تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 1540
  • بازدید دیروز: 1879
  • بازدید هفته: 11891
  • کل بازدیدها: 1599463

جلال چراغپور

برای تعریف امر مدرن می‌توان گفت در هر لحظه‌ای که زندگی می‌کنیم و تمام کارهایی که به روز انجام می‌دهیم، مدرن محسوب می‌شود. برای مثال آخرین مدل ماشین که وارد ایران می‌شود، شاید در دنیا مدرن محسوب نشود اما بنا به شرایط در ایران مدرن تلقی می‌شود.

در تعریف فوتبال مدرن نیز این چنین است که فوتبال با سبک روز و جدید مدرن محسوب می‌شود و فوتبالی که بدون تغییر و نوآوری باشد کسل‌کننده و سنتی است .

برای بررسی مدرن و یا سنتی بودن فوتبال ایران باید تعریفی از فوتبال مدرن ارائه دهیم و بر اساس آن تعریف، درباره این فوتبال قضاوت کنیم.

فوتبالی مدرن جایی است که تا جایی که امکان دارد از تفکرات و ساختمان فکری معماری شده مربیان ساخته شده باشد و یک اندیشه جدید آن را راهبری کند. به طور مثال فوتبال استقلال خوزستان در فصل گذشته مدرن محسوب می‌شد اما امسال ویسی تفکر مدرن به فوتبال سپاهان تزریق نکرده است او در استقلال خوزستان ۱۱ بازیکن داشت که همگی در چارچوب فکری ویسی بازی می‌کردند اما امسال وارد تیمی شده است که معماری و ساختار فکری از قبل تعریف شده‌ای دارد.

با بررسی فوتبال استقلال متوجه می‌شویم که استقلال ۸۰ درصد تفکرات منصوریان را پیاده می‌کند.

برانکو اعلام می‌کند که نیازی به رضاییان ندارد زیرا ماهینی انتظارات او را برآورده کرده است از این جمله پی می‌بریم که اگر فوتبال پرسپولیس سنتی بود رضاییان جای ثابتی در ترکیب این تیم داشت.

امیر قلعه‌نویی توانایی‌هایی دارد که می‌تواند قسمتی از آن را مدرن به حساب بیاورد. من نمی‌گویم امیر قلعه نویی در همه بخش‌های فوتبال مدرن است اما او ویژگی مثبتی دارد که قلعه نویی را از دیگر مربیان لیگ برتر متمایز کرده است. او وقتی هدایت یک تیم را بر عهده می‌گیرد آن تیم تاثیرات ساختمان فکری معماری شده او را از خود بروز می‌دهد. در تعریف معماری می‌توان گفت که قلعه نویی چیزی را با حوصله درست می‌کند و از آن نیز نتیجه هم می‌گیرد. در استقلال بعد از سه سال به نتیجه می‌رسد در سپاهان نیز بعد از دو سال به نتیجه دلخواه و قهرمانی می‌رسد و در تراکتورسازی همین روند را نیز ادامه داده است. در تراکتورسازی مربیان دیگر مانند مجید جلالی و یا اولویرا زمان زیادی را نمی‌توانند دوام بیاورند اما وقتی قلعه نویی به تراکتور می‌رود شاهد رشد و پیشرفت این تیم هستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + هشت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>