تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 445
  • بازدید دیروز: 1263
  • بازدید هفته: 10180
  • کل بازدیدها: 2225667

سوال : تاکتیک مالکیت توپ چیست و چگونه می توان آنرا خنثی کرد؟

جواب :

بازی بر اساس مالکیت توپ جادوئی بود که پپ گواردیولا نزدیک به مدت چهار سال آنرا در بارسلونا به رخ بزرگانی چون مورینیو ، فرگوسن ، ارسن ونگر و …کشید .

آری مکتب گواردیولا مکتب مالکیت توپ  و همگرائی بود ؛ که در اینجا به مالکیت توپ اشاره می کنیم.

روزگاری قانون طلائی بسیای از مربیان طراز اول جهان « پاس و حرکت بود » این تفکر امروزه نیز اصل اساسی برای  تاکتیک « مالکیت توپ » است .

 تیم ها در این روش تمام سعی خود را میکنند تا توپ رابرای حداکثر زمان ممکن در اختیار داشته باشند.

در طول زمان مالکیت توپ ، انتخاب آسانترین  پاس ممکن به جهت حفظ توپ اهمیت ویژه ای دارد که بر همین اساس ممکن است بارها شاهد تبادل تو پ و پاسکاری در خط دفاعی باشم.

در این تاکتیک  ، می باسیت تیم ابتداء با حوصله  کار کرده و با پاس  های متعدد که بین بازیکنان رد و بدل می شود و همچنین حفظ توپ ، برنامه های تاکتیکی  حریف که عموما نیازمند داشتن توپ است خنثی شده و بازیکنان  حریف از محل مشخص شده آنها  در شروع بازی به جهت بدست آوردن مالکیت توپ خارج شده و نظم تیمی خود را از دست دهند .

 حاصل اینکار بهم ریختگی نظم و ساختار دفاعی حریف و در نتیجه ایجاد فضا های متعدد در ساختار دفاعی آنان می باشد که در این  حالت می توان با استفاده از پاس های تودر که در حالت عادی ارسال آنها ممکن نبود استفاده کرد و ایجاد موقعیت کرد.

از سوی دیگر با حفظ توپ تیم ،حریف مجبور به تعقیب توپ و پاس های تیم شما می باشد که در نتیجه قوای بدنی  و استقامت آنها تحلیل رفته و فشار روحی روانی زیادی به تیم حریف تحمیل می شود .

همچنین در این حالت  به دلیل در اختیار داشتن توپ این شما هستید که می توانید ضرب آهنگ بازی را تغییر داده و سرعت بازی را کنترل نمائید و در موقع لزوم آنرا افزایش یا کاهش دهید .

اجرای تاکتیک مالیت توپ شرط ذیل را می طلبد :

بازیکنانی با قدرت کنترل توپ بالا همان چیزی که گواردیولا در بارسلونا  و دل بوسکه در تیم ملی اسپانیا در اختیار داشتند ، داشتن بازیکنانی که بتوانند در فشار حریف توپ را کنترل  و پاس بعدی را ارسال نمایند رمز موفقیت اصلی این تاکتیک است .و این در واقع چیزی نیست جز داشتن بازیکنانی با تکنیک فردی بالا ؛  تا بتوانند در زمان یارگیری های فشرده حریف با تکنیک فردی برتری عددی حریف را بهم زده  و برای سایر بازیکنان  تیم به منظور ارسال پاس فضا سازی کنند .

راه های مقابله با تاکتیک مالکیت توپ:

-بازی بسته دفاعی بدون توجه به پاسکاری های متعدد حریف ، و استفاده از اشتباهات و ضد حمله های احتمالی حریف یعنی همان روشی که چلسی در دیدار نیمه نهائی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۱ بکار گرفت .

-دوندگی بی امان و بازی فیزیکی و درگیرانه به جهت بر هم زدن تمرکز حریف برای ارسال پاس های دقیق ومناسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار + 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>