تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 106
  • بازدید دیروز: 869
  • بازدید هفته: 5754
  • کل بازدیدها: 2505620

در ابتدا می توان به بازی رفت اشاره کرد، جایی که برانکو دلیلی برای حملات گسترده با نفرات زیاد نمی دید چرا که اگر بازی با نتیجه ای سنگین و غیر از یک بر صفر تمام شده بود، پرسپولیس نیازمند نتیجه ای متفاوت تر برای بازی برگشت بود. پرسپولیس پس از سیستم ۲ – ۲ – ۲ – ۴ که در حملات به سیستم ۲ – ۶ – ۲ تبدیل می شد در چند بازی اخیر خود دوباره به سیستم ۲ – ۱ – ۲ – ۱ – ۴ متمرکز در مرکز روی آورد.

الدوحیل در بازی برگشت با سیستم ۳ – ۳ – ۴ خود با بازی سازی با پاس های دقیق و سریع سعی کرد لمس توپ های وینگرهای تکنیکی خود را بالاتر ببرد تا بتواند پرسپولیس را در گوشه ها آزار دهد چرا که پرسپولیس دو مهاجم مرکزی دارد و بازی در خارج از خانه است، الدوحیل از سه هافبک مرکزی استفاده می کرد تا کانال های پاس های مرکزی طولی به دو مهاجم را بلاک کنند.

1

بدیهی است که سیستم ۲ – ۱ – ۲ – ۱ – ۴ متمرکز در مرکز زمین چون تنها دو بازیکن در کناره ها (فولبک ها)دارد اگر با برتری عددی تیم حریف در گوشه ها همراه شود می تواند بسیار برای پرسپولیسی که از این آرایش استفاده می کند خطرناک باشد اما پرسپولیسی ها برای خنثی کردن این تاکتیک با فشردگی در یک سوم میانی زمین و تحت فشار قرار دادن خط هافبک سه نفره الدوحیل با چهار هافبک پرسپولیس همراه بود سعی در کنترل بازی در مرکز زمین داشتند؛ نکته بسیار مهم در آرایش هایی که تنها دو بازیکن کناری دارند این است که نباید در کناره های زمین پرس انجام شود مگر اینکه هافبک های مرکزی کاملا از مرکز به کناره ها اضافه شده باشند.

2

پرسپولیس تنها تیم ایرانی است که توانایی اجرای نسبتا کامل کانترپرس، فول پرس و انتقال را بخوبی دارد. انجام تاکتیک ها ی متنوع و اجرای آن نیازمند تمرینات هوازی بسیار بالا است اما از آنجایی که پرسپولی س برانکو چندین سال است که با این سبک بازی می کند اگر بتواند بازی را به سمت دوندگی و فوتبال فرسایشی ببرد قطعا در نیمه دوم بازی ها موفق تر خواهد بود، از طرفی الدوحیل نیز با ثابت نگه داشتن سه هافبک مرکزی و چهار مدافع خود سعی می کرد تا پرسپولیس را در زمینش مهار کرده و فضای زیادی به آنها ندهد.

نقطه عطف بازی

همانطور که پیش تر گفته شد پرسپولیس تیمی دونده و استقامتی است که می تواند استارت های انفجاری کوتاه و بلند متعددی را ترتیب دهد درنتیجه از دقیقه ۵۱ بازی تا انتهای بازی پرسپولیس سعی کرد با بردن بازی به سمت دوندگی و فوتبال انتقالی آمادگی هوازی و فیزیکی خود را به رخ کشیده و مهم تر اینکه بتواند از این موضوع بهره ببرد.

