تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 448
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4778
  • کل بازدیدها: 2736373

علمی -پژوهشی

22متخصصان ورزشی و تغذیه حرکات مختلفی را برای سوزاندن چربی‌ها و لاغر شدن پیشنهاد می‌دهند. یکی از این حرکات دراز و نشست است. استاد فیزیولوژی دانشگاه میسوری درباره این حرکت توضیحاتی را بیان کرده است.

این تصور وجود دارد که انجام دراز و نشست چربی‌های شکمی را از بین می‌برد. استفان بال، استاد فیزیولوژی دانشگاه میسوری در این باره می‌گوید : کرانچ و دراز و نشست باعث قدرتمند شدن عضلات شکم و شکل گرفتن آنها می‌شوند. اما لایه چربی که در این ناحیه وجود دارد هم چنان در این ناحیه باقی خواهد ماند.

کارخانه‌های تولید دستگاه‌های دراز و نشست با تبلیغات پرزرق و برق سعی در این دارند تا با ایجاد این تصور که یک روزه می‌توان چربی‌های شکمی را از بین برد، دستگاه‌های خود را توزیع کنند.

در تحقیقات انجام شده دیگری، محققان میزان چربی موجود در بازوی یک فرد عادی را با بازوی یک تنیس باز مقایسه کردند. در این بررسی‌ها مشخص شد که میزان چربی موجود در بازوی این افراد با هم تفاوتی ندارد تنها میزان حجم ماهیچه‌ها با هم متفاوت است.

تحقیقات نشان داده است که انجام این نوع ورزش‌ها و این نوع حرکات باعث پرورش ماهیچه‌ها و قدرتمند شدن عضلات می‌شود. البته انجام حرکت دراز و نشست به عنوان یک تحرک عامل سوختن چربی هست اما این مساله ارتباطی به ماهیت حرکت دراز و نشست ندارد.

بال می‌گوید: ورزش‌های هوازی از جمله دوچرخه‌سواری، پیاده روی سریع و دو بهترین راه‌ها برای سوزاندن چربی‌های بدن هستند. این ورزش‌ها ضربان قلب را افزایش می‌دهند و از ذخیره چربی برای تولید انرژی استفاده می‌کنند.

معمولا در بدن مردان چربی‌ها در ناحیه شکم جمع می‌شود و بدن آنها شکل سیب پیدا می‌کنند. در بدن زنان چربی‌ها در ناحیه لگن و ران‌ها جمع می‌شود و بدن آنها شکل گلابی پیدا می‌کند. جایی در بدن که چربی در آن ذخیره می‌شود، بر سلامت تاثیرگذار است.

خبر خوب برای خانم‌ها این است که چربی ذخیره شده در پایین تنه باعث افزایش خطر بیماری قلبی و دیابت نمی‌شود، اما نکنه منفی این قضیه این است که چربی ذخیره شده در پایین تنه سخت‌تر می‌سوزد.

مردان سریع تر می‌توانند چربی‌ها را بسوزانند زیرا در ناحیه شکم ذخیره چربی دارند. با این حال مردانی که چاق هستند، بیشتر در معرض خطر حملات قلبی دارند.

ترکیبی از تمرینات قدرتی، تمرینات هوازی و رژیم غذایی می‌تواند به آمادگی جسمانی افراد بینجامد.

کمبود مایعات و املاح بدن ارتباط تنگاتنگی با گرفتگی عضلات دارد.

عضلات یا ماهیچه های بدن باعث حرکات مختلف ما می‌شوند. این عضلات علاوه بر اینکه باید به خوبی منقبض شوند،‌ باید بتوانند به موقع و به اندازه کافی شل شوند. اما هنگامی که عضلات بعد از انقباض شل نمی‌شوند و به حالت استراحت خود بر نمی‌گردند، کرامپ یا اسپاسم و گرفتگی عضلانی ایجاد می‌شود.

برای اینکه عضلات عملکرد مناسبی داشته باشند لازم است که یون‌هایی نظیر سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلر در تعادل باشند. اگر این عناصر به اندازه کافی در بدن وجود نداشته باشند و یا در تعادل نباشند، مشکلاتی در انتقال پیام عصبی و روند انقباض و انبساط عضله ایجاد می‌شود. بنابراین هر عاملی که بر هم زننده تعادل در املاح بدن باشد در ایجاد گرفتگی عضله می‌تواند مؤثر باشد. به عنوان مثال بارداری، برخی بیماری‌های خاص مثل بیماری‌های کلیوی، اسهال و استفراغ و مصرف برخی داروها بدلیل اینکه بر مقدار جذب املاح و مواد معدنی تأثیر می‌گذارند می‌توانند منجر به گرفتگی عضله شوند.

