تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 73
  • بازدید دیروز: 1035
  • بازدید هفته: 7984
  • کل بازدیدها: 2339197

فشاردادن توپ با دست چپ  برای افزایش خلاقیت
توسط کریستوفر، ۲۶ آوریل ۲۰۱۳ درتحقیقات جدید بحث در مورد”نیمکره چپ مغز در مقابل  نیمکره راست مغز” به عنوان بازگشت به زندگی عنوان شده است . نیمکره چپ مغز، کنترل سخنرانی و فرایندهای تحلیلی را به عهده دارد.
نیمکره مغزی راست با فعالیت های هنری و تخیلی ارتباط دارد، اما باید توجه داشت که نیمکره ها همیشه با یکدیگر همکاری می کنند. بررسی مناطق مغزی و بحث در زمینه نیمکره های مغزی وفعالیت های اختصاصی آنها بسیاری از دانشمندان علون اعصاب دچار چالش کرده است.

بهبود حافظه با فشار دادن دست راست
مطالعه در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۳ توسط پروپر روت و همکارانش از دانشگاه ایالتی منتشر شد، در این تحقیق نشان داده است که فشار دادن  دست، فعالیت های عصبی در لوب پیشانی نیمکره مخالف را می افزاید. کنترل نیمکره راست (و دریافت ورودی حسی) در سمت چپ بدن و کنترل نیمکره چپ (و دریافت ورودی حسی از) سمت راست بدن انجام می شود.
محققان اظهار داشتند که فشار دادن دست با “حالت پردازش”  در ارتباط است، این یافته ها نشان می دهد که فشار دادن دست دریک طرف برای آزمایش فرضیه های مربوط به فعالیت های تخصصی نیمکره مغزی در طول رمزگذاری حافظه و بازیابی مورد استفاده قرار می گیرند.
محققان دریافتند که فشار دادن دست راست باعث فعال شدن نیمکره چپ و فشار دادن دست چپ باعث فعال شدن نیمکره راست می گردد.
تفکر خلاق نیاز به تفکر واگرا دارد تا خاطرات نامرتبط و ایده ها را با راه های جدید و مفید مرتبط سازد. جالب است که عمل ساده فشردن یک توپ با دست راست در یادگیری می تواند هوش متبلور در نیمکره چپ را بهبود بخشد و بعد از آن شما می توانید هوش سیال را با فشردن توپ با دست چپ خود فعال کنید. به گفته روت پروپر”این یافته نشان می دهد که برخی از حرکات ساده بدن با تغییر موقت عملکرد مغز می توان حافظه را بهبود بخشید. درپژوهش های آینده فشردن دست را نسبت به دیگر فعالیت های اختصاصی مغز مانند: اشکال شناختی، توانایی های کلامی و یا فضایی ، مورد بررسی قرار خواهند داد.

بهبود خلاقیت با فشردن دست چپ
در یک مطالعه مشابه از سال ۲۰۱۰ با عنوان “انقباضات عضلانی یک طرفه وافزایش تفکر خلاق” از محققان از اسرائیل انجام شد که با فشردن دست چپ برای فعال کردن نیمکره راست می توان استفاده کرد. محققان، توضیح منطق و یافته های خود را به دنبال مفهوم اهمیت نسبی نیمکره راست در تفکر خلاق و بررسی امکان بهبود حل خلاق مسئله با فعال شدن مصنوعی نیمکره راست با استفاده از انقباضات دست  مورد بررسی قرار دادند.
ابراهیم گلدشتاین که رهبری این مطالعه را بر عهده داشته است بیان کرد “همانطور که پیش بینی شده، شرکت کنندگانی که دست چپ خود را فشردند (در نتیجه فعال کردن نیمکره راست) نمره بالاتری از کسانی که از دست راست استفاده می کردند گرفتند.
روشهایی ساده برای افزایش خلاقیت بازیکنان:

فشردن دست چپ برای جلوگیری از نشخوار فکری   
در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، توسط انجمن روانشناسی آمریکا، پژوهشگران آلمانی دریافتند که ورزشکاران می تواند عملکرد مغزی خود را با فشاردادن ساده یک توپ یا دست چپ خود قبل از مسابقه برای فعال کردن نیمکره راست مغز، آن را بهبود بخشند. ورزشکاران راست دست که قبل از مسابقه یک توپ را در دست چپ خود فشرده بودند، کمتر از آن دسته از بازیکنانی که توپ را در دست راست خود فشرده  بودند تحت فشار بودند.
“نشخوارفکری می تواند با عملکرد  حرکتی ورزشکاران تداخل ایجاد کند، آنها آگاهانه روی ایجاد تعادل تمرکز میکنند وهمین منجر به عدم تعادل آنها میشود وبه احتمال زیاد به عملکرد مخچه مرتبط است.
بکمن اشاره می کند که “تحقیقات قبلی نشان داده است که نشخوار فکری با فعالیت نیمکره چپ مغز همراه است، در حالی که نیمکره راست با عملکرد برتر در رفتارهای خودکار مانند آنهایی که توسط برخی از ورزشکاران استفاده میشود دیده شده است”.
از آنجا که نیمکره راست مغز، کنترل حرکات سمت چپ بدن و نیمکره چپ ،کنترل سمت راست را بر عهده دارد محققان این نظریه را مطرح می کنند که فشردن یک توپ یا دست چپ، فعالیت نیمکره راست مغز را افزایش داده و احتمالا  نشخوار فکری را کاهش میدهد.
بکمن عنوان کرد: “افراد مسنی که ازافتادن می ترسند اغلب بیش از حد بر روی حرکات خود تمرکز می کنند، بنابراین افراد مسن راست دست ممکن است با فشردن دست چپ خود قبل از پیاده روی واستفاده از پله  قادر به بهبود تعادل خود  شوند.
بکمن به این نتیجه رسید: “بسیاری از حرکات بدن می تواند با تلاش در کنترل آگاهانه آنها، دچار اختلال شود.” این تکنیک  می تواند برای بسیاری از موقعیت ها و وظایف مفید باشد. ”

این مطالعه منحصرا متمرکز بر ورزشکاران راست دست بوده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش − = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>