تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 503
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4833
  • کل بازدیدها: 2736428

آموزش داوری

مینی فوتبال، محبوب ترین رشته ورزشی آماتور در جهان
با توجه به قانون فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) مبنی بر گسترش و حمایت از فوتبال ۱۱ به ۱۱ و عدم پوشش فوتبال با تعداد نفرات کمتر از سوی این فدراسیون، در سال ۲۰۰۸ فدراسیون جهانی مینی فوتبال به صورت یک فدراسیون مستقل در جمهوری چک تاسیس شد تا با اتخاذ قوانین بین المللی سر و شکلی رسمی به بازی فوتبال با تعداد نفرات کمتر را اتخاذ کند.
به دلیل آنکه که فعالیت های این فدراسیون تداخلی با فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) نداشت خیلی زود با استقبال اکثریت اهالی فوتبال مواجه شد و تاکنون ۸۰ کشور جهان به عضویت این فدراسیون در آمده و ۶۰ کشور در حال سپری کردن پروسه پیوستن به این فدراسیون هستند.
براساس دستورالعمل فدراسیون جهانی مینی فوتبال کلیه مسابقات فوتبال در غالب تیم های ۵ به ۵، ۶ به ۶، ۷ به ۷ و ۸ به ۸ در سرتاسر جهان که بر روی چمن مصنوعی و یا طبیعی در داخل سالن یا فضای باز برگزار می شود، تحت پوشش قوانین و مقررات فدراسیون جهانی مینی فوتبال می باشد و علاوه بر مسابقات قاره ایی، رقابتهای جام جهانی نیز هر دو سال یکبار انجام می شود که تا کنون سه دوره مسابقات جام جهانی در سالهای ۲۰۱۵، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ به ترتیب به میزبانی کشورهای آمریکا ، تونس و استرالیا برگزار شده است.
در تعریف این فدراسیون آمده است مینی فوتبال، محبوب ترین رشته ورزشی آماتور بازی شده در جهان است.

برای دانلود قوانین بازی مینی فوتبال بر روی لینک قرمز رنگ زیر کلیک نمایید.

لینک دانلود قوانین بازی مینی فوتبال)free download Minifootball Rules of the game
2.23 MB
:اندازه فایل
164 بار
: ها دریافت
 لینک دانلود قوانین بازی مینی فوتبال)free download Minifootball Rules of the game

 

 

عقیده عمومی مربیان و بازیکنان بر آن است که داور خوب باید به سود آنها سوت بزند و همه اشتباهات را متوجه تیم حریف کند در حالیکه چنین مسئله‌ای به هیچ عنوان نمی‌تواند قابل قبول باشد.

بد نیست بدانید آلمانی‌ها معتقدند در پایان بازی حتی نباید از کار خوب داور هم تمجید کرد و وی را مورد تشویق قرار داد. آنها عقیده دارند ” خوب قضاوت کردن وظیفه هر داوری است و هر داوری خوب قضاوت کند، وظیفه خود را انجام داده و بنابراین نیازی به تحسین ندارد ”

حالا از نظر ما ایرانی ها داور خوب چه کسی است؟!

در فوتبال ایران هم مثل فوتبال آلمان، خوب قضاوت کردن وظیفه هر داوری است و پس از قضاوت‌های خوب هم کمتر شاهد تمجید و تعریف از داوران زحمتکش وطنی هستم. اما وای به روزی که یک داور ناخواسته اشتباهی مرتکب شود، آنگاه آسمان به زمین دوخته خواهد شد و تیم‌ها اشتباهات خود را به گردن داوران می‌اندازند و ضعف‌هایشان را در پشت قضیه داوری پنهان می‌کنند. ادامه‌ی خواندن

ما داوران بر این باور استواریم که:

در همه احوال خداوند سمیع و بصیر، حاضر و ناظر بر اعمال و رفتار ما می­باشد، بنابراین با استعانت از الطاف الهی، اعتلا و گسترش دادن ارزشهای انسانی و دینی در اندیشه و عمل، و تقویت فضائل اخلاقی را سرلوحه برنامه­ های خویش قرار می­دهیم.

