تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 634
  • بازدید دیروز: 729
  • بازدید هفته: 7076
  • کل بازدیدها: 2500500
- آدم ها  وقتی گول می‌خورد که صاف نیست وگرنه نمی‌شودکه انسان فرق دروغ با راست را نفهمد. چون دروغ خیلی طعم و بو و مزه‌اش با راست فرق می‌کند:
بوی کبر و بوی حرص و بوی آز
در سخن گفتن بیاید چون پیاز
آنچنان که اگر شامه‌ی ظاهری ما سالم باشد، بوی پیاز را می‌توانیم تشخیص دهیم، اگر شامه‌ی باطنی ما هم سالم باشد، می‌توانیم تشخیص دهیم و می‌توانیم اطلاعات را بگیریم.
- در زندگی مهم این نیست که به ایده‌آل زندگی‌اتان برسید، بلکه مهم این است که در مسیر رسیدن به ایده‌آل زندگی‌اتان حرکت کنید.
- احوال پرسی‌های ما به‌صورت تعارف درآمده و سریع تمام می‌شود. ولی وقتی می‌گوییم: حال تو چطوره؟ یعنی واقعاً دلم می‌خواهد بدانم و می‌خواهم بیایم در زندگی تو و بدانم چه نیازی داری؟ ما اگر واقعاً حال هم را بپرسیم، خیلی از مشکلات حل می‌شود.
- هیچ دعائی بالاتر از این نیست که خدا ما را از خودش دور نکند.
- خیلی خوب است که انسان زیبایی‌ها و خوبی‌ها را ستایش کند و خوبی‌های مردم را بیان کند؛ آنوقت اگر این ستایش برای خودِ حق باشد، برمی‌گردد به حق؛ ولی اگر این ستایش را برای این انجام داد که به یک چیز پست وحقیری برسد، آنوقت این ستایش مانع می‌شود بین انسان وحق، و نشانه‌ی دلبستگی به این دنیا است.
- کسی که بینایی را خلق کرده است، یقیناً بیناست. یک کور نمی‌تواند بینایی را خلق کند. پس او تو را می‌بیند؛ از او کمک بخواه.
- زیبایی خواه موسیقی یا شعر یا نقاشی یا طبیعت یا چهره‌ی آدمی باشد، آینه‌ی فطرت آدمی است؛ و سرّ لذات آدمی از زیبایی همین است که تناسبات و هارمونی‌های درون خود را در عالم خارج ادراک می‌کند و این مطابقت درون و بیرون، مایه‌ی لذت است.
- سخن از این راست‌تر در جهان نیست که شعر خوب یاد خداست و آنچه از پشت پرده‌ی شعر دلبری می‌کند، نقشی از جمال همان شاهد است که جمله عالمیان دانسته و نادانسته دل در گرو او دارند.
- عشق عامه مردم تنها به صورتی و جلوه‌ای است و از این رو همه بت پرستند زیرا در صورت آن بت توقف کرده و آن را پلی برای وصول به بت‌آفرین نکرده‌اند یا بت‌آفرین را در او ندیده‌اند. اما عارفان، حق را در همه‌ی صورت‌ها می‌بینند و در همه‌ی صورت‌ها عبادت می‌کنند.
- فقیر یعنی آن که خود را در برابر حق، مالک هیچ چیز نمی‌داند.
استاد دکتر حسین الهی قمشه‌ای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>