تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 19
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9936
  • کل بازدیدها: 2267952

تغذیه

بازیکنان دارای کمبود ویتامین ث چه علائمی دارند؟

۱- خستگی:
خستگی مزمن و کاهش انرژی در طول تمرینات یکی از شایع ترین علائم فقر ویتامین ث است.

۲- تغییرات خلق و خوی:
بازیکنان مبتلا به کمبود ویتامین ث معمولا تحریک پذیر بوده و اصطلاحا سریع تر از کوره در می روند.

۳- درد عضلات:
درد مزمن در اندام یا مفاصل بازیکنان می تواند از نشانه های دیگر کمبود ویتامین ث باشد.

مرکبات، کیوی،سیب زمینی و اسفناج منبع فوق‌العاده‌ی ویتامین ث است.

جگر مرغ سه برابر نیاز روزانه، ویتامین ب۱۲ وارد بدن می کند، این درحالی است که این ویتامین یکی از ویتامین های اصلی کمک کننده به تولید سلول های قرمز خون و جلوگیری از کم خونی و فقر آهن است.

به عقیده پژوهشگران، کمبود ویتامین‌ B۱۲ افت توانایی جسمانی و قدرت بدنی ورزشکاران را بدنبال داشته و  باعث کاهش توانایی آنان می شود.
♦️جگر مرغ دارای ویتامین آ است که به بهبود و تقویت بینایی کمک می‌کند.
♦️جگر برای استخوان‌ها و عضلات بسیار مفید است زیرا حاوی مقادیر فراوانی فسفر است. فسفر نقش بسیار مهمی در اکثر واکنش‌های بیوشیمیایی بدن ورزشکاران دارد.
♦️جگر حاوی ویتامین ب ۱ بوده که ویتامینی اساسی در آزاد سازی انرژی کربوهیدرات‌ها ، ارتقاء سلامت سیستم عصبی، ترمیم بافت ها و سلول های بدن ورزشکاران نقش مهمی دارد.

این گروه خونی از لحاظ بیولوژیک بسیار پیچیده است و از آنجایی که صاحبان این گروه خونی آنتی بادی های گروه A و گروه B را به یک اندازه حمل می کنند بهترین رژیم غذایی برای شما شامل مواد غذایی گیاهی موجود در گروه A و گوشت ها و لبنیات ضروری برای گروه B است. این ترکیب اگر به شکل متوازن مراعات شود نشاط،سلامتی و خوش اندامی را برای گروه AB تضمین می کند.
رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی شما مطمئنا موفقیت آمیز خواهد بود زیرا یک مسیر اساسی و روشن و منطقی را طی می کند
که اساس آن تحقیقات علمی و پژوهش هایی در خصوص سلول های گروه خونی مشخص شماست.
این رژیم ۱۴ گروه غذایی را در بر می گیرد
۱- گوشت های قرمز و ماکیان
۲- ماهی ها و گوشت های دریایی
۳- شیر، لبنیات و تخم مرغ
۴- روغن های مایع و جامد
۵- خشکبار و دانه ها
۶- لوبیا و حبوبات
۷- دانه های گیاهی
۸- نان و خمیرها
۹- میوه جات
۱۰- آب میوه و مایعات
۱۱- ادویه جات
۱۲- طعم دهنده ها
۱۳- گیاهان دارویی
۱۴-نوشیدنیهای متنوع

هر گروه از این گروه های غذایی به سه دسته تقسیم می شوند:
خوردنی های بسیار مفید، خوردنی های غیرمضر، خوردنی های مضر.
توضیح این عبارات به این ترتیب است

خوردنی های بسیار مفید
این خوراکی ها در بدن همانند دارو عمل می کنند
خوردنی های غیرمضر
این خوراکیها در بدن مانند غذا عمل می کنند
خوردنی های مضر
این خوراکیها در بدن مانند سم عمل می کنند.

صاحبان گروه خونی AB باید مقدار کمی گوشت مصرف کنند. زیرا معده آنها همانند صاحبان گروه خونی A اسید کافی برای هضم پروتئین های حیوانی به طور فعال ترشح نمی کند.
اما راه حل این مسئله به مقدار مصرف و تعداد دفعات مصرف گوشت در هفته برمی گردد. پس بهتر است شما به جای گوشت گاو از گوشت گوسفند و  بوقلمون استفاده کنید و در حد امکان از خوردن گوشت مرغ بپرهیزید زیرا عمل هضم را دشوار می کند.

گوشت های بسیار مفید
گوشت گوسفند  – گوشت بوقلمون

گوشت های غیرمضر
جگر سیاه- قرقاول- شترمرغ

گوشت های مضر
کبک – مرغابی – غاز -مرغ – غزال – بلدرچین – کبوتر – گاو – ژامبون گوشت دل و قلوه.

