تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 184
  • بازدید دیروز: 672
  • بازدید هفته: 3719
  • کل بازدیدها: 2760200

50گزارش “نیوساینتیست”، به نقل از محققان دانشگاه “کویین” انگلیس حاکی است که سامانه بینایی انسان نمی‌تواند جهت حرکت منحنی شکل توپهایی را که در حین حرکت به سرعت به دور خود نیز می‌چرخند، تشخیص بدهد و این همان علتی است که به طور مثال در بازی فوتبال دفع شوتهای چرخشی (به اصطلاح کات دار) برای دروازه‌بانان بسیار مشکل است.

 ”کتی کریگ” محقق این دانشگاه پس از مشاهده شوت چرخشی یکی از بازیکنان فوتبال تیم کشور برزیل در یک مسابقه که در عین ناباوری همگان وارد دروازه حریف شده بود، تصمیم گرفت این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

 وی بدین منظور میزان توانایی بازیکنان باتجربه فوتبال در زمینه تشخیص جهت حرکت توپهای دارای چرخش وضعی سریع را مورد بررسی قرار داد و برای این کار از یک سامانه شبیه‌سازی رایانه‌ای برای نمایش تصاویر مجازی شوتهایی که توپ در آنها با سرعت خیره کننده ای  به دور خود می‌چرخید، بهره گرفت.

نتایج این مطالعه نشان داد که حتی بازیکنان با تجربه نیز نمی‌توانند تاثیر چرخش وضعی توپ، بر جهت حرکت توپ در فضا را پیش‌بینی کنند.

 به گفته فیزیکدانان، حرکت وضعی توپ سبب پیدایش نیروی موسوم به نیروی “مگنس”(? (MAGNUS?و شتاب گرفتن توپ متحرک می‌شود. بررسی‌های انجام گرفته در این آزمایش نشان می‌دهند که مغز انسان نمی‌تواند تاثیر نیروی “مگنس” بر جهت حرکت توپ را پیش‌بینی کند و این درحالی است که به طور مثال مغز انسان به خوبی قادر است تاثر نیروی جاذبه بر جهت حرکت اجسام متحرک را درک کند.

 به گفته “کریگ”، نیروی جاذبه همواره در طبیعت وجود داشته و به همین علت مغز انسان برای درک تاثیر آن بر جهت حرکت اشیاء تکامل یافته اما نیروی “مگنس”(نیروی حاصل از چرخش سریع یک جسم در حال حرکت به دور خود) به صورت طبیعی در طبیعت نادر است و به همین علت مغز انسان برای درک اثر آن تکامل پیدا نکرده‌است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = 11

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>