تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 41
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9958
  • کل بازدیدها: 2267974

فوتبال

صفحه 1 از 212

عقیده عمومی مربیان و بازیکنان بر آن است که داور خوب باید به سود آنها سوت بزند و همه اشتباهات را متوجه تیم حریف کند در حالیکه چنین مسئله‌ای به هیچ عنوان نمی‌تواند قابل قبول باشد.

بد نیست بدانید آلمانی‌ها معتقدند در پایان بازی حتی نباید از کار خوب داور هم تمجید کرد و وی را مورد تشویق قرار داد. آنها عقیده دارند ” خوب قضاوت کردن وظیفه هر داوری است و هر داوری خوب قضاوت کند، وظیفه خود را انجام داده و بنابراین نیازی به تحسین ندارد ”

حالا از نظر ما ایرانی ها داور خوب چه کسی است؟!

در فوتبال ایران هم مثل فوتبال آلمان، خوب قضاوت کردن وظیفه هر داوری است و پس از قضاوت‌های خوب هم کمتر شاهد تمجید و تعریف از داوران زحمتکش وطنی هستم. اما وای به روزی که یک داور ناخواسته اشتباهی مرتکب شود، آنگاه آسمان به زمین دوخته خواهد شد و تیم‌ها اشتباهات خود را به گردن داوران می‌اندازند و ضعف‌هایشان را در پشت قضیه داوری پنهان می‌کنند. ادامه‌ی خواندن

1384965400_351331_1384967325_noticia_grandeفوتبال مدرن

قرار براین است که داوران حاضر در جام باشگاه های جهان از اسپری مخصوصی برای مشخص کردن نقطه ای که باید دیواره دفاعی چیده شود بهره ببرند.

جام باشگاه های جهان در ماه دسامبر در کشورمراکش برگزار می شود و قرار براین است که دراین تورنمنت از اسپری آئروسول استفاده شود که با آن جایگاهی که دیواره دفاعی درمقابل ضربات ایستگاهی مستقیم باید آنجا تشکیل شود ، مشخص می گردد. این به منزله پیشرفتی دیگر در عرصه مطالعاتی دنیای فوتبال است که کار داوران را ساده تر می کند.

سیستم کار بدین ترتیب است که داور بعد از تعیین فاصله ۹ متر و ۱۵ سانتی متری قانونی میان توپ کاشته شده و دیواره تشکیل شده، روی زمین چمن، با اسپری سفید رنگی علامت گذاری خواهد کرد تا جای دقیق تشکیل دیواره را مشخص کند. البته این خط سفید رنگ به صورت اتوماتیک در کمتر از یک دقیقه ناپدید می شود.

ماسیمو بوساکا، رئیس کمیته داوران فیفا که به این سیستم اطمینان زیادی دارد گفته:« اکثر داوران معتقدند که این اسپری، ابزاری کاربردی و عملی است.»

این اسپری در رقابت های جام جهانی زیر۲۰ سال در ترکیه و در جام جهانی زیر ۱۷ سال در امارات متحده عربی نیز مورد استفاده قرار گرفت و تمام گزارشهای استفاده از آن مثبت بود و به همین خاطر پیش بینی می شود که در صورتی که در جام باشگاه های جهان نیز گزارشههای مثبتی از استفاده از این اسپری منتشر شود، ممکن است درجام جهانی برزیل نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این اسپری توسط شرکت آرژآنتینی فیرپلی لیمیت تولید می شود و احتمالا در آینده ای نزدیک و در صورت موافقت کنفدراسیون های فوتبال و لیگ های داخلی کشورها، در اکثر مناطق جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

33همواره قوانین ۱۷گانه بازی فوتبال در جهت حمایت از بازی جوانمردانه و شادی و نشاط میان تماشاگران و خانواده فوتبال بوده است اما برخلاف قوانین جاری باید قانون شماره ۱۸ را اضافه کرد و آن را دفاع داوران از خود نامید.