صاحبان گروه خونی AB می توانند از خوردن گروه زیادی از انواع ماهی ها و موجودات دریایی ممتاز لذت ببرند و باید در رژیم غذایی خود به مقدار زیادی از آن استفاده کنند.
اگر در خانواده شما مواردی از ابتلا به سرطان سینه مشاهده کرده اید باید از ماهی ها و حیوانات دریایی بیشتری استفاده کنید که حاوی لاکتین های قوی تری می باشند، زیرا موجب می شود سلول های خونی گروه AB که به سلول های سرطانی تبدیل شده اند به راحتی توسط سیستم ایمنی بدن نابود شوند، بخصوص دو نوع شایع از سرطان سینه.

✔️ انواع ماهی ها و موجودات دریایی بسیار مفید
ماهی روغن – ساردین – نیزه ماهی رودخانه ای – ماهی خاویار- ماهی تن – حلزون دریایی – اردک ماهی – ماهی آزاد

✔️ انواع ماهی ها و موجودات دریایی غیر مضر
شمشیرماهی – کوسه – گربه ماهی – دلفین سینه – خاویار- صدف خوراکی – اسکالوپ (نوعی صدف خوراکی) – مرکب ماهی – ماهیهای زردرنگ

✔️ماهی های غیرمفید و مضر
هشت پا – هالیبوت (نوعی ماهی پهن) – پیچ ماهی – میگو – خرچنگ دریایی – ملخ دریایی – لاک پشت – گرگ ماهی (نوعی خاردار) ماهی کولی – انواع قزل آلا- مارماهی -ماهی روغن کوچک

سرعت ریکاوری رمز پیروزی های بعدی در تورنمنت ها می باشد.

ریکاوری باید بصورت ریکاوری مایعات، الکترولیت ها، ریکاوری کربوهیدرات ها و گلیکوژن، ترمیم بافت های آسیب دیده و ریکاوری روحی و روانی صورت پذیرد.

  بهترین زمان برای ریکاوری ۴ ساعت بعد از تمرین یا مسابقه است.  اما در مورد بازیکنان ایرانی بهترین حالت زمانی ۲۴ ساعت در نظر گرفته می شود.

یکی از کارهای ساده جهت آگاهی از اینکه آیا ریکاوری غذایی در ما بدرستی صورت گرفته یا نه ؟!! این است که وزن خود را قبل از مسابقه یا تمرین اندازه گیری کنیم. مجدد ۲۴ ساعت بعد این عمل را تکرار نماییم . اگر در ۲۴ ساعت آینده به همان وزن قبل از مسابقه رسیده بودیم یعنی ریکاوری حداقل از لحاظ آب و الکترولیت ها صحیح انجام شده است.

مصرف وعده اصلی غذایی باید ۲ تا ۳ ساعت پس از تمرین یا مسابقه باشد که باید بصورت پر کربوهیدرات و پر پروتئین تنظیم شود.

حال در این ۲ تا ۳ ساعت چه باید کرد؟!

نیم ساعت تا یک ساعت اول پس از تمرین یا مسابقه معروف به پنجره طلائی می باشد.

در نیم ساعت اول دریافت کربوهیدرات باید ۱٫۵ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن باشد که مناسب است تا این میزان از کربوهیدرات همراه با مایعات بصورت نوشیدنی ورزشی مصرف شود تا به همراه کربوهیدرات، مایعات و الکترولیت ها نیز جایگرین شوند.

دریافت مایعات مناسب باید بصورت ۱٫۵ برابر وزن از دست رفته در پایان مسابقه باشد؛ یعنی نوشیدن ۶ لیوان به ازاء هر کیلوگرم کاهش وزن.

بعد از تمرین یا مسابقه نباید قند ساده بعضا بصورت نوشابه یا آبمیوه مصرف شود. توصیه این است که نوشیدنی مصرف شود که نسبت پروتئین در آن یک و نسبت کربوهیدرات آن چهار باشد. اکثر مقالات علمی گویای این مطلب هستند که بهترین ماده در این زمینه شیر شکلاتی می باشد. مصرف یک لیوان شیر شکلاتی در نیم ساعت اول بعد از تمرین و یا مسابقه و تکرار آن در یک ساعت بعد بهترین مکمل می باشد.

مهران فتح الهى، مدیر دپارتمان تغذیه مرکز پزشکى فیفا

ورزش و تغذیه ورزشکاران در ایام ماه رمضان از موضوعات دغدغه برانگیز است. به طوری که باید پوشش تغذیه ای مناسبی در این ایام بخصوص در زمان تمرینات داشته باشند، در غیر این صورت بدنشان با مشکل مواجهه خواهد شد.

