تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 1242
  • بازدید دیروز: 1344
  • بازدید هفته: 11101
  • کل بازدیدها: 2267905

فوتسال

صفحه 1 از 212

قانون ۶ ـ  کمک داوران000

وظایف و مسئولیت ها

کمک داوران به داور در اداره مسابقه بر طبق قوانین بازی فوتسال کمک می کنند. آنها همچنین به داور در موارد دیگر در صورت درخواست و دستور داور می توانندکمک نمایند . این موارد به طور عموم شامل موارد زیر می شوند:
 • بازبینی زمین، توپهای مورد استفاده و وسایل بازیکنان.

• تصمیم گیری درباره این که آیا مشکلات در مورد وسایل و خونریزی بازیکن رفع شده است.

 • نظارت بر عمل تعویض
 • ثبت زمان، گل ها، خطا های جمع شونده و رفتار ناشایست. ادامه‌ی خواندن

استفاده از سوت88

 استفاده از سوت الزامی است برای:
 •  ضربات شروع:
 * شروع بازی (نیمه اول و دوم و وقت اضافی اول و دوم در صورت لزوم)
 * شروع مجدد بازی بعد از گل
 •  متوقف نمودن بازی:
 * برای ضربه آزاد یا ضربه پنالتی
 * اگر مسابقه معلق یا تعطیل شود یا علامت صوتی وقت نگهدار زمانی را که نیمه به پایان رسیده تایید نماید، یا در تکمیل مسیر توپ اگر توپ به سمت یکی از دروازه ها در حرکت  باشد موقعی که وقت به پایان رسیده است. ادامه‌ی خواندن

شروع مجدد بازی000

 داوران باید اطمینان ویژه حاصل نمایند که شروع‌های مجدد به صورتی انجام پذیرد که اجازه ندهند، بازی به دلایل فنی بعد از توقفات کوتاه، به تأخیر بیفتد (ضربه اوت، پرتاب دروازه، ضربه کرنر و ضربه آزاد). در این حالات، شمارش ۴ ثانیه آغاز می‌شود و نیازی به استفاده از سوت نیست.

در خصوص ضربه شروع از وسط زمین و ضربه پنالتی،‌ شمارش ۴ ثانیه انجام نمی‌پذیرد و بازیکن یا بازیکنانی که تأخیر ایجاد می‌کنند کارت زرد دریافت می‌نمایند.

 جهت تسهیل در شروع های مجدد و بازی با کیفیت ،اجازه داده شده که اشخاصی با توپ ها در اطراف زمین مسابقه مستقر شوند.

88

دخالت عوامل بیرونی

اگر تماشاگری اقدام به سوت زدن نماید و به عقیده داوران این عمل مداخله‌ در بازی باشد، به عنوان مثال: بازیکنی توپ را با دست بردارد. اگر بازی متوقف شد ، بازی باید دوباره با دراپ‌بال از محل توپ در لحظه توقف بازی آغاز شود ، مگر اینکه توپ در لحظه توقف بازی در محوطه جریمه باشد که در این صورت یکی از داوران بازی را با دراپ‌بال از نزدیکترین محل روی خط محوطه جریمه به محل توپ در لحظه توقف بازی دوباره شروع می‌نماید.

 شمارش ۴ ثانیه، زمانی که توپ در بازی است:
 در هر زمان که دروازه‌بان یک تیم در نیمه زمین خودی مالک توپ است، یکی از داوران باید به صورت محسوس و آشکار اقدام به شمارش ۴ ثانیه نمایند.

جاگیری‌ با توجه به موقعیت توپ000

بازی باید بین داور و داور دوم واقع باشد.

 داوران باید از سیستم قطری باز استفاده نمایند.
 قرارگرفتن خارج از خط طولی، کنترل بازی را راحت‌تر نموده و داور دیگر را در دید قرار می‌دهد.
 داوری که به بازی نزدیکتر است باید در حوزه دید داور دیگر قرارداشته باشد.
 یکی از داوران برای کنترل کردن بازی بدون خطا ، باید به اندازه ی کافی به بازی نزدیک باشد. ادامه‌ی خواندن

قانون ۵ ـ  داوران88

 اختیارات و وظایف داوران:

فوتسال یک ورزش رقابتی است، و داوران باید متوجه باشند که برخورد فیزیکی بین بازیکنان عادی و متعارف بوده و بخشی از بازی می‌باشد، با این حال اگر بازیکنان به قوانین فوتسال و اصول ورزشکاری و مردانگی مثلاً بازی جوانمردانه احترام نگذارند، داوران باید با برخورد مناسب آنها را ملزم به رعایت قوانین و اصول ورزشکاری نمایند.