علی خسروی کارشناس داوری فوتبال در این زمینه  اعتقاد دارد:

فریادهای یدا… جهانبازی در بازی صبا و استقلال و زدن به تخت سینه هادی نوروزی توسط علیرضا فغانی در بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس و عصبانیت کامرانی‌فر در اعتراض‌های مکرر گل‌محمدی در بازی آلومینیوم و پرسپولیس و همچنین حساس شدن داورهای چهارم به اخراج‌های غیرمنتظره مربیان و نیمکت‌نشینان و اعلام تخلف آنان به داوران بازی می‌تواند نمونه‌هایی باشد از پیشنهاد نگارنده برای ثبت قانون جدید به نام دفاع داوران از خود.

وقتی اینان در روز روشن مشاهده می‌کنند که به راحتی توسط ارکان اصلی فدراسیون فوتبال مورد ظلم قرار می‌گیرند و بر ضد قانون تصمیمات آنان نقض می‌گردد و دپارتمان و کمیته داوران هیچ نوع حمایتی از آنان نمی‌کند خودشان دست به کار شده و در صدد دفاع از خود حتی با تماس‌های فیزیکی و فریادهای پرخاشگرانه برمی‌آیند اعمالی که اگر از آنان در میادین بین‌المللی سر بزند، قطعاً عواقب جبران‌ناپذیری برای یکایک آنان خواهد داشت. پس چاره چیست؟ آیا باید سکوت را پیشه کرد؟ آیا حفظ میز و صندلی در دپارتمان و کمیته و حتی سایر اتاق‌های فدراسیون آن‌قدر ارزش دارد که اجازه دهیم مظلوم‌ترین قشر فوتبال ما تا این حد هتک‌حرمت شوند؟ ادامه‌ی خواندن

6به گزارش پایگاه اینترنتى “دى وى آکتن ” آلمان ، “کن آستون ” رییس وقت کمیته داوران فیفا در جام جهانى۱۹۶۶ انگلیس براى نخستین بار استفاده از کارت زرد و قرمز را براى جریمه کردن بازیکنان خاطى به فدراسیون بین المللى فوتبال پیشنهاد کرد.

آستون ، در هنگام رانندگى و پس از رسیدن به چراغ راهنمایى به این فکر افتاد که از کارت زرد و قرمز در بازى فوتبال می توان براى جلوگیرى از بازیکنان خاطى و جریمه شخصى آنان استفاده کرد.

در سال۱۹۷۰ در جام جهانى مکزیک براى نخستین بار استفاده از این کارتها توسط داوران آغاز شد و در پایان این جام ، داوران ۴۵ کارت زرد به بازیکنان خاطى نشان دادند و این درحالى بود که هیچ ورزشکارى از سوى داوران با کارت قرمز جریمه نشد.

در سال۱۹۹۳ ، قوانین کارت زرد و قرمز به طور رسمى از طرف فدراسیون بین المللى فوتبال “فیفا” به اعضاى آن اعلام گردید.

قوانین  داوری فوتبال

Picture1

قوانین و مقررات کلی بازی فوتبال که توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) و برد بین المللی آن وضع شده:

▪ قانون ۱: زمین بازی
▪ قانون ۲: توپ
▪ قانون ۳: تعداد بازیکنان
▪ قانون ۴: وسایل بازیکنان
▪ قانون ۵: داور
▪ قانون ۶: کمک داور
▪ قانون ۷: مدت بازی
▪ قانون ۸: شروع بازی ادامه‌ی خواندن

فیفا حذف قانون وقت اضافه را بررسی می کند تا اگر بازیها مرحله حذفی پس از ۹۰ دقیقه مساوی شد دو تیم بلافاصله ضربات پنالتی بزنند.
سپ بلاتر رئیس فیفا گفت: “برای پرهیز از بازی دفاعی ما می توانیم مستقیم سراغ ضربات پنالتی برویم”.33
بلاتر توضیح داد: “اغلب می بینیم که تیم ها در وقت اضافه حتی دفاعی تر می شوند تا به هر قیمت که شده گل نخورند. برای جلوگیری از این وضعیت می توانیم به جای وقت اضافه بعد از ۹۰ دقیقه، مستقیم ضربات پنالتی را شروع کنیم یا دوباره قانون گل طلایی را در نظر بگیریم”.
فیفا پس از بازیهای جام جهانی ۲۰۱۰ به فکر تجدید نظر در قوانین فوتبال افتاده است. پس از بازیهای کم گل مرحله گروهی بازیهای جام جهانی آفریقای جنوبی، فیفا در تلاش است تا تیم ها را به بازی تهاجمی با گل های بیشتر تشویق کند.

