تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 9
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9926
  • کل بازدیدها: 2267942

آنالیز

۱-    نقش عمده و تاثیر گذار دروازه بان ها که بدون شک عامل اصلی در موفقیت تیم هایشان بوده اند که از بهترین آنها میتوان به لوریس، پاتریسیو و نوئر اشاره کرد.
۲-  تعمیم و گسترش بازی هایی مبتنی بر دفاع با رعایت اصول پیشرفته دفاعی.
۳-  وحدت و انسجام تیمی که در زمین و بخصوص روی نیمکتها جالب توجه بود.
۴-  گرایش دلپذیر ملی گرایی که ترس از این بود که در جهان حرفه ای فوتبال به دست فراموشی سپرده شود.
۵-  ظهور ستاره هایی همچون : کیمیش، ادر، پایت، سانچس و ام تیتی که برای تیم هایشان مهره هایی کارساز و مفیدی بودند.
۶-  فروغ ادامه دار و تاثیر گذار بازیکنان شناخته شده که  برای تیمها یشان سنگ تمام گذاشتند و وجودشان برای جوان تر ها بهترین الگو بود همچون: کروس، رونالدو، بیل، رمزی، گریزمان، سیسوکو، لواندوفسکی و شگیری.
۷-   عملکرد فنی و سطح بالای مربیانی همچون کولمن( ولز) لاگربک ( ایسلند ) و سانتوس( پرتقال) که توانستند در مقابل تیم های بزرگ و صاحب نام شخصیت تیمی و دانش فنی خود را به رخ بکشند.
۸-   کار تیمی چشمگیر و قابل تامل آلمان که بی هیچ قید و شرطی فقط در پی بی رحمی فوتبال گرفتار آمد و گرنه بهترین تیم جام بود.
۹-   میزبانی وزین و سنجیده فرانسه که در شرایط سخت حاکم بر کشور رو سفیدی تحسین بر انگیزی داشت.
۱۰-  داوری های کم اشتباه و بی نقص که بر این تئوری تاکید کرد که در سطحی بالا از مسابقات می توان انتظآرات سطح بالاتری از قضاوت را هم به نمایش گذاشت.

indexبررسی کارنامه نفت تهران در هفده هفته گذشته لیگ برتر نکات جالبی را با خود به همراه دارد. از جمله این که ۱۰ گل زده این تیم در پانزده دقیقه پایانی بازی‌هایش به ثمر رسیده است.
در ابتدای فصل با توجه به رفتن گل محمدی از نفت تهران و جدایی چند بازیکن موثر این تیم مثل رضا نوروزی کمتر کسی انتظار داشت که منصوریان بتواند تجربه موفقی در نفت داشته باشد ولی این تیم برخلاف انتظارات، تیمی غیرقابل پیش بینی بود و توانست از همه مدعیان امتیاز بگیرد. آنها فعلا با ۳۳ امتیاز از ۱۷ بازی در صدرجدول قرار دارند.
سرمربی:

علیرضا منصوریان یکبار در گذشته تجربه سرمربی گری در لیگ را داشت و تجربه ناموفق پاس همدان در صورت تکرار در نفت تهران به سرعت مهر ناکارآمدی به این مربی جوان می زد.

 کاپیتان سابق استقلال که محبوبیت خاصی هم بین هواداران استقلال دارد از کسانی است که این روزها به عنوان کاندیدای احتمالی سرمربی گری فصل بعد استقلال از او یاد می شود.

 منصوریان در کنارش دستیارانی دارد که بیشترشان در دوران بازیگری هم بازی او بوده اند. از جمله آنها می توان به محمد خرمگاه و علی چینی اشاره کرد. ادامه‌ی خواندن

1فوتبال مدرن
هفته های فصل چهاردهم لیگ برتر یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته می شود. در این فصول خصوصا در لیگ جاری شاهد بوده ایم تیم‌ها نتیجه‌گرا شد‌ه‌اند و ترس از باخت دارند به همین دلیل شاهد بازی بی کیفیت و سطح پایین در لیگ هستیم به همین دلیل کمتر شاهد بازی زیبا هستیم البته به غیر از چند بازی بقیه‌ بازی‌های لیگ تعریف چندانی ندارد.
طبیعی است با این بازی‌های لیگ بازیکن شاخص و پدیده‌ای نمی‌تواند ظاهر شود چون سطح بازی‌های لیگ پایین و  ضعیف است و تیم‌ها نتیجه‌گرا شده‌اند.