ما داوران :

با توکل به خداوند سبحان و توسل به گوهرهای تابناک آسمان ولایت و امامت (ع) در جهت گسستن جسم و جان و اندیشه از قیود و زنجیرهای افسار گسیخته، دست مودت، همدلی و یکپارچگی دهیم و با صفات برگرفته از گلبن رحمانیت همچون صداقت، شجاعت، بردباری و صبوری در جهت ساخت خود، جامعه و موطن خویش تلاش نموده و موارد زیر را همواره مد نظر قرار دهیم:

۱-همواره برای ورزش فوتبال بیشترین احترام را قائل شوم و در جهت منافع آن گام بردارم.

۲- برخورد و رفتاری خوب و شایسته داشته باشم و در حفظ و ارتقا جایگاه داوری بکوشم.

۳- صرف نظر از نام تیم، بازیکنان و مسئولان در همه حال درستکار و کاملا بیطرف باشم.

۴- به منظور افرایش آگاهی خود از قوانین بازی در راستای درک و اجرای درست آن ها در کلیه جلسات آموزش نظری و عملی حضور یابم.

۵- به منظور دستیابی به بالاترین سطح کار گروهی با همکاران  داور خود نهایت تلاش خود را به کار برم.

۶- نسبت به همکاران داور وفادار بود و هرگز از روی غرض ورزی از آنان انتقاد نکنم.

۷- همواره تلاش کنم شرایط مطلوب آمادگی جسمانی و روانی خود را حفظ نمایم.

۸- به بازیکنان و مسئولان تیم احترام بگذارم و بدون قربانی کردن عدالت، با ادب و نزاکت بازیکنان را به نحو موثر کنترل نمایم.

۹- بجز در موارد روشن کردن قوانین بازی هیچ اظهار نظر دیگری در مورد بازی و قضاوت خود در رسانه های عمومی ابراز ننمایم.

۱۰- همواره ابلاغ های داوری یا هر گونه تعهدات قراردادی دیگر را محترم بشمارم.

۱۱- به همکاران کم تجربه تر در جهت بهبود و پیشرفت در کارشان کمک نمایم.

۱۲- برخورد تبعیض آمیز نسبت به هیچ بازیکن یا تیمی بر اساس نژاد، رنگ، مذهب، جنسیت و یا ملیت نداشته باشم.

۱۳- در گزارش های خود واقعیت ها را منعکس و از توجیه تصمیمات خود بپرهیزم.

۱۴- اجرای روح  قوانین بازی (برقرای عدالت، تامین سلامت و ایجاد نشاط) را همواره مد نظر داشته باشم.

۱۵- عضویت در فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران را برای خود افتخار و امتیازی محسوب نمایم و منطبق با شان فدراسیون و اعضایش رفتار نمایم.

fifa_logo.jpgیکصد و بیست و هشتمین جلسه برد بین المللی فوتبال در شهر زوریخ سوئیس برگزار شد. در این جلسه اصلاحات قوانین بازی بررسی و موارد زیر مصوب گردید:

۱-      قانون ۴ – تجهیزات بازیکنان:

تجهیزات حفاظتی نوین مانند سرپوش مجاز هستند بشرط اینکه :

دارای رنگ مشکی یا همرنگ با رنگ اصلی پیراهن باشد.( به شرطی که بازیکن هم تیمی اش نیز رنگ مشابه پوشیده باشند).

در راستای پوشش حرفه ای بازیکنان و وسایل آنها باشد.

به پیراهن متصل نباشد.

هیچگونه خطری برای بازیکنانی که از آن استفاده می کند یا دیگر بازیکنان نداشته باشد.

هیچ قسمتی از آن از پشت یا از اطراف آن آویزان یا اضافه نباشد(از جلو یا عقب برآمدگی نداشته باشد.)

۲-      قانون چهار – تجهیزات بازیکنان

شعارها یا تبلیغات زیرلباس

عبارت:

بازیکنان نباید زیر لباس هایی که نشان دهنده شعار یا تبلیغات است را آشکار کنند؛ چنین اصلاح شده است:

 وسایل اجباری بازیکنان نباید دارای شعارها و اظهارات یا تصاویر سیاسی، مذهبی یا شخصی باشند.

عبارت:

 بازیکنی که پیراهن ورزشی خود را برای نمایاندن شعار یا آگهی تبلیغاتی در می آورد توسط کمیته اجرائی مجازات می شود، چنین اصلاح شده است:

تیم آن بازیکنی که وسایل اصلی اجباریش دارای شعارها و اظهارات یا تصاویر سیاسی، مذهبی یا شخصی باشد توسط کمیته اجرائی مسابقات یا فیفا مجازات خواهد شد.