اولین تردید در خصوص تأثیر منفی روزه بر سلامت و فعالیت بدنی ورزشکاران است اما در صورت توجه به مسایل تغذیه‌ای و کاهش شدت تمرینات تأثیر منفی چندانی در فعالیت‌های ورزشی افراد مبتدی نمی گذارد، اما ورزشکاران حرفه ای باید بیشتر به نکات تغذیه ای توجه داشته باشند و توصیه می کنیم، چنانچه مایل به روزه گرفتن هستند، حتما” با متخصص تغذیه نیز مشورت کنند.

چه زمانی در ماه رمضان مناسب ورزش است؟ ادامه‌ی خواندن

گرم‌مزاجان دو دسته‌اند: افراد دارای مزاج گرم و خشک و افراد دارای مزاج گرم و‌تر. در ذیل توصیه‌های غذایی مناسب برای افراد دارای مزاج گرم و خشک و سپس افراد دارای مزاج گرم و‌تر عنوان می‌شود. طب سنتی توصیه‌های غذایی و رفتاری برای مزاج‌های گوناگون در ماه مبارک رمضان کرده است که رعایت آن می‌تواند برای افراد مفید باشد.
مزاج‌های گرم و خشک
  صاحبان این مزاج اغلب لاغراندام با استخوان‌های کشیده و محکم هستند.
  خواب‌شان اندک و وزن‌شان زیاد تغییر نمی‌کند.
  نبض‌شان تند می‌زند و گرمای بدن‌شان بالاست.
  صاحبان مزاج گرم و خشک به مزاج‌های تند و عصبی مشهورند و بسیار عجول و شتاب‌زده عمل می‌کنند.
  دارای پوست خشک و رگ‌های برآمده هستند.
indexمتاسفانه این کمبود تبدیل به یک مشکل کمابیش شایع بین افراد شده است. بدون شک اگر با مصرف مواد غذایی مناسب به میزان کافی، منیزیم جذب نکنیم بدن دچار کمبود این ماده‌ مغذی خواهد شد. عوامل دیگری مانند مصرف الکل و برخی از داروها نیز می‌توانند باعث خالی شدن ذخیره منیزیم بدن شوند. منیزیم برای حفظ سلامت قلب، کلیه‌ها و عضلات لازم است. این ماده‌ معدنی مفید باعث تنظیم تجمع مواد مغذی در بدن و همچنین باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود. در این مطلب هشت نشانه کمبود منیزیم را عنوان می‌کنیم. لطفا با ما باشید.
 ۱- خستگی
مطمئنا خستگی زیاد و بیش از اندازه طبیعی نیست. درست است که همه ما در طول روز به دلیل عوامل متعددی مانند استرس‌های کاری، مشغله‌های روزمره وغیره احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنیم اما خستگی طولانی مدت و دائمی‌می‌تواند یکی از علائم کمبود منیزیم تلقی شود. باید بدانید که این نوع خستگی نیز تا زمانی که به میزان کافی منیزیم جذب نکنید از بین نخواهد رفت. به خاطر اینکه این ماده معدنی به تولید و تبدیل انرژی کمک می‌کند و کمبود آن می‌تواند باعث احساس ضعف عمومی‌و خستگی زیاد شود.
 ۲- اسپاسم عضلانی
اسپاسم‌های عضلانی جزو آزاردهنده و همچنین دردناک هستند. این مشکلات غیرقابل کنترل بوده و نمی‌شود به راحتی نادیده شان گرفت. معمولا ورزشکاران به طور مرتب از گرفتگی‌های عضلانی ناشی از کشیدگی نامناسب عضلات، بی‌آبی یا تغذیه نامناسب رنج می‌برند اما افراد دیگر نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند بدون اینکه به درستی دلیل آن را بدانند. کرامپ‌ها و گرفتگی‌های عضلانی از علائم شدید کمبود منیزیم هستند و اگر شما نیز به طور مرتب با این مشکل مواجه می‌شوید حتما میزان این ماده‌ مغذی بدن تان را چک کنید. ادامه‌ی خواندن

 ورزشکارانی که تمریتان سنگین و حرفه ای انجام می دهند بقدری عرق می کنند که لایه ای از نمک روی پوست آنها تشکیل می شودذ در این حالت پرسش اینجاست که آیا این نمک از دست رفته بدن باید جبران شود ؟ آیا لازم است نمک اضافی علاوه بر انچه در غذای روزانه وجود دارد مصرف شود ؟یکی از نیازهای بدنی ورزشکاران نمکindex می باشد که متاسفانه ورزشکاران و مربیان درباره نحوه مصرف آن اطلاعات چندانی ندارند.

بدیهی است نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت و ساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام‌های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است.

این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال هنگام اسهال و استفراغ یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی‌نمک می‌توان املاح از دست رفته بدن را جبران کرد.