با این وضعیت می توان گفت ما شاهد لیگ بی‌کیفیتی هستیم. ما لیگ پویا و شادابی نداریم و بازی‌ها به لحاظ فنی بسیار ضعیف و خسته کننده هستند. در لیگ‌ها‌ی گذشته شاهد بازی‌های تراکتور بودیم، این تیم دوره‌های گذشته لیگ برتر حتی اگر در شهر دیگری هم بازی داشت ۲ تا ۳ اتوبوس تماشاگر به آن شهر می‌رفتند درحالی که هم‌اکنون در تبریز هم سقف استادیوم خالی از تماشاگر است.  مشخص نیست چرا فوتبال ما درگیر چنین ضعف و بی‌برنامگی شده است، یک فوتبال زیبا با تماشاگر زیباتر می‌شود وقتی تماشاچی نباشد فوتبال زیبا معنا پیدا نمی‌کند و بعد از تماشاگر بقیه عوامل نیز وارد می‌شوند. هیچ‌گونه تفاوتی مابین هفته‌های لیگ دیده نمی شود و تمام بازی‌ها به یک شکل انجام می‌گیرد و به نظر من هم اکنون شاهد ضعیف‌ترین لیگ تاریخ فوتبال  ایران هستیم.  اعتقاد دارم  دو راهکار عمده می‌تواند فوتبال ما را نجات دهد اول اینکه سازمان لیگ ما فاقد کمیته فنی است! پس باید کمیته فنی در سازمان وجود داشته باشد و همه تیم‌ها و عملکردشان را زیر ذره بین فنی قرار دهد و دوم اینکه تیم‌ها و باشگاه‌ها باید تیم‌های پایه داشته باشند که هیچ کدام این دو مقوله مهم در تیم‌ها وجود ندارد. پرداختن به جوان‌ها و نوجوانان کشورها می‌تواند در آینده فوتبال ملی ما را تقویت کند درحالی که باشگاه‌های ما فاقدآکادمی فوتبال پایه هستند درحالی که در کشورهای دیگر به این صورت نیست.  ما در کشورمان حدود ۱۰ میلیون جوان و نوجوان فوتبالیست داریم چون توجهی به آنها نمی‌شود دچار ضعف شده‌اند و همین مساله باعث می‌شود هیچ‌گاه فوتبال ما پیشرفت نکند. امیدوارم فوتبال باشگاهی ما از این وضعیت خارج شود تا بتواند در فاصله مانده به جام ملت‌ها حامی تیم ملی بوده و بازیکن به تیم ملی تحویل دهد.

موضوع قابل بحث بعدی خصوصی سازی باشگاه های بزرگ پایتخت است. صحبتی که سالها مطرح بوده ولی به مرحله عمل نرسیده است. گفته شده تا ۵ماه آینده ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی واگذار می‌شود اما ‌بعید می‌دانم که این دو باشگاه در این مدت زمانی به بخش خصوصی واگذار شود. پیشکسوتان سابقه فوتبالی خوبی دارند و می‌توانند در اداره این دو باشگاه به مسئولان کمک کنند. به نظرمی رسد  بخشی از سهام باشگاه به پیشکسوتان داده شود ایده مناسبی است.

فوتبال مدرن

ایران با آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، شگفتی‌ساز شد وبازیِ زیبایی را به نمایش گذاشت که فقط ۱۱ نفر در آن غافلگیر نشدند؛ هم ایرانیان و هم جهانیان. غافلگیری آرژانیتن که از سرخوشی و سرمستی «لیونل مسی» در تواناییِ فقط یک گل زدن به ایران هویدا بود. چنان که اگر نمی‌زد، آرژانتین و تساویِ دردناکِ بدونِ گلِ آن جلوی ایران، آن هم در جام جهانی، اصلا معنیِ دیگری داشت.

ایران از قوی‌ترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان و برنده چهار توپ طلای فوتبال جهان یک گل می‌خورد. گلی که اصلا حقِ ایران نبود.

آرژانتین در این بازی به کمک مازیچ، داور ضعیف صربستانی توانست از سد دفاع آهنین ایران بگذرد و با این پیروزی صعودش به مرحله بعدی این رقابت‌ها را مسجل کرد.ما به‌جایِ اشک ریختن به شوقِ امتیازِ تساوی، اشکِ حسرت می‌ریزیم برای باختی با یک گل از آرژانتین! از این همه همگرایی و قوت، فقط یک ادبیاتِ مشترک حاصل می‌شود؛ چقدر خوبیم ما!