لباسهای زیر:

 بازیکنان نباید زیر لباسهایی که نشان دهنده شعارها و اظهارات یا تصاویر سیاسی، مذهبی یا شخصی و یا تبلیغاتی بغیر از آرم تولید کننده البسه خود را دارد به نمایش در بیاورند .

بازیکن و تیم بازیکنی که  زیر پوش او منقوش به شعار و اظهارات یا عکسهای سیاسی، مذهبی، یا شخصی و یا تبلیغاتی بغیر از آرم تولید کننده  البسه خود است و آنرا به نمایش در آورد ، توسط کمیته اجرائی مسابقات و فیفا مورد مجازات قرار می گیرد.

fifa_logo.jpgرئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت: در دستورالعمل فیفا آمده که در دقیقه ۳۰ و ۷۰ باید داور به عنوان زمان نوشیدن آب، بازی را متوقف کند.

به گزارش سایت داوران ایران و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دکتر احمد هاشمیان گفت: بر اساس قوانین در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ داور مسابقه و مسئولان کمیته‌ پزشکی فیفا شرایط آب و هوایی محل برگزاری بازی را بررسی خواهند کرد و در صورتی که هوا مرطوب باشد به بازیکنان این اجازه خواهد داده شد که بین هر نیمه زمانی را به نوشیدن آب اختصاص دهند.

وی ادامه داد: در خصوص آشامیدن آب در بین بازی، بر اساس مطالعات در مرکز پزشکی فیفا، مشخص شده در شرایط آب و هوای گرم بازیکنان برای حفظ سلامتی و سطح عملکردشان، باید آب از دست رفته بدن را جبران کنند بر همین اساس در دستورالعمل فیفا آمده که در نیمه اول در دقیقه ۳۰ و در نیمه دوم در دقیقه ۷۰  باید داور به عنوان زمان نوشیدن آب، بازی را متوقف کند و بازیکنان ملزم هستند که از آب استفاده کنند تا در اثر گرما دچار آسیب نشوند.

هاشمیان عنوان کرد: این مطالعات در جهت ارتقای سطح عملکرد حرفه ای ورزشکاران در مرکز تحقیقات و ارزیابی پزشکی فیفا به شکل گسترده ای در حال انجام است که به کشورهای مختلف این مسئله اعلام شده و کشورها بر مبنای شرایط جغرافیایی خود از این موضوع می توانند استفاده کنند. بر همین اساس طبق اعلام فیفا، کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال شرایط تیم های حاضر در جنوب کشور که در مسابقات مختلف حضور دارند را بررسی می کند و با توجه به اینکه در شرایط زمانی بالا ورزش می کنند این بحث را مورد مطالعه قرار داده و با جمع بندی شرایط موجود، موضوع را به کمیته داوران اعلام خواهیم کرد.

1384965400_351331_1384967325_noticia_grandeفوتبال مدرن

قرار براین است که داوران حاضر در جام باشگاه های جهان از اسپری مخصوصی برای مشخص کردن نقطه ای که باید دیواره دفاعی چیده شود بهره ببرند.

جام باشگاه های جهان در ماه دسامبر در کشورمراکش برگزار می شود و قرار براین است که دراین تورنمنت از اسپری آئروسول استفاده شود که با آن جایگاهی که دیواره دفاعی درمقابل ضربات ایستگاهی مستقیم باید آنجا تشکیل شود ، مشخص می گردد. این به منزله پیشرفتی دیگر در عرصه مطالعاتی دنیای فوتبال است که کار داوران را ساده تر می کند.

سیستم کار بدین ترتیب است که داور بعد از تعیین فاصله ۹ متر و ۱۵ سانتی متری قانونی میان توپ کاشته شده و دیواره تشکیل شده، روی زمین چمن، با اسپری سفید رنگی علامت گذاری خواهد کرد تا جای دقیق تشکیل دیواره را مشخص کند. البته این خط سفید رنگ به صورت اتوماتیک در کمتر از یک دقیقه ناپدید می شود.

ماسیمو بوساکا، رئیس کمیته داوران فیفا که به این سیستم اطمینان زیادی دارد گفته:« اکثر داوران معتقدند که این اسپری، ابزاری کاربردی و عملی است.»