کرامپ های عضلانی در افراد میانسال و مسن و در بین ورزشکاران شایع است. دوندگان و دوچرخه سواران نیز بدلیل تعریق، املاح زیادی را از دست می‌دهند که ضمن از دست دادن مایع و کاهش حجم خون، اکسیژن کافی به عضلات نمی‌رسد، در نتیحه عضلات با کمبود اکسیژن دچار گرفتگی می‌شوند. همچنین هنگامی که عضله ای به مدت طولانی منقبض می‌شود بدلیل خستگی و کاهش انرژی دچار گرفتگی می‌شود که چنین گرفتگی‌هایی معمولاً در عضلات پشت ساق پا، گردن، کمر و شانه اتفاق می‌افتد.

توجه به این نکته ضروری است که در صورت بروز گرفتگی عضلانی به هنگام فعالیت باید از ادامه فعالیت اجتناب کرد، توصیه می‌کند که افراد عضلات خود را به مدت طولانی منقبض نگه ندارند. هم‌چنین نوشیدن مایعات و جبران املاح از دست رفته بدن در رفع گرفتگی‌های عضلانی مؤثر است. کشش، ماساژ و گرم کردن عضله ای که دچار گرفتگی شده به شل کردن آن کمک شایانی می‌کند.

پس از انجام تحقیقاتی سه ساله که بر روی تعداد زیادی مسلمان که قرآن می‌خوانند، به این نتیجه رسیدم که ذکر کلمه جلاله “الله” و تکرار آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد.

شیعه آنلاین: یک پژوهشگر هلندی غیرمسلمان اخیرا تحقیقی در دانشگاه آمستردام انجام داده و به این نتیجه رسیده که ذکر کلمه جلاله “الله” و تکرار آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند.

این پژوهشگر غیرمسلمان هلند می‌گوید: پس از انجام تحقیقاتی سه ساله که بر روی تعداد زیادی مسلمان که قرآن می‌خوانند، به این نتیجه رسیدم که ذکر کلمه جلاله “الله” و تکرار آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد.

وی در ادامه افزود: بسیاری از این مسلمان که روی آنان تحقیق می‌کردم از بیماری‌های مختلف روحی و روانی رنج می‌بردند. من حتی در تحقیقاتم از افراد غیرمسلمان نیز استفاده کرده و آنان را مجبور به خواندن قرآن و گفتن ذکر “الله” کردم و نتیجه باز هم همان بود. خودم نیز از این نتیجه به شدت غافلگیر شدم زیرا تأثیر آن بر روی افراد افسرده، ناامید و نگران، تأثیری چشمگیر و عجیب بود

 این پژوهشگر هلندی همچنین گفت: از نظر پزشکی برایم ثابت شد که حرف الف که کلمه “الله” با آن شروع می‌شود، از بخش بالایی سینه انسان خارج شده و باعث تنظیم تنفس می‌شود، به ویژه اگر تکرار شود و این تنظیم تنفس به انسان آرامش روحی می‌دهد. حرف لام که حرف دوم “الله” است نیز باعث برخورد سطح زبان با سطح فوقانی دهان می‌شود. تکرار شدن این حرکت که در کلمه “الله” تشدید دارد نیز در تنظیم و ترتیب تنفس تأثیرگذار است. اما حرف هاء حرکتی به ریه می‌دهد و بر دستگاه تنفسی و در نتیجه قلب تأثیر بسیار خوبی دارد و موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود.

Hand-grip-with-ball-1-elmevarzeshطبق تحقیقات جدید انجمن روانشناسان آمریکا، فشار دادن یک توپ با دست چپ‌ موجب افزایش تمرکز ورزشکاران می شود. این کار باعث فعال شدن بخشی از قسمت‌های مغز می‌شود. پژوهشگران در آلمان مهارت ورزشکاران را در سه رشته فوتبال، جودو و بدمینتون مورد بررسی قرار دادند. این آزمایش‌ها به هنگام تمرین و همچنین در شرایط پر استرس در مقابل جمعیت و دوربین‌ها انجام شد.

ورزشکاران راست دستی که قبل از مسابقه توپی را در دست چپ‌شان فشردند، کمتر از ورزشکارانی که توپی را در دست راستشان فشردند، دچار تنگی نفس شدند.این تحقیق در مجله روانشناسی آزمایشی به صورت آنلاین منتشر شد.

