تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 1227
  • بازدید دیروز: 1344
  • بازدید هفته: 11086
  • کل بازدیدها: 2267890

آسیب دیدگی

✍️ خیلی از ما بارها و بارها شنیده‌ایم که جوانان  ورزشکار ۲۰ تا ۳۰ ساله‌ در اثر سکته یا حمله قلبی ناگهانی، جان خود را از دست داده‌اند.

➖ شاید در نگاه اول، سکته کردن جوانان، آن هم جوانان ورزشکار، برای خیلی از ما دور از ذهن باشد اما آیا می‌دانید که استمرار در مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در میان جوانان ورزشکار، یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به سکته قلبی در آنها است؟

✅ پژوهشهای محققان دانشگاه تگزاس نشان می دهد نوشیدنی‌های انرژی‌زا، در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در صورتی که تقلبی و حاوی هورمون نباشند، حجم بالایی از کافئین را در خود جای داده‌اند و همین مساله می‌تواند با افزایش ضربان قلب یا همان تندتپشی، خطر ابتلا به سکته قلبی را برای فرد به وجود بیاورد.

➖حالا اگر مصرف‌کنندگان و طرفداران نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اهل استعمال سیگار و یا قلیان هم باشند که خطر سکته قلبی را تا ۳ برابر در خود افزایش می‌دهند.

از آنجائی که فوتبال ورزش مورد علاقه طیف وسیعی از افراد، در سنین متفاوت و با درجات مختلفی از تجربه بوده و این علاقه روزافزون است. مسلما هرچه محبوبیت این ورزش بیشتر شده و تعداد بیشتری به آن بپردازند احتمال بروز آسیب های ورزشی ناشی از آن هم افزایش میابد.
در فوتبال مدرن  جلوگیری از آسیب دیدگی بازیکنان از اهمیت فوق العده ای برخوردار است و اصولا سوالاتی نظیر علل اصلی ایجاد آسییب ها در فوتبال چیست؟
چگونه میتوان از بروز صدمات  در فوتبال جلوگیری کرد؟ و … سواالاتی است که باید مربیان درباره آنها  از اطلاعات کافی برخوردار باشند.
 با دانلود پاورپوینت زیر می توانید اطلاعات بسیار خوب علمی در این زمینه بدست آورید.

علل بروز آسیب ها در فوتبال
2.81 MB
:اندازه فایل
923 بار
: ها دریافت
علل بروز آسیب ها در فوتبال

1

آشنائی مربیان و بازیکنان با صدمات ورزشی در فوتبال مدرن از اهمیت خارق العده ای برخوردار است.

آسیب های منیسک از شایعترین آسیب های زانو است در فوتبال است.

آناتومی

هر زانو دو منیسک دارد. یک منیسک خارجی و یک منیسک داخلی. منیسک ها بافت هایی شبه غضروف ولی به مراتب محکم تر ار آن و با خاصیت ارتجاعی زیاد مثل لاستیک دارند. آنها مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار گرفته وظیفه اصلی آنها جذب شوک های ضربه ایست که به زانو وارد میشود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین میرسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو بشدت به یکدیگر کوبیده میشوند و منیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش میدهد.

بسته یا اینکه شکل پارگی منیسک چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد این پارگی ها را به انواع مختلفی تقسیم میکنند. پارگی ها ممکن است طولی، عرضی، مانند دسته سطل، زبانه ای ، شاخی یا مخلوطی از انواع قبلی باشنددر بسیاری اوقات پارگی های منیسک که در حین ورزش بوجود میایند همراه با دیگر آسیب های زانو مانند پارگی لیگامان متقاطع قدامی است.

علت پارگی منیسک

 پارگی ناگهانی منیسک معمولا در حین ورزش ایجاد میشود. حرکاتی مانند چرخش تنه روی زانوی خم شده که موجب میشود ران روی ساق بچرخد و یا تکل خوردن در حین فوتبال میتواند موجب این پارگی شود. ادامه‌ی خواندن

یکی از شایعترین آسیب های زانودر فوتبال مدرن ، کشیدگی یا پارگی لیگامان متقاطع (صلیبی) قدامی (جلویی) است که معمولا در حین ورزش های پرتحرکی مثل فوتبال  ایجاد میشود ؛ لذا می طلبد که مربیان آشنائی اجمالی نسبت به آن داشته باشند.

آناتومی زانو

 زانو بزرگترین مفصل بدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک. قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار مانند پهنی که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد میتواند به طرف بالا و پایین حرکت کند. مفصل زانو لیگامان های قوی دارد که استخوانها را به یکدیگر متصل میکند. این لیگامان ها مانع میشوند که استخوان های تشکیل دهنده مفصل در هر جهتی حرکت کنند.

01

به زبان دیگر وظیفه آنها اجازه و تسهیل حرکت استخوان ها فقط در جهت های خاص است. مهم ترین جهتی که لیگامان های زانو اجازه حرکت میدهند خم و راست شدن زانو است گرچه زانو در جهات دیگر هم حرکات خفیفی دارد. زانو چهار لیگامان مهم دارد که عبارتند از   لیگامان متقاطع قدامی یا ACL   لیگامان متقاطع خلفی یا PCL    لیگامان کلترال داخلی یا MCL    لیگامان کلترال خارجی یا LCL .