در حال حاضر مصرف نمک که خصوصا در غذاهای آماده به میزان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد درغذای ورزشکاران بیش از حد معمول و بالاست.

توجه به این نکته ضروری است که در صورتی که نمک به مقدار مناسب مصرف شود و کلیه‌ها هم سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند نمک مورد نیاز بدن تامین می‌شود، اما در صورت تداوم مصرف زیاد نمک و مواد شور یا اختلال در کارکرد کلیه‌ها یا یکی از سیستم‌های مربوط به دفع، نمک اضافی موجب تجمع آب در بدن شده و ایجاد ورم در تمام یا قسمت‌هایی از بدن می‌کند. مصرف زیاد نمک و غذاهای شور از عوامل موثر بر افزایش فشار خون و بروز بیماری‌های قلبی – عروقی بویژه در افرادی که سابقه این بیماری‌ها را در خود یا خانواده دارند، است. طبق تحقیقات، مشخص شده است که دریافت زیاد نمک،‌ اثرات مضری بر سلامت انسان دارد. در واقع نمک مانند یک شمشیر دو لبه است که کمبود ان در بدن می توان فاجعه بار باشد و به کما و مرگ منتهی شود و زیادی آن نیز می تواند فاجعه ای بیشتر را بوجود اورد که در ذیل به برخی از مضرات مصرف بیش از اندازه آن اشاره می شود. ادامه‌ی خواندن

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا عصرها اینقدر خسته و بی‌رمق هستید و عامل این خستگی و بی‌حالی چیست؟ اگر دچار این حالت می‌شوید شاید بهتر باشد در مورد انتخاب نوع مواد خوراکی که در وعده صبحانه و نهار یا به عنوان هله‌هوله‌های مورد علاقه خود در بین روز مصرف می‌کنید تجدیدنظر کنید. بسیاری از پزشکان معتقدند که برخی خوراکی‌ها بزرگترین قاتل انرژی در بدن هستند. شاید از دیدن غذاها یا خوراکی‌های محبوب خود در این فهرست به عنوان متهم اصلی خستگیِ شما تعجب کنید. در این گزارش به نقل از «ویمنز هلث» به این غذاهای خستگی‌زا اشاره می‌کنیم:

 موز
خوراکی‌های سرشار از پتاسیم نظیر موز، تخمه کدو و ماهی «هالیبوت» باعث احساس خستگی می‌شوند. ماده معدنی پتاسیم در واقع یک شل کننده عضله است. اگرچه خوردن مواد حاوی پتاسیم قبل از خواب خیلی مفید است اما اگر در طول روز خورده شوند انرژی شما را تحلیل می‌برند. ادامه‌ی خواندن

امروزه نوروبیون در بین فوتبالیست ها رواج بسیار یافته است. ابتدا چند سوال به ذهن می رسد:

کاربرد اصلی نوروبیون چیست و برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟
آیا صرفا با تجویز دکتر استفاده می شود یا شخص برای تقویت یا به عنوان مکمل می تواند استفاده نماید؟

•نوروبیون ترکیبی از سه ویتامین گروه ب، شامل ب ۱، ب۶ و ب ۱۲ است که هر یک در فرایند حمایت، ترمیم و بازسازی اعصاب نقش مهمی ایفا می کنند و از این رو می توانددر کاهش سریع تر دردها – به ویژه دردهای کمر- ، بهبود سرعت انتقال عصبی، تسریع بازسازی اعصاب آسیب دیده، درمان حمایتی بیماران مبتلا به انواع پلی نوروپاتی ها مثل افراد دیابتی، افراد الکلی و در موارد تغییرات تحلیل برنده در ستون فقرات، اثرات سودمندی داشته باشد.
چون نوروبیون حاوی مقادیر درمانی از هر یک از ترکیبات ویتامینی ب۱، ب۶ و ب۱۲ است(۱۰۰ میلی گرم ویتامین ب۱، ۱۰۰ میلی گرم ویتامین ب۶، ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامینب۱۲)، از این رو توصیه می شود تا با نظر پزشک معالج مصرف شود.
چند توصیه:
۱-تزریق نوروبیون باید به صورت داخل عضلانی عمیق انجام شود.
۲-مصرف‌ همزمان ‌ویتامین‌ ب ۶ با لوودوپا توصیه‌ نمی‌شود، زیرا اثر ضد پارکینسون‌ لوودوپا، حتی‌ با مصرف‌ خوراکی‌ ۵ میلی‌گرم‌ ویتامین‌ ب ۶ معکوس‌ می‌شود.
۳-ویتامین ب ۱۲ در بیماری‌Leber که یک اختلال مادرزادی است نیز نباید مصرف‌ شود.

دوز پیشنهادی:

در موارد استفاده به عنوان مکمّل تقویتی، هفته ای ۱ آمپول، با نظر پزشک (تزریق عمیق عضلانی)