دکتر جورگن بکمن که در دانشگاه فنی مونیخ آلمان، استاد روانشناسی ورزشی است می‌گوید: برای ورزشکاران حرفه‌ای، حرکاتی مانند شوت کردن یک توپ فوتبال یا فن زدن روی حریف در جودو، به صورت خودکار شکل می‌گیرد. وقتی ورزشکاری که تحت فشار است خوب عمل نمی‌کند، ممکن است بیشتر از آن که به مهارت‌های خودکار خود اعتماد کند، بر حرکات خود متمرکز شود.

او افزود: زیاد فکر کردن می‌تواند با تمرکز و کارایی به صورت خودکار، مداخله کند. ورزشکاران هنگامی که به بدن خود اعتماد می‌کنند به نسبت زمانی که بر روی حرکات خود فکر می‌کنند کارایی بهتری دارند و فکر کردن به آنچه مربیان‌شان هنگام تمرین به آن‌ها گوشزد کرده‌اند، باعث کمتر شدن کارایی‌شان می‌شود. ممکن است به دور از انتظار باشد اما ورزشکارانی که به طور آگاهانه سعی در حفظ تعادل خود دارند، دچار عدم تعادل می‌شوند. در المپیک لندن هم چنین اتفاقی برای بعضی از ژیمناست‌ها افتاد. ادامه‌ی خواندن

خستگی را تمام ورزشکاران در رده های مختلف سنی تجربه کرده اند .خستگی بر ادامه ورزش اثر نامطلوب گذاشته، از کیفیت کار ورزشکاران می کاهد . این امر ورزشکــــاران و بخصوص مربیان را وادار می سازد تا با تحقیق و پژوهش دریابند که چگونه می توان با خستگی مبارزه نمود و شــدت آن را کاهش داد و بعد از تمرین آنرا سریعتر از بدن رفع کرد؟

با دانلود فایل زیر می توانید با مفهوم خستگی و انواع آن و …و  همچنین با روش ها و تکنیک های مختلف ریکاوری در فوتبال مدرن آشنا شوید.

خستگی و ریکاوری در فوتبال
3.35 MB
:اندازه فایل
715 بار
: ها دریافت
خستگی و ریکاوری در فوتبال

هنگام خواب شاید احساس کنید که دست های شما سوزن سوزن و بی حس می شود و بعد از بیدار شدن حتی ممکن است نتوانید به راحتی دست خود را مشت یا باز کنید. بیشتر این علایم به سرعت رفع می شود. برای رفع این حالت، به آرامی دست را باز و بسته کنید.
در این مطلب ۱۲ علت خواب رفتن دست ها و پاها را بیان می کنیم.

۱- گردش خون ضعیف

شایع ترین علت خواب رفتن دست ها و پاها در خواب، کاهش جریان خون در دست ها و پاها است که با تغییر دادن حالت خواب می توانید آن را رفع کنید.

۲- دیابت

خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری ممکن است نشانه دیابت باشد.مهم ترین و شایع ترین بیماری مربوط به اعصاب محیطی، دیابت است که در تغذیه ادامه‌ی خواندن

22محققان سوئدی، متوجه شدند که یک بار پارگی رباط پشت زانو، آسیب‌دیدگی کشاله ران یا رباط صلیبی زانو، شانس یک بازیکن را برای تکرار آسیب‌دیدگی در فصل بعد، سه برابر می‌کند.

نتیجه مطالعات دانشگاه «لینکوپینگ» در مجله انگلیسی پزشکی، ورزشی منتشر شده است.

البته این نشان داد که معمولا مصدومیت‌های قوزک پا (از نوع آسیب‌دیدگی اوون) به صورت منظم تکرار نمی‌شود.

هرچند بازیکنان مسن‌تر، آسیب‌های رباط پشت زانو را معمولا بیش از یک بار دارند، اما هنوز هیچ رابطه مستقیمی بین سن و احتمال تکرار مصدومیت‌ها کشف نشده است. ادامه‌ی خواندن

50گزارش “نیوساینتیست”، به نقل از محققان دانشگاه “کویین” انگلیس حاکی است که سامانه بینایی انسان نمی‌تواند جهت حرکت منحنی شکل توپهایی را که در حین حرکت به سرعت به دور خود نیز می‌چرخند، تشخیص بدهد و این همان علتی است که به طور مثال در بازی فوتبال دفع شوتهای چرخشی (به اصطلاح کات دار) برای دروازه‌بانان بسیار مشکل است.