  اگر به عقیده داوران نورپردازی به علت ایجاد خرابی در قسمتی از آن، ناکافی است باید بازی را به حالت تعلیق در آورند. اگر خرابی قابل تعمیر نباشد، داور بازی را تعطیل می‌نماید.
  اگر توسط تماشاگران شیئ پرتاب گردید و به مسئول مسابقه (داور)، بازیکن یا مقامات تیم برخورد نمود، داور می‌تواند اجازه دهد که بازی ، ادامه پیدا کند،  به حال تعلیق درآید یا بازی تعطیل گرددکه بسته به شدت حادثه، او باید، در همه حالات، حوادث مربوطه را به مقامات مسئول گزارش نماید. ادامه‌ی خواندن

000

قانون ۴ ـ وسایل بازیکنان

وسایل اصلی 

 اگر لباس دو دروازه‌بان رنگ مشابهی داشته باشند و لباس دیگری جهت عوض کردن نداشته باشند، داوران اجازه می‌دهند که بازی آغاز گردد.

اگر کفش بازیکنی اتفاقی از پایش خارج شود و بلا فاصله  با توپ بازی کند و گلی به ثمر برساند، تخلفی صورت نگرفته است و گل مورد قبول است زیرا در آمدن کفش وی اتفاقی بوده است.

 دیگر وسایل:

یک بازیکن می‌تواند تجهیزاتی علاوه بر لوازم اصلی داشته باشد، در صورتی که منحصراً به منظور حفاظت فیزیکی وی بوده و برای او و دیگر بازیکنان خطرناک نباشد. ادامه‌ی خواندن

 

88

قانون ۲ – توپ

 توپ‌های اضافی:

 می‌‌توان توپ‌های اضافی، دور تا دور زمین بازی مستقر نمود تا در خلال مسابقه از آن‌ها استفاده شود. البته به شرط آنکه مطابق با شرایط مندرج در قانون دوم بوده و تحت نظارت داوران از آن‌ها استفاده شود.

توپ‌های اضافی در زمین مسابقه:

 اگر در زمانی که توپ در جریان بازی است، یک توپ اضافی وارد زمین مسابقه شود، داوران باید بازی را در صورتی متوقف نمایند که توپ اضافه در بازی دخالت کند. بازی باید با دراپ‌ بال از محل توپ در هنگام توقف بازی دوباره شروع شود، مگر اینکه بازی در محوطه جریمه متوقف شده باشد که در این صورت داوران با دراپ بال از نزدیک‌ترین نقطه روی خط محوطه جریمه به محل توپ در زمان توقف بازی، بازی را دوباره شروع می‌کنند.

اگر در زمانی که توپ در بازی است، یک توپ اضافی وارد زمین بازی شود، بدون اینکه دخالتی روی بازی داشته باشد، داوران باید اجازه دهند تا در کمترین زمان ممکن توپ اضافی از زمین بازی خارج گردد.

توپ ترکیده یا معیوب:

 اگر توپ پس از برخورد به یکی از تیر‌های عمودی یا افقی ترکید و یا معیوب شد و وارد دروازه شد، داوران اعلام گل می‌نمایند.

قانون ۱ – زمین بازی000

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 علامت‌های زمین:
 علامت‌گذاری زمین با خطوط مقطع مجاز نمی‌باشد.
 اگر بازیکنی علامت های غیر‌مجاز  روی زمین ایجاد کند، باید به علّت رفتار غیر‌ورزشی اخطار بگیرد.
 اگر داوران در حین بازی متوجه چنین حرکتی شوند، در صورتی که نتوانند از آوانتاژ استفاده نمایند، باید بازی را متوقف نموده و به بازیکن متخلف بخاطر رفتار غیر‌ورزشی اخطار دهند و بازی با یک ضربه آزاد غیر‌مستقیم به سود تیم مقابل از محل توپ در هنگام توقف بازی، دوباره شروع شود. (با توجه به قانون ۱۳ ـ موقعیت ضربه آزاد) ادامه‌ی خواندن
صفحه 1 از 212