3

آرایش ۳ – ۳ – ۴ الدوحیل در نیمه دوم تبدیل به ۳ – ۲ – ۱ – ۴ شد، آنها سعی می کردند با چهار نفر جلویی خود پرس در زمین حریف، پرسپولیس را در زمین خود متوقف کرده و در ادامه از اشتباهات آنها استفاده نمایند و با به ثمر رساندن گل دوم بازی کار را یکسره کنند اما برانکو و پرسپولیس با توجه به بالا بودن لاین خط دفاعی الدوحیل و دور بودن آن ها از دروازه خودی سعی کرد رو به توپ های بلند (long ball) بیاورد. در تاکتیک توپ های بلند برانکو هدف بردن دوئل هوایی نبود بلکه هدف خراب کردن ضربات سر دفع شده مدافعین و استفاده موثر از توپ های سوم توسط شش بازیکن جلوی زمین پرسپولیس بود تا بتواند پس از دریافت توپ با حملات سریع طولی(quick strike) با توجه به آمادگی جسمانی بالاتر خلق موقعیت کنند. گل دوم پرسپولیس در دقیقه ۷۵ دقیقا به همین شکل بود؛ دفع توپ بلند و خوب حسینی چون به بازیخوانی بد هافبک دفاعی الدوحیل همراه بود باعث شد که دو مهاجم پرسپولیس خود را در موقعیت دو در مقابل دو برابر مدافعین مرکزی الدوحیل ببینند.

4

معمولا تاکتیک توپ های بلند توسط مدافعین کناری انجام می شود )به دلیل دید و ارسال های بهتر(اما پرسپولیس این تاکتیک را با مدافعین مرکزی نیز انجام می دادند تا وینگرهای حریف فشار کمتری را به فولبک های پرسپولیس وارد کند.

نقاط ضعف پرسپولیس :

- ۱ ضعف در بازی سازی و خلق موقعیت

پرسپولیس برخلاف الدوحیل در بازیسازی (build up) خصوصا در نیمه اول در نیمه خود دچار مشکل بود. چرخش توپ از نیمه ی زمین تا دروازه الدحیل بسیار آرام و کم خطر بود البته می توان تا حدودی خلاء یک بازی ساز شماره ۱۰ را در پشت دو مهاجم که بتواند از منطقه ۸ به ۱۱ پاس های کلیدی بدهد را یکی از دلایل این امر دانست

عدم رعایت اصول ابتدایی فوتبال :

الف دقیقه - ۲۶ ارسال کرنر آرام به تیر اول -سانتر بشار رسن چون از ضرب و قوس کافی برخوردار نبود به راحتی توسط مدافع برگشت و در ادامه الدوحیل خود را در موقعیت بسیار عالی برای ضدحمله دید که نهایتا با خطای فنی محمد انصاری همراه شده و این خطر قطعی، که اگر در ابتدا با ارسال صحیح و با شدت بیشتری همراه بود ابدا رخ نمی داد و خنثی می شد ب دقیقه - ۳۲ خطای بی مورد عالیشاه و دفع توپ ابتدایی خلیل زاده معمولا در فوتبال مدرن در فاز دفاع هرقدر که تیم خودی در زمان پرس دورتر از دروازه خود باشد میزان خشونت در دوئل های یک در مقابل یک بیشتر می شود به بیان ساده تر وقتی تیم خودی در یک سوم دفاعی است به دلیل نزدیک تر بودن موقعیت بازیکنان از دروازه خودی و خطر بیشتر میزان خشونت و درگیری را پایین تر می آورد؛ این دقیقا جایی است که عالیشاه خطای بی دلیلی مرتکب شد تا در ادامه درست است که توپ با قوس مناسبی به محوطه جریمه ارسال شد ولی در ابتدا باید با پای چپ و ضمنا با شدت و قوس بلندتری دفع می شد تا گل اول بازی که گل مورد انتظاری (EXPECTED Goals) – نبود به راحتی به ثمر نرسد . از این دست اشتباهات فردی ساده ولی خطرناک در بازی های مهم معمولا در فوتبال ایران اتفاق می افتد حتی در بازی برگشت استقلال مقابل السعد نیز اگر چشمی کنترل توپ بهتری می داشت و یا این که می توانست دفع توپ ساده ای داشته باشد شاید استقلال نیز ده نفره نمی شد و شاید می توانست نتیجه متفاوت تری بگیرد .

گروه آنالیز کمیته آموزش فدراسیون فوتبال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = نُه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>