تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 31
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9948
  • کل بازدیدها: 2267964

آسان ترین و عمومی ترین روش برای شناخت و ارزشیابی نقاط ضعف و قوت بازیکنان در سنین مختلف علاوه بر روش های نوین و تکنولوژی های پیشرفته در این کار، روش بازی آزاد تیم و بازیکنان است. البیته این مهم در رده های بزرگتر در شناخت عیار یک بازیکن کمی قابل تغییر میباشد

مهمترین روش ارزیابی بازیکنان مخصوصا در سنین پایه همان روش بازی آزاد هست که هوش و ذکاوت و سرعت عمل در تصمیم گیریهای یک بازیکن رو میتوان دید .

بازیکنانی داشته ام که در کارهای با توپ خوب عمل میکردند و در حین بازی آزاد بسیار آشفته و سردرگم بوده اند. که نیاز به زمان زیادی بود تا به شرایط یک بازی وفق داده شوند.

و برعکس بازیکنانیکه در کار با توپ کمی معمولیتر بودند از اعتماد به نفس بالایی در بازی آزاد برخوردار بودند. و به خوبی خود را به شرایط بازی تطبیق میدادند.

با روش بازی آزاد می توان توانایی های بازیکنان را در موارد ذیل ارزیابی کرد:

۱)توانایی تکنیکی کلی بازیکن شامل

(کنترل توپ،پاس دادن،دریبل کردن،شوت کردن،تکل زدن،سر زدن به توپ)

  ۲)توانایی تاکتیکی بازیکن شامل

 (آگاهی تاکتیکی،تعویض پست بازی ،یارگیری،تصمیم گیری، قدرت بازی خوانی، ارتباط با بازیکنان دیگر،استفاده از فضای ممکن،حمایت کردن ، وسعت دید)

۳) وضعیت آمادگی جسمانی بازیکن شامل

 (سرعت،استقامت،قدرت،چابکی،انعطاف پذیری)

۴)سلامت روانی شامل

 (نگرش،احساس،انگیزه،اعتماد به نفس،جسارت،سخت کوشی،و شکیبایی)

در اینجا سوال اساسی این است که از طریق طراحی چه نوع تمریناتی، مهارت‌های تصمیم‌گیری بازیکنان را تقویت کنیم؟

قدرت تصمیم گیری در خیلی از موارد از جمله تایمینگ پاس، نوع ضربه زدن به توپ، و خیلی موارد قبل از هر چیز به قدرت تفکر و ذکاوت بازیکن برمیگردد، که نوع حرکت بازیکن و تحرک بدوت توپ نیز یکی از این تفکرات میباشد را میتوان بنا به گفته جناب بسطامی در زمین های کوچک برنامه ریزی نمود.

محققان برای بالا بردن توانایی تصمیم گیری در ورزشکاران مدل‌ها و الگوهایی  برای تمرین تصمیم گیری طراحی کرده‌اند که مربیان می‌توانند از آنها استفاده کنند.

 تمرین تصمیم گیری یکی از راه‌های بالا بردن کارایی در بازیکنان حرفه‌ای است. تصمیم گیری درست در ورزش بسیار مهم است. جان ویکرز محققی است که پس از ۳۰ سال درباره تصمیم گیری، کنترل نگاه و رفتار حرکتی در ورزش تحقیق کرده است. او تئوری تصمیم گیری خود را در ورزش‌های مختلفی از جمله فوتبال پیاده کرده است.

هنگامی که بازیکنان با یک چالش روبرو می‌شوند، تصمیم گیری درست می‌تواند بر تکنیک و شرایط روحی – روانی آنها تاثیر بگذارد. تصمیم گیری بر مهارت شناختی نیز اثر دارد.

ویکرز معتقد است که مربیان می‌توانند به بازیکنان آموزش دهند که چطور تصمیم گیری‌های سخت انجام دهند و انتخاب بین شرایط مختلف را به شانس واگذار نکنند. برای تصمیم گیری درست ابتدا بازیکنان باید موقعیتی که در آن می‌خواهند تصمیم گیری کنند، شناسایی کنند. مهارت شناختی که باید در بازیکنان پیشرفت کند، “دقت” است.

 مربیان خوب فنون خاصی برای آموزش تصمیم گیری درست به بازیکنان ارائه می‌دهند. تمرینات تصمیم گیری راهی برای پیشرفت کارایی بازیکنان با هوش در شرایط سخت است. بسیاری از این تمرینات بر روی بازیکنان حرفه‌ای آزمایش شده‌اند که باعث موفقیت بیشتر آنها بوده‌ان

با شرطی کردن تمرین، دقت و سرعت تصمیم گیری را می توان بالا برد

بازی در زمینهای کوچک… بازی با هدفهای متعدد.. بازی با شش دروازه.و یا دروازهای کمتر…بازی با چند گروه در رنگهای مختلف ..و غیره باعث میشود بازیکنان جوان درمهارتهای  تصمیم گیری پیشرفت کنند..

2 پاسخ به ارزشیابی بازیکنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× یک = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>