تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 512
  • بازدید دیروز: 729
  • بازدید هفته: 6954
  • کل بازدیدها: 2500378

فلایینگ پلی یر یا بازیکن پروازی که در گذشته از آن تعبیر به power playing می شد شکلی از بازی فوتسال است که در آن تیم بدون دروازه بان شده و با هر پنج نفر بازیکن خود در حمله شرکت می کند.

دلایل استفاده از شکل بازیکن پروازی:

تیم در نتیجه عقب است.

تیم نیاز به برد و گرفتن امتیاز کامل دارد.

در حالت مساوی تیم قصد برتری بر حریف در طول بازی و مالکیت دارد.

تیم جلو بوده و با ایجاد تاخیر و مالکیت قصد از بین بردن زمان را دارد.

پیش نیازهای تاکتیکی Flying Player

1-      چرخش بر اساس شکل یا فرمیشن پایه

متاسفانه بر اساس آموزشهای نادرست یا قدرت ریسک پذیری پایین اکثر تیمها با چرخش در این شکل بازی بیگانه هستند(و حتی قائل به عدم چرخش هستند)

در هم کلامی با برخی بازیکنان لیگ برتری کشور این چنین عنوان داشتند که در بازی بازیکن پروازی، چرخش مفهومی نداشته و نیازی به چرخش نمی باشد.

این طرز تفکر متاسفانه در نوع بازی بازیکن پروازی تیمهای لیگ برتری ما کاملا محسوس و دیده می شود. در حالیکه چرخش های موجود در این شکل بازی به گونه ای است که بدلیل برتری عددی با شعاع حرکتی و جابجایی مناسب باعث سردرگمی و جاماندن دفاع ۴ نفره حریف شده و فضای زیادی را در لحظه، به دلیل شیفت ناقص دفاع به تیم مهاجم تقدیم می کند.

 ۲-       جابجایی (تحرک)

 در بسیاری تیمهای ایرانی شاهد جابجایی و تحرک بسیار ناچیز آن هم با شعاع حرکتی بسیار کم می باشیم.

توصیه به تیمهایی که از شکل بازیکن پروازی استفاده می کنند:

۱٫اساسا چون این شکل بازی یک بازی ریسکی می باشد پس باید ابتدا این ریسک مورد پذیرش ذهنی بازیکنان و مربی قرار گرفته و متوجه روش بازی خویش در این خصوص باشند.

۲٫علاوه بر رعایت اصول کلی بازی در بازیکن پروازی، به دو اصل فوق توجه خاص داشته و در تعریف تاکتیکها و فضای هدف و بازیکن هدف در این روش بازی از اصول بیان شده به طرز صحیحی استفاده نمایند،بویژه چرخشهای طولی و عرضی قابل تعریف در شکل بازی بازیکن پروازی…

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + = 15

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>