تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 452
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4782
  • کل بازدیدها: 2736377

روانشناسی

چگونه ذهنیت بازگشت به بازی (کامبک) بسازیم؟

 چه چیزی منجر به بازگشت به بازی (کامبک) می شود؟ و چه عواملی باعث افت عملکرد می‌شود؟

 بازگشت به بازی (کامبک) و افت در دو سمت مخالف طیف هستند اما اساس هر دو کاملاً مشابه است. بازگشت به بازی (کامبک) و افت ناشی از طرز فکر هستند، به ویژه اینکه شما در گذشته، حال یا آینده متمرکز هستید.

اینکه بازگشت به بازی (کامبک) موفقی داشته باشید یا نه، به بازی روانی شما بستگی دارد.

اگر در طول بازی روی اشتباهات گذشته متمرکز شوید، اعتماد به نفس شما آسیب خواهد دید و به سوی تسلیم شدن پیش خواهید رفت.

با تمرکز بر باخت یا نتیجه‌ی فاجعه‌بار احتمالی یعنی تمرکز بر آینده، عملکرد شما محدود می‌شود، زیرا “فکر” شما دیگر در بازی نیست.

 60b9f3804234a3cdc03a4f716813ea8d

تنها راه بازگشت به بازی (کامبک) این است که کاملاً در کاری که باید در لحظه انجام دهید شناورباشید (حضور ذهن داشته باشید). لحظه‌ی کنونی تنها نقطه زمانی است که می‌توانید کنترل خود را اعمال کرده و به طور مستقیم بر عملکرد خود اثر بگذارید.

بازگشت به بازی (کامبک) لزوماً به معنای پیروزی نیست، بلکه می‌تواند در رقابت باقی ماندن (بازیابی تمرکز) باشد، تا در بالاترین سطح ممکن به مسابقه ادامه دهید. ادامه‌ی خواندن

معجزه مهارت ذهنی در موفقیت ورزشی

قبل از آوریل ١٩۵٨ هیچ دونده فکر نمی‌کرد که می شود یک مایل را زیر ۴ دقیقه دوید. در آن تاریخ راجر بنیستر دونده برتانیایی این کار را در ٣ دقیقه و ۵٨ ثانیه انجام داد. تا امروز شاهد آن هستیم که هزاران دونده این کار را تکرار کرده‌اند. به نظر می‌آید چیزی که تغییر کرده باور انسان است.
♻️ما برای بالا بردن اعتماد به نفس نیازمند این هستیم که یک سری باورها را در خود تغییر دهیم.

⛳️با مرور کارهایی که در گذشته انجام داده‌ایم، موفقیت‌هایی که برای اولین بار کسب کرده‌ایم، سختی‌هایی که کشیده‌ایم تا به اینجا برسیم می‌توانیم یک سری باورها را در خودمان تغییر دهیم و تقویت کنیم.

اعتماد به نفس یعنی: داشتن باور مثبت نسبت به انجام هر کاری.

آیا می دانید
کریس رونالدو در پاسخ به این سوال که چرا در چندسال اخیر جز بالاترین بازیکنان فوتبال جهان بوده است چه پاسخی می دهد؟
✍️ چون همیشه سعی میکنم تمرینات اضافه و بیشتری را در خارج از زمان تمرینات تیمی در خانه یا کنار ساحل انجام دهم
⛳️برای رسیدن به موفقیت باید خیلی سخت تلاش کرد.

هنگام مسابقه ممکن است بر اثر اتفاقی تمرکز ورزشکار به هم بریزد و او را از ادامه مسابقه مأیوس کند.

در مسابقه فینال شنای ۲۰۰ متر المپیک پکن، مایکل فلپس پرافتخارترین وزرشکار جهان، به محض ورود به استخر، آب درون عینکش می‌رود و برای لحظاتی تمرکزش را از بین می‌برد. او نه تنها مأیوس نمی‌شود، بلکه به مسابقه ادامه داده، قهرمان جهان می‌شود و در آن مسابقه رکورد جهان را می‌شکند.

از او پرسیدند: چگونه توانستی این کار را انجام دهی؟

گفت: «برای من اتفاق تازه‌ای نبود. من تمام این صحنه‌ها را قبلاً دیده بودم.»

اگر یک ورزشکار عوامل و اتفاق‌های احتمالی که ممکن است تمرکزش را به هم زند را پیش‌بینی کرده، راهکارهای مقابله با آن را بداند، شاید بتواند در شرایط خاص، حتی در صورتی که تمرکزش برای لحظاتی از بین رفته باشد، با واکنش‌های مناسب نه تنها از ادامه مسابقه ناامید نشود، بلکه نتایج مورد انتظارش را به دست آورد.

در صورت ارتکاب اشتباه، هرگز به آن فکر نکنید.

✍ فکر کردن به اشتباه انجام شده و فرصت های از دست رفته در حین بازی، هجوم افکار منفی را به دنبال داشته و باعث از دست دادن تمرکز، کاهش اعتماد به نفس، هجوم هیجانات منفی مانند خشم وعصبانیت شده  و اشتباهات بعدی را به دنبال خواهد داشت.

 یواخیم لو سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در سیمنار مربیان فیفا ابراز داشت:

 ۹۹ درصد آمادگی های جسمانی و تاکتیکی لازم را برای قهرمانی مجدد در جام جهانی روسیه را داشتیم؛ تنها یک درصد نداشتن انگیزه لازم ما را از هدفمان دور کرد.