 ”کتی کریگ” محقق این دانشگاه پس از مشاهده شوت چرخشی یکی از بازیکنان فوتبال تیم کشور برزیل در یک مسابقه که در عین ناباوری همگان وارد دروازه حریف شده بود، تصمیم گرفت این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

 وی بدین منظور میزان توانایی بازیکنان باتجربه فوتبال در زمینه تشخیص جهت حرکت توپهای دارای چرخش وضعی سریع را مورد بررسی قرار داد و برای این کار از یک سامانه شبیه‌سازی رایانه‌ای برای نمایش تصاویر مجازی شوتهایی که توپ در آنها با سرعت خیره کننده ای  به دور خود می‌چرخید، بهره گرفت. ادامه‌ی خواندن

2

آگاهی از نتایج تحقیقات پژوهشگران در فوتبال مدرن از اهمیت زیادی برخوردار است.

محققان مدرسه ورزش و علوم بهداشتی دانشگاه اکستر اعلام کردند طی یک موقعیت استرس زا میزان اختلال در تمرکز توسط پدیده ای جانبی نسبت به تمرکز بر روی کاری که انجام آن در آن موقعیت به عهده فرد گذاشته شده است، بسیار بیشتر خواهد بود.

در این صورت در هنگام زدن پنالتی هایی که طی آن بازیکن تحت فشار روحی شدید قرار دارد بیشترین توجه بازیکن متوجه دروازه بان بوده و توجه چندانی به بهترین منطقه ای که می توان گل را در آن به ثمر رساند ندارد. در نتیجه احتمال اینکه ضربه وارد شده به توپ به سمت دروازه بان باشد بسیار زیاد بوده و در این صورت نیز دروازه بان به راحتی قادر به کنترل توپ خواهد بود.

محققان برای انجام این مطالعه بر روی ۱۴ عضو تیم فوتبال دانشگاه اکستر تمرکز کردند.

این بازیکنان عینکهای ویژه ای را به چشم زدند که محققان با کمک این عینکها می توانستند حرکات چشم بازیکنان را به ثبت رسانده و مورد بررسی قرار دهند. همچنین با کمک این ابزار محققان میزان تمرکز نگاه خیره بازیکنان بر روی دروازه و مدت زمانی که برای نگاه کردن به موقعیتی متفاوت از موقعیت اولیه صرف می شد را مورد بررسی قرار دادند. ادامه‌ی خواندن

سؤال: آیا سوناها و حمام‌های بخار خطری دارند؟

▪ پاسخ:

سوناها و حمام‌های بخار و همچنین حوضچه‌های گردابی (جکوزی) برای ایجاد احساس آرامش و تسکین دردها و ناراحتی‌های عضلات عالی هستند لیکن به هیچ‌وجه موجب تسریع در کاهش چربی بدن و دفع آن نمی‌شوند در عوض آنها موجب از دست رفتن آب بدن و وارد آمدن فشار بر سیستم‌های خنک‌کننده بدن می‌شوند که نتیجه آن احساس ضعف و تشنگی هم می‌باشد.
یعنی از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که وزن اضافی می‌تواند در سونا آب شود. درست مانند دنبه‌ای که در پخت غذا در دمای بالا آب می‌شود. اما حقیقت این است که هر میزان کاهش وزن که شما در طی نشستن در سونا پیدا می‌کنید از دست رفتن آب (دهیدارسیون) است و به‌محض آنکه مجدداً مایعات بنوشید بازمی‌گردد. تصور اشتباه دیگر مردم این است که سونا منافذ پوست را تمیز می‌کند. حال آنکه نشستن ساده پوست‌تان با یک دستمال مرطوب بیشتر از ۳۰ دقیقه نشستن در سونا پوستتان را تمیز می‌کند.
اگر بدن به مدت طولانی در معرض گرمای محیط قرار گیرد. این گرمای زیاد بر توانائی بدن در خنک کردن خود غلبه می‌کند و اگر دمای مرکزی بد از حدی بالاتر رود می‌تواند به قلب مغز و کلیه‌ها آسیب برساند. البته حمام‌های بخار در سوناها موجب گرم شدن بیش از اندازهٔ بدن شما نمی‌شوند. مگر آنکه سن شما بالای ۶۵ سال باشد و یا قبل و در هنگام استفاده از سونا الکل مصرف کنید و یا زمان بیش از اندازه‌ای را در محیط داغ آنها بگذرانید. افراد بالغ و سالم می‌بایستی زمان استفاده از سونا را به ۱۵ دقیقه حمام بخار را ۱۲ دقیقه و حوضچه‌های آب داغ را به ۱۰ دقیقه محدود نمایند. اگر شما پس از استفاده از سونا شدیداً احساس ضعف و بی‌آبی می‌کنید این مسئله نشانگر این است که مدت بیش از حد طولانی در آنجا مانده‌اید و باید زمان استفاده خود را کاهش دهید. ادامه‌ی خواندن