تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 6
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9923
  • کل بازدیدها: 2267939

فوتبال مدرن

ایران با آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شگفتی‌ساز شد وبازیِ زیبایی را به نمایش گذاشت که فقط ۱۱ نفر در آن غافلگیر نشدند؛ هم ایرانیان و هم جهانیان. غافلگیری آرژانیتن که از سرخوشی و سرمستی «لیونل مسی» در تواناییِ فقط یک گل زدن به ایران هویدا بود. چنان که اگر نمی‌زد، آرژانتین و تساویِ دردناکِ بدونِ گلِ آن جلوی ایران، آن هم در جام جهانی، اصلا معنیِ دیگری داشت.

ایران از قوی‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان و برنده چهار توپ طلای فوتبال جهان یک گل می‌خورد. گلی که اصلا حقِ ایران نبود.

آرژانتین در این بازی به کمک مازیچ، داور ضعیف صربستانی توانست از سد دفاع آهنین ایران بگذرد و با این پیروزی صعودش به مرحله بعدی این رقابت‌ها را مسجل کرد.ما به‌جایِ اشک ریختن به شوقِ امتیازِ تساوی، اشکِ حسرت می‌ریزیم برای باختی با یک گل از آرژانتین! از این همه همگرایی و قوت، فقط یک ادبیاتِ مشترک حاصل می‌شود؛ چقدر خوبیم ما!

برنامه تیم ایران در این بازی این بود که با ارائه یک بازی بسیار به هم نزدیک و بسته ، خط پاس لیونل مسی را با محدود کردن فضاهای اطراف این بازیکن با شیفت کردن سریع بازیکنان به سمت فضایی که مسی در آن قرار دارد، ببندند. و با انجام این کار نقاط قوت تیم آرژانتین را بسته تا پاس دادن و رد کردن توپ از بین بازیکنان ایران بسیار سخت شود و از این طریق کاری کنند که تیم آرژانتین بیشتر به ارسال بلند روی بیاورند، استراتژی که تیم ایران به دلیل داشتن مدافعان بلندقد و سر زن خواستار آن بود.

در ادامه تیم ایران سعی داشت تا با ضد حملات سریع قوچان نژاد صاحب موقعیت شود و زمانی که امکان ضد حمله سریع وجود نداشته باشد با استفاده از قدرت دریبل زنی مهاجمان خود و خصوصا اشکان دژاگه در زمین تیم حریف، از آنها خطا گرفته  و صاحب ضربات ایستگاهی شود.

در این بازی تیم ایران سعی داشت ۶۰ دقیقه بازی را کنترل و در ۳۰ دقیقه آخر به سمت دروازه حریف حمله کند، برنامه ای که تاکتیک خوزه پکرمن طراح ارشد تاکتیکی آرژانتین که با طرح اجازه بازی دادن به تیم ایران سعی داشت بین خط دفاعی و میانی ایران ایجاد فضا نمای، به این روند تیم ایران کمک شایانی کرد.

در نمیه اول این بازی مالکیت توپ و بازی از آن بازیکنان تیم آرژانتین بود هر چند در نیمه دوم به دلیل اعتماد به نفس بالائی که بازیکنان از بازی مقابل نیجریه به دست آوره بودند، روان‌تر کار کردیم اما در اوایل بازی به دلیل جو ورزشگاه که به سود آرژانتینی‌ها بود کمی این فضا به آنها کمک کرد، هرچند ایرانی‌هایی که در ورزشگاه بودند هم برای ما سنگ تمام گذاشتند.

گلی که لیونل مسی ستاره بارسلونایی در دقیقه ۱+۹۰  وارد دروازه علیرضا حقیقی کرد، نشان داد مسی یک بازیکن بزرگ و باهوش است و یک ضربه غیرقابل مهار توپ را در کنج دروازه‌ ایران قرارداد.هر چند تعویضات اشتباه کی روش نیز در ایجاد فضا برای این بازیکن بی تاثیر نبود.

مردان آلخاندرو سابلا تا دقایق ۶۰ بازی بر توپ تسلط داشتند اما وقتی تیم آرژانتین به گل نرسید آگوئرو و هیگواین را از ترکیب تیم خارج کرد.

در این بازی شاگردان کارلوس کی‌روش مجموعه‌ای طلایی و متحد نشان دادند و در مجموع ۱۰۸ هزار و ۳۷ متر و حدود هشت کیلومتر بیشتر از آرژانتینی ها دویدند. و توسط رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه صاحب دو موقعیت طلائی نیز شدند و یکبار نیز در حساس‌ترین صحنه بازی پابلو زابالتا، مدافع آرژانتین دژاگه را در درون محوطه جریمه خود سرنگون کرد. داور باید ، خطایی را که توسط پابلو زابالتا، مدافع آرژانتین روی دژاگه صورت گرفت، پنالتی اعلام می‌کرد،‌ پنالتی که از سوی کارشناسان تأیید شد. با این حال داور چنین اعتقادی نداشت و حتی در سایر صحنه ای نیز زمانی که آرژانتینی‌ها کرنر می‌زدند در چند صحنه روی بازیکنان ما خطا شد که داور از گرفتن آن صرف نظر کرد. در مجموع داور در رقم خوردن این نتیجه تاثیر بسزائی داشت.

در این بازی بازیکنان تیم ایران  با تعصب  و غیرت ایرانی از جان مایه گذاشتند و تمامی نفرات در حکم یک تیم بودند. موقعیت‌های زیادی و موقعیت های زیادی خصوصا در نیمه دوم بوجود آوردند  و با بدشانسی و عملکرد خوب گلر آرژانتین توپ‌هایمان درون دروازه نرفت.

میانگین موقعیت بازیکنان تیم ایران در ربع دقایق بازی به صورت زیر بود:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_ActualFormationهمچنین آمار حملات ایران به سمت دروازه حریف بر اساس زیر بود:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_TrackingTeamStatistic

میانگین حوزه فعالیت بازیکنان تیم ایران را در نقشه زیر مشاهده کنید:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_PlayersHeatmap

1 پاسخ به تحلیل بازی ایران- آرژانتین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 1 = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>