این اسپری در رقابت های جام جهانی زیر۲۰ سال در ترکیه و در جام جهانی زیر ۱۷ سال در امارات متحده عربی نیز مورد استفاده قرار گرفت و تمام گزارشهای استفاده از آن مثبت بود و به همین خاطر پیش بینی می شود که در صورتی که در جام باشگاه های جهان نیز گزارشههای مثبتی از استفاده از این اسپری منتشر شود، ممکن است درجام جهانی برزیل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این اسپری توسط شرکت آرژآنتینی فیرپلی لیمیت تولید می شود و احتمالا در آینده ای نزدیک و در صورت موافقت کنفدراسیون های فوتبال و لیگ های داخلی کشورها، در اکثر مناطق جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

33همواره قوانین ۱۷گانه بازی فوتبال در جهت حمایت از بازی جوانمردانه و شادی و نشاط میان تماشاگران و خانواده فوتبال بوده است اما برخلاف قوانین جاری باید قانون شماره ۱۸ را اضافه کرد و آن را دفاع داوران از خود نامید.

علی خسروی کارشناس داوری فوتبال در این زمینه  اعتقاد دارد:

فریادهای یدا… جهانبازی در بازی صبا و استقلال و زدن به تخت سینه هادی نوروزی توسط علیرضا فغانی در بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس و عصبانیت کامرانی‌فر در اعتراض‌های مکرر گل‌محمدی در بازی آلومینیوم و پرسپولیس و همچنین حساس شدن داورهای چهارم به اخراج‌های غیرمنتظره مربیان و نیمکت‌نشینان و اعلام تخلف آنان به داوران بازی می‌تواند نمونه‌هایی باشد از پیشنهاد نگارنده برای ثبت قانون جدید به نام دفاع داوران از خود.

وقتی اینان در روز روشن مشاهده می‌کنند که به راحتی توسط ارکان اصلی فدراسیون فوتبال مورد ظلم قرار می‌گیرند و بر ضد قانون تصمیمات آنان نقض می‌گردد و دپارتمان و کمیته داوران هیچ نوع حمایتی از آنان نمی‌کند خودشان دست به کار شده و در صدد دفاع از خود حتی با تماس‌های فیزیکی و فریادهای پرخاشگرانه برمی‌آیند اعمالی که اگر از آنان در میادین بین‌المللی سر بزند، قطعاً عواقب جبران‌ناپذیری برای یکایک آنان خواهد داشت. پس چاره چیست؟ آیا باید سکوت را پیشه کرد؟ آیا حفظ میز و صندلی در دپارتمان و کمیته و حتی سایر اتاق‌های فدراسیون آن‌قدر ارزش دارد که اجازه دهیم مظلوم‌ترین قشر فوتبال ما تا این حد هتک‌حرمت شوند؟ ادامه‌ی خواندن

6به گزارش پایگاه اینترنتى “دى وى آکتن ” آلمان ، “کن آستون ” رییس وقت کمیته داوران فیفا در جام جهانى۱۹۶۶ انگلیس براى نخستین بار استفاده از کارت زرد و قرمز را براى جریمه کردن بازیکنان خاطى به فدراسیون بین المللى فوتبال پیشنهاد کرد.

آستون ، در هنگام رانندگى و پس از رسیدن به چراغ راهنمایى به این فکر افتاد که از کارت زرد و قرمز در بازى فوتبال می توان براى جلوگیرى از بازیکنان خاطى و جریمه شخصى آنان استفاده کرد.

در سال۱۹۷۰ در جام جهانى مکزیک براى نخستین بار استفاده از این کارتها توسط داوران آغاز شد و در پایان این جام ، داوران ۴۵ کارت زرد به بازیکنان خاطى نشان دادند و این درحالى بود که هیچ ورزشکارى از سوى داوران با کارت قرمز جریمه نشد.

در سال۱۹۹۳ ، قوانین کارت زرد و قرمز به طور رسمى از طرف فدراسیون بین المللى فوتبال “فیفا” به اعضاى آن اعلام گردید.

قوانین  داوری فوتبال

Picture1

قوانین و مقررات کلی بازی فوتبال که توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و برد بین المللی آن وضع شده:

▪ قانون ۱: زمین بازی
▪ قانون ۲: توپ
▪ قانون ۳: تعداد بازیکنان
▪ قانون ۴: وسایل بازیکنان
▪ قانون ۵: داور
▪ قانون ۶: کمک داور
▪ قانون ۷: مدت بازی
▪ قانون ۸: شروع بازی ادامه‌ی خواندن