لیگامان های متقاطع در داخل زانو بصورت ضربدری در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند بصورتیکه لیگامان متقاطع قدامی در جلوی لیگامان متقاطع خلفی است. وظیفه اصلی این لیگامان ها ممانعت از لغزیدن ساق به جلو و عقب نسبت به ران است. لیگامان متقاطع قدامی در وسط مفصل زانو و بصورت مایل قرار گرفته است و مانع از لغزیدن ساق به سمت جلو میشود. این لیگامان همچنین در حفظ پایداری چرخشی زانو موثر است.

رباط صلیبی قدامی چگونه آسیب میبیند

تقریبا نصف آسیب های لیگامان متقاطع قدامی همراه با آسیب به دیگر قسمت های زانو مثل آسیب به غضروف مفصل، منیسک و دیگر لیگامان های زانو است.  آسیب این لیگامان در ۵۰ درصد موارد همراه با آسیب به منیسک، در ۳۰ درصد موارد همراه با آسیب به غضروف مفصلی و در ۳۰ درصد موارد همراه با آسیب به لیگامان های جانبی یا کلترال زانو است. ادامه‌ی خواندن

به جرات میتوان گفت مهمترین وسیله برای ممانعت از بیمار شدن زانو، مهمترین راه درمان بسیاری از بیماری های زانو و مهمترین نکته که باید بعد از بسیاری از اعمال جراحی زانو رعایت کرد توجه به عضلات ناحیه ران است. سلامت مفصل زانو ارتباط مستقیم به درستی کارکرد این عضلات دارد.

دو دسته مهم عضلانی بر روی زانو اعمال اثر میکنند.

  • عضلات جلوی ران که به آنها عضلات چهارسر ران یا کوادری سپس میگویند. این عضلات زانو را راست و مستقیم میکنند
  • عضلات پشت یا خلف ران که به آنها عضلات همسترینگ میگویند. این عضلات موجب خم شدن زانو میگردند.

سلامتی این عضلات در دو خصلت آنها خلاصه میشود. عضلات باید قوی باشند و قابلیت انعطاف و کشش کافی داشته باشند. قوی بودن عضلات ران میتواند تا حد زیادی فشار را از روی مفصل زانو بردارد. عضلات جلوی ران که مهمترین آنها عضله چهارسرران Quadriceps است و عضلات پشت ران که به آنها عضلات همسترینگ Hamstring میگویند اگر قوی باشند میتوانند تا حد زیادی نیروهای مضری را که به زانو وارد میشوند جذب کنند.
این عضلات بغیر از قوی بودن باید قابلیت انعطاف و کشش خوبی هم داشته باشند. عضله اگر قوی باشد ولی نتواند کش بیاید براحتی میتواند دچار آسیب شود و به مفصل زانو هم آسیب بزند. برای نیل به این اهداف نرمش های طبی خاصی طراحی شده است. ادامه‌ی خواندن

نرمش های لگن مهم ترین قسمت درمان کشیدگی های عضلات کشاله ران هستند. انجام درست این حرکات نرمشی موجب میشود درد و ناراحتی بیمار خیلی سریعتر بهبود یافته و از عود بعدی این آسیب ها جلوگیری به عمل آید.

کشیدگی عضلات لگن از آسیب های شایع ورزشی است. این کشیدگی ها همچنین میتوانند در اثر فعالیت های بدنی شدید در کسانی که آمادگی ندارند هم ایجاد شوند. شایعترین عضلات لگن که دچار گشیدگی میشوند عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران هستند.

مهمترین این حرکات، نرمش های کششی و تقویتی هستند که در زیر نمونه هایی از آنها ذکر میشود.

نرمش های زیر را به محض اینکه توانستید آنها را تحمل کنید انجام دهید

کشش عضلات نزدیک کننده ران

1

به پشت بخوابید. زانو هایتان را خم کرده و کف هر دو پا را بر روی زمین قرار دهید. به آرامی زانوانتان را از هم باز کنید تا یک احساس کشش را در قسمت کشاله ران خود بکنید. این حالت کشش را ۳۰-۱۵ ثانیه حفظ کرده و به آرامی به حالت اول برگردید. این حرکت را سه بار تکرار کنید

2کشش همسترینگ روی دیوار

 

به پشت روی زمین بخوابید بطوریکه باسن شما نزدیک به یک در قرار گیرد و پاهایتان را روی زمین به حالت کشیده قرار دهید. یک پا را بلند کرده و روی دیوار نزدیک به قاب در قرار دهید. پای دیگر شما باید روی زمین و در کنار در قرار گیرد. در این حال شما باید یک کشش را در پشت عضلات ران خود حس کنید. این حالت کشش را ۳۰-۱۵ ثانیه حفظ کرده و به آرامی به حالت اول برگردید. این حرکت را سه بار تکرار کنید. حرکات را برای پای مقابل هم انجام دهید.