برنامه تیم ایران در این بازی این بود که با ارائه یک بازی بسیار به هم نزدیک و بسته ، خط پاس لیونل مسی را با محدود کردن فضاهای اطراف این بازیکن با شیفت کردن سریع بازیکنان به سمت فضایی که مسی در آن قرار دارد، ببندند. و با انجام این کار نقاط قوت تیم آرژانتین را بسته تا پاس دادن و رد کردن توپ از بین بازیکنان ایران بسیار سخت شود و از این طریق کاری کنند که تیم آرژانتین بیشتر به ارسال بلند روی بیاورند، استراتژی که تیم ایران به دلیل داشتن مدافعان بلندقد و سر زن خواستار آن بود.

در ادامه تیم ایران سعی داشت تا با ضد حملات سریع قوچان نژاد صاحب موقعیت شود و زمانی که امکان ضد حمله سریع وجود نداشته باشد با استفاده از قدرت دریبل زنی مهاجمان خود و خصوصا اشکان دژاگه در زمین تیم حریف، از آنها خطا گرفته  و صاحب ضربات ایستگاهی شود.

در این بازی تیم ایران سعی داشت ۶۰ دقیقه بازی را کنترل و در ۳۰ دقیقه آخر به سمت دروازه حریف حمله کند، برنامه ای که تاکتیک خوزه پکرمن طراح ارشد تاکتیکی آرژانتین که با طرح اجازه بازی دادن به تیم ایران سعی داشت بین خط دفاعی و میانی ایران ایجاد فضا نمای، به این روند تیم ایران کمک شایانی کرد.

در نمیه اول این بازی مالکیت توپ و بازی از آن بازیکنان تیم آرژانتین بود هر چند در نیمه دوم به دلیل اعتماد به نفس بالائی که بازیکنان از بازی مقابل نیجریه به دست آوره بودند، روان‌تر کار کردیم اما در اوایل بازی به دلیل جو ورزشگاه که به سود آرژانتینی‌ها بود کمی این فضا به آنها کمک کرد، هرچند ایرانی‌هایی که در ورزشگاه بودند هم برای ما سنگ تمام گذاشتند.

گلی که لیونل مسی ستاره بارسلونایی در دقیقه ۱+۹۰  وارد دروازه علیرضا حقیقی کرد، نشان داد مسی یک بازیکن بزرگ و باهوش است و یک ضربه غیرقابل مهار توپ را در کنج دروازه‌ ایران قرارداد.هر چند تعویضات اشتباه کی روش نیز در ایجاد فضا برای این بازیکن بی تاثیر نبود.

مردان آلخاندرو سابلا تا دقایق ۶۰ بازی بر توپ تسلط داشتند اما وقتی تیم آرژانتین به گل نرسید آگوئرو و هیگواین را از ترکیب تیم خارج کرد.

در این بازی شاگردان کارلوس کی‌روش مجموعه‌ای طلایی و متحد نشان دادند و در مجموع ۱۰۸ هزار و ۳۷ متر و حدود هشت کیلومتر بیشتر از آرژانتینی ها دویدند. و توسط رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه صاحب دو موقعیت طلائی نیز شدند و یکبار نیز در حساس‌ترین صحنه بازی پابلو زابالتا، مدافع آرژانتین دژاگه را در درون محوطه جریمه خود سرنگون کرد. داور باید ، خطایی را که توسط پابلو زابالتا، مدافع آرژانتین روی دژاگه صورت گرفت، پنالتی اعلام می‌کرد،‌ پنالتی که از سوی کارشناسان تأیید شد. با این حال داور چنین اعتقادی نداشت و حتی در سایر صحنه ای نیز زمانی که آرژانتینی‌ها کرنر می‌زدند در چند صحنه روی بازیکنان ما خطا شد که داور از گرفتن آن صرف نظر کرد. در مجموع داور در رقم خوردن این نتیجه تاثیر بسزائی داشت.

در این بازی بازیکنان تیم ایران  با تعصب  و غیرت ایرانی از جان مایه گذاشتند و تمامی نفرات در حکم یک تیم بودند. موقعیت‌های زیادی و موقعیت های زیادی خصوصا در نیمه دوم بوجود آوردند  و با بدشانسی و عملکرد خوب گلر آرژانتین توپ‌هایمان درون دروازه نرفت.