هماهنگی بخش مهمی جهت آمادگی برای قضاوت است . یک داور بایستی مانند یک خلبان چک لیست داشته باشد و تمامی مسایل مورد نظرش را با کمک داوران و داورچهارم خود هماهنگ کند . هماهنگی های انجام شده بین داوران بایستی مخفیانه انجام شوند تا اگر در طول مسابقه مشکلی برایشان پیش آمد کسی متوجه آن نشود . با دانلود فایل زیر مهمترین مسائلی که داوران باید  بای هماهنگی مد نظر قرار دهند را دریافت  کنید .

هماهنگی داوران
1.48 MB
:اندازه فایل
428 بار
: ها دریافت
هماهنگی داوران

1

فدراسیون بین المللی فوتبال فناوری خط دروازه ˈکنترل گلˈ را تایید کرد. این فناوری از ۱۴ دوربین پرسرعت که گرداگرد زمین فوتبال نصب شده و به سوی دو دروازه هدایت شده استفاده می کند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فیفا، با فناوری GoalControl-4D موقعیت توپ به محض نزدیک شدن به خط دروازه بطور خودکار در سه بعد ضبط می شود. وقتی توپ بطور کامل از خط دروازه عبور کند واحد تحلیل مرکزی پیام رمزگذاری شده را ظرف کمتر از یک ثانیه به ساعت داور می فرستد.

فیفا و شرکت GoalControl GmbH بعد از آزمایشهای موفقیت آمیز این فناوری در ˈگلزن کرشنˈ آلمان در ماه فوریه قرارداد صدور مجوز این فناوری را منعقد کردند.

فناوری کنترل گل با سه فناوری مورد تایید شده دیگر برای استفاده در جام کنفدراسیون های فیفا در سال ۲۰۱۳ و جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل رقابت خواهد کرد.

فناوری های چشم شاهین، داور گل، و کایروس پیشتر مجوز فیفا را دریافت کرده اند.

جدید ترین تصمیم مجمع سالانه برد بین المللی فوتبال IFAB ) تغییرات در قانون۱۱ ۲۰۱۴/ ۲۰۱۳ — اجرا از ۰ا تیرماه ۱۳۹۲–
۱ جولای ۲۰۱۳ Law 11 – Offside Interpretation of the Laws of the Game در متن قانون ۱۱ – آفساید
، تعاریف زیربه کارمی روند:

دخالت در بازی:

به معنای بازی کردن یا لمس کردن توپی است که توسط همدسته لمس شده یا بازی شده است

دخالت روی حریف:

به معنای ممانعت یاجلوگیری حریف از بازی کردن یا توانایی بازی کردن بوسیله سد کردن آشکار خط دید حریف و یا جدال با حریف برای توپ می باشد.

بدست آوردن منفعت با بودن در آن وضعیت
به معنای بازی کردن با توپی است که :

۱) از تیرهای عمودی، افقی یا حریف به طرف بازیکنی که قبلا در وضعیت آفسایدبوده است برگشته،

۲)دفع عمدی یا برگشت توپ به بازیکنی می رسد که قبلا در وضعیت آفساید بوده است. بازیکنی که در وضعیت آفساید توپ را از حریفی که عمدا با توپ بازی کرده (به جز دفع عمدی توپ) دریافت کند، اینگونه تلقی نمی شود که منفعتی کسب کرده و نبایستی برای آفساید جریمه شود.

دانستن زبان انگلیسی برای داوارن جوانی که خواهان پیشرفت هستند بسیار مهم وضروری است  از این رو برخی اصطلاحات مهم  را می توانید دانلود و از آن استفاده نمایئد.

اصطلاحات داوری
1.49 MB
:اندازه فایل
814 بار
: ها دریافت
اصطلاحات داوری

صفحه 1 از 212