  ادامه‌ی خواندن

یکی از روش های بی حرکتی در ضایعات سیستم عضلانی اسکلتی استفاده از تکنیک های بانداژو Taping(کاربرد نوارهای چسبنده) می باشد. البته درموارد استثنائی نظیر شکستگی ها، در رفتگی ها و ضایعات عصبی از آتل یا اسپیلینت برای بی حرکت ساختن موضع استفاده می شود.

اما در آسیب های مفاصل لیگامان ها، عضلات، تاندون ها(وترها) و…. تکنیکهای مختلف بانداژ کاربرد زیادی دارد. برای مثال درضایعه لیگامانی(رباط)، بکاربردن نوارهای چسبنده غیر ارتجاعی(غیر الاستیک) لیگامان آسیب دیده را بی حرکت ساخته، از حرکات ناخواسته مفصلی در موضع ضایعه پیشگیری می کند و یا در ضایعه عضلانی استفاده از نوارهای چسبنده الاستیک ضمن حفظ گردش خون موضع، حمایت مناسبی را از عضله به عمل می آورد.

یکی از مهم ترین اقدامات درمانی برای پیشگیری از ضایعات و نیز حفاظت موضوع آسیب دیده استفاده از روش های گوناگون بانداژ(بانوارهای چسبنده الاستیک یاغیر الاستیک) می باشد.

بانداژ، موضع ضایعه را از صدمات بیشتر محافظت می کند، ضمن این که اجازه حرکات دردامنه مناسب و کنترل شده به ورزشکار می دهد. علاوه بر این بانداژ درکاهش تورم و تسریع روند ترمیم نقش مهمی را ایفاء می کند. هم چنین در حین رقابت های ورزشی، بانداژ امکان بازگشت سریع ورزشکار را به میادین مسابقه فراهم می سازد.

 اهداف بانداژ

جهت کسب اهداف ذیل از بانداژ استفاده می شود: ادامه‌ی خواندن

22محققان سوئدی، متوجه شدند که یک بار پارگی رباط پشت زانو، آسیب‌دیدگی کشاله ران یا رباط صلیبی زانو، شانس یک بازیکن را برای تکرار آسیب‌دیدگی در فصل بعد، سه برابر می‌کند.

نتیجه مطالعات دانشگاه «لینکوپینگ» در مجله انگلیسی پزشکی، ورزشی منتشر شده است.

البته این نشان داد که معمولا مصدومیت‌های قوزک پا (از نوع آسیب‌دیدگی اوون) به صورت منظم تکرار نمی‌شود.

هرچند بازیکنان مسن‌تر، آسیب‌های رباط پشت زانو را معمولا بیش از یک بار دارند، اما هنوز هیچ رابطه مستقیمی بین سن و احتمال تکرار مصدومیت‌ها کشف نشده است. ادامه‌ی خواندن

1

ازآنجا که آسیبهای رباط مفصل زانو باعث اختلال در پایداری غیرفعال زانو میشود باید به عنوان خطر بالقوه تحت درمان قرار گیرد آسیبهای رباط مانند آسیب مینیسک در بین فوتبالیست ها بسیار شایع است

مکانیسم آسیب رباط درمفصل زانو

۱٫ضربه ای که از جانب خارجی به مفصل وارد میشود یا از جانب داخل به پنجه اصابت می کند.

۲٫ضربه ای که ناشی از باز یا خم شدن بیش از حد مفصل زانو است.

۳٫حرکت چرخشی بدون بر خورد بدنی .

علایم وتشخیص آسیب رباط زانو

۱٫احساس درد شدید هنگام ضربه.

۲٫حساسیت موضعی روی رباط جانبی اسیب دیده . ادامه‌ی خواندن

نتایج تحقیق پژوهشگران ایرانی نشان داده، آسیب دیدگی مچ پا شایع‌ترین مصدومیت در فوتبالیست‌هاست.th

محققان ایرانی سه روش اصلی برای جلوگیری از این آسیب دیدگی‌ را در فوتبال مدرن با هم مقایسه کردند و دریافتند که ورزش‌های تعادلی از همه مناسب‌تر هستند.

بر خلاف آنچه که اغلب تصور می‌شود، در بین فوتبالیست‌ها آسیب دیدگی‌های ناحیه مچ پا بسیار شایع‌تر از پارگی عضله همسترینگ است، هنگامی که فوتبالیست‌ها به آسیب دیدگی‌ ناحیه مچ پا دچار می‌شوند ، راه‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود تا از دوباره درگیر شدن با این مشکل جلوگیری شود.

یکی از این راه‌ها انجام ورزش‌های قدرتی است که ماهیچه‌ها و رباط‌ها را قوی‌تر می‌کند و باعث استحکام بیشتر مچ پا می‌شود،‌ راه دیگر قرار دادن کفی‌های طبی در کفش‌هاست که باعث می‌شود پا در موقعیت درستی قرار بگیرد و از آسیب دیدگی‌ جلوگیری شود. انجام ورزش‌های تعادلی و قدرتی باعث می‌شود پا و مچ ساختاری پیدا کنند که بتوانند نیروهای خارجی را تحمل و کنترل کنند. ادامه‌ی خواندن