقی داشته باشید یا نه، به بازی روانی شما بستگی دارد.

اگر در طول بازی روی اشتباهات گذشته متمرکز شوید، اعتماد به نفس شما آسیب خواهد دید و به سوی تسلیم شدن پیش خواهید رفت.

با تمرکز بر باخت یا نتیجه‌ی فاجعه‌بار احتمالی یعنی تمرکز بر آینده، عملکرد شما محدود می‌شود، زیرا “فکر” شما دیگر در بازی نیست.

 60b9f3804234a3cdc03a4f716813ea8d

تنها راه بازگشت به بازی (کامبک) این است که کاملاً در کاری که باید در لحظه انجام دهید شناورباشید (حضور ذهن داشته باشید). لحظه‌ی کنونی تنها نقطه زمانی است که می‌توانید کنترل خود را اعمال کرده و به طور مستقیم بر عملکرد خود اثر بگذارید.

بازگشت به بازی (کامبک) لزوماً به معنای پیروزی نیست، بلکه می‌تواند در رقابت باقی ماندن (بازیابی تمرکز) باشد، تا در بالاترین سطح ممکن به مسابقه ادامه دهید.

به همین ترتیب، به هم ریختن شخصی یا فروپاشی تیمی منجر به از دست رفتن تمرکز و اعتماد به نفس می‌شود. افت عملکرد زمانی اتفاق می‌افتد که فکر می کنید بازی را در اختیار دارید یا وقتی اعتقاد دارید قبل از به صدا درآمدن سوت نهایی برنده شده‌اید.

 این نوع وضعیت بر تمرکز در آینده بنا شده است.

تنها راه با موفقیت به پایان رساندن رقابت این است که با همان سبک بازی سختکوشانه که شما را به برتری رسانده است رقابت را ادامه دهید.

 طرز فکر شما اصلی‌ترین عامل مؤثر بر عملکرد شما و نتیجه نهایی یک رقابت است. زیرا در هر سطحی که رقابت می‌کنید ورزشکاران از لحاظ تکنیکی، تاکتیکی و جسمی کم و بیش در حد شما هستند.

 مثال کلاسیک بازی بایرن مونیخ و منچستر یونایتد در فینال لیگ قهرمانان اروپا که تا دقیقه ۹۰ یک بر صفر به سود بایرن بود با دو گل دقیقه ۹۱ و ۹۳ تدی شرینگهام و اوله‌گونار سولشر پایان یافت تا شاگردان فرگوسن یکی از مشهورترین بازگشت به بازی (کامبک)های تاریخ را رقم بزنند.

 چگونه می‌توان یکی از بهترین بازگشت در تاریخ فوتبال را ایجاد کرد؟

ذهنیت!

درنهایت نحوه عملکرد شما تحت تأثیر طرز فکر شما قرار خواهد گرفت؛ می‌خواهید بر روی چه چیزی تمرکز کنید؟ بر روی چیزی که می-خواهید انجام دهید یا آنچه می‌ترسید اتفاق بیفتد؟

 نکاتی برای ایجاد ذهنیت بازگشت به بازی (کامبک)

 ۱. مهم نیست درچه وضعیتی از بازی قرار دارید، از خود بپرسید: الان چه کاری می‌توانم انجام دهم تا در این لحظه بهترین شوم؟

۲. بازگشت به بازی (کامبک) هنگامی شروع می‌شود که ذهنیت خود را به شکل معمول و روتین تا پایان بازی ادامه دهید.

۳. حتی اگر فقط ۵ دقیقه در یک بازی باقی مانده باشد و شما با ۱ گل عقب باشید، در آن لحظه بهترین خود بودن باعث ایجاد عادت «تاب‌آوری» می‌شود.

  دکتر سیدمحمدرضا علوی‌زاده (متخصص روان‌شناسی)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>