میانگین موقعیت بازیکنان تیم ایران در ربع دقایق بازی به صورت زیر بود:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_ActualFormationهمچنین آمار حملات ایران به سمت دروازه حریف بر اساس زیر بود:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_TrackingTeamStatistic

میانگین حوزه فعالیت بازیکنان تیم ایران را در نقشه زیر مشاهده کنید:

First stage - 10_84888_Argentina_Iran_FIFA_PlayersHeatmap

فوتبال مدرن- تحلیل بازی ایران- نیجریه

تیم ملی فوتبال ایران ، برای اولین بار در اولین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی شکست نخورد و موفق به کسب امتیاز شد، امتیازی که می‌تواند انرژی بسیار مثبتی را برای تیم ملی به وجود بیاورد و به قول کی روش تیم رادر جام نگه دارد.

 در این بازی با توجه به برنامه‌ریزی کارلوس کی‌روش و نوع تمریناتی که تیم ملی در هفته گذشته انجام داده بود، توقع یک بازی کاملا دفاعی را داشتیم و این امر به خوبی محقق شد.

سورپرایزی که کی‌روش قبل از جام وعده داده بود، البته سورپرایز بزرگ او، ساختن تیمی با دفاعی مستحکم بود که به خوبی پرس می‌کرد و بازیکنانش در جنگ‌های تن به تن کم نمی‌آوردند.

 بازیکنان تیم ملی ایران خواسته‌های کی‌روش در فاز دفاع که بسیار روی این مساله برنامه‌ریزی کرده بود را برآورده کرده و با تمرکز بسیار خوبی که داشتند عملا بی‌اشتباه ظاهرشده و وظایفشان را بی‌نقص انجام داده و با یک برنامه‌ریزی مناسب موفق شدند با کشاندن بازی به کانالهای مرکزی حریف را کنترل کنند.

ملی پوشان ایرانی در این بازی توانستند در ساختار دفاعی با دوندگی بالا و محدود کردن فضا برای بازیکنان نیجریه عملکردی بی‌اشتباه برابر حریف آفریقایی‌ به نمایش گذاشته و با زدن ضربات اول اجازه ندهند تا مهاجمان نیجریه بتوانند فرصت گلزنی را بدست آورند . و از آنجائی که  تیم نیجریه فاقد آپشن‌های لازم برای عبور از دفاع متراکم ما بود و بازیکن خلاق نیز نداشت، تاکتیک دفاعی تیم ایران مثمر ثمر واقع شد.

 آنچه در این بازی کاملا مشهود بود اینکه بازیکنان خط میانی ایران بخصوص کارگردانانی مثل نکونام و تیموریان با دوندگی بالا(جواد نکونام ۱۰٫۸۰۸ کیلومتر-آندرانیک تیموریان ۱۰٫۹۷۴ کیلومتر) توانستند فشار تیمی نیجریه را گرفته و اجازه خودنمایی به حریف راندادند

در کناره ها نیز خسرو حیدری بیشترین دوندگی را در بین بازیکنان تیم  داشته و با حدود ۱۱٫۵۷۷ کیلومتر دوندگی و احسان حاج صفی هم با ۱۰٫۸۲۴ کیلومتر دوندگیمانع اصلی نفوذ تیم حریف از کناره ها محسوب می گردند

تیم ملی ایران در این بازی در فازحمله برنامه خاصی نداشت وتنها به ضدحملات و خلاقیت فردی بازیکنان چشم دوخته بود و در بخش زمان مفید بازی تنها رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه بیشترین حضور را در زمین حریف داشتند و این در حالی است که نداشتن برنامه در فاز حمله خصوصا در نیمه دوم و از دقیقه ۷۰ به بعد در حالی که نیجریه، آن نیجریه‌ای که ما می‌شناختیم، نبودند و کاملا سر درگم نشان می‌داد، تیم ایران می توانست با حضور گسترده و با تعداد نفرات بیشتر در زمین حریف صاحب یک پیروزی درخشان شود

در هرحال تساوی ایران مقابل نیجریه شروع بسیار خوبی در جام‌جهانی برای تیم ملی بود و امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد، تساویی که باعث شد ایارن تا آخرین لحظات در جام بماند و شانس صعود داشته باشد

شاد وسربلند باشید

براساس اعلام پایگاه اینترنتی فداراسیون جهانی فوتبال، خسرو حیدری از تیم ایران بیشترین دوندگی را داشته است.

وی در این بازی حدود ۱۱٫۵۷۷ کیلومتر دوید که بالاترین میزان دوندگی در میان بازیکنان کشورمان بود. بعد از وی آندرانیک تیموریان با ۱۰٫۹۷۴ کیلومتر در رده بعدی قرار دارد و احسان حاج صفی هم با ۱۰٫۸۲۴ کیلومتر عنوان سوم این بخش را به خود اختصاص داد.
در بخش زمان مفید بازی هم رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه بیشترین حضور را در زمین حریف داشنند. در این بین قوچان نژاد ۵۸ درصد درزمین حریف حضور داشت که ۲۲ درصد آن در یک سوم دفاعی نیجریه بود و ۶ درصد هم در محوطه جریمه تیم حریف سپری شد.
در بخش کورس ها نیز خسرو حیدری بهترین بازیکن تیم ایران بود که ۵۴ بار با بازیکنان نیجریه کورس گذاشت. پژمان منتظری با ۴۷ و احسان حاج صفی با ۴۲ مرتبه کورس بهتر از دیگران در این بخش ظاهر شدند. خسرو حیدری در بخش بالاترین سرعت هم با ۳۰٫۳۵ کیلومتر بر ساعت توانست بهترین عنوان را به خود اختصاص دهد.
آمار کلی بازیکنان تیم ایران به شرح زیر است:
میزان دوندگی:
۱-علیرضا حقیقی ۴٫۵۸۹ کیلومتر
۲- خسرو حیدری ۱۱٫۵۷۷ کیلومتر
۳-احسان حاج صفی ۱۰٫۸۲۴ کیلومتر
۴-سیدجلال حسینی ۹٫۰۶۱ کیلومتر
۵-امیرحسین صادقی ۹٫۱۰۵ کیلومتر
۶- جواد نکونام ۱۰٫۸۰۸ کیلومتر
۷- آندرانیک تیموریان ۱۰٫۹۷۴ کیلومتر
۸-پژمان منتظری ۱۰٫۳۴۹ کیلومتر
۹- رضا قوچان نژاد ۱۰٫۲۶۵ کیلومتر
۱۰-اشکان دژاگه ۸٫۸۹۸ کیلومتر
۱۱- مهرداد پولادی ۹٫۴۶۸ کیلومتر
۱۲- مسعود شجاعی ۴۰۶ متر
۱۳- علیرضا جهانبخش ۱٫۹۶۵ کیلومتر

indexفوتبال مدرن- تحلیل بازی های ایرن در جام جهانی برزیل

۱-بدون شک گروهی که تیم ایران در آن قرار گرفته باعث شکل گرفتن بازی های فیزیکی خواهد شد که نیاز به بازیکنان جنگنده ای دارد که با توجه به بالا بودن میانگین سنی بازیکنان تیم ایران، این تیم از قدرت جنگندگی بالائی برخوردار نبوده و از این حیث کاملا آسیب پذیر خواهد بود.

۲-ضعف پست های کلیدی در تیم ایران کاملا مشهود است، بدون شک نداشتن دروازه بان مطمئن از مهمترین ضعف های تیم ایران در جام جهانی خواهد بود، که خود این مساله عدم اطمینان مدافعان به دروازه بان مطمئن را نیز بدنبال داشته و دغدغه ای برای مدافعان محسوب می گردد و قطعا بر روند فنی آنان تاثیر سوء خواهد گذاشت.

۳-نبود بازیکنان خلاق و تاثیرگذار در پست میانی و خصوصا هافبکهای نفوذی تیم ایران کاملا مشهود است که این خود نشان از عدم توانائی تیم ایران در طراحی حمله دارد؛ کنار گذاشتن بازیکنان شاخصی چون خلعتبری و صادقیان نشان از عدم شناخت کافی کی روش به فوتبال ایران دارد.

۴-برقراری ارتباط عاطفی مطلوب بین کادر فنی و بازیکنان از نقطه نظر روحی روانی در سطح بالای مسابقاتی چون جام جهانی بسیار تاثیر گذار بوده که این خود از چالش های اساسی تیم ایران در این تورنمنت جهانی است.

۵-تاکتیک ناپذیری بازیکنان تیم ایران نیز از دیگر مشکلات اساسی تیم ایران در جام جهانی که مظهر ظهور و بروز تاکتیکهای نوین می باشد، محسوب می گردد.

باید منتظر بود و دید چه سرنوشتی در انتظارتیم پیر و بی برنامه ایران در جام جهانی خواهد بود و آیا غیرت و تعصب بازیکنان ایرانی این ضعفها را پوشش خواهد داد یا نه؟

:  متوسط امتیازهای کسب شده

همانطور که از جدول تیمهای لیگ برتری پیداست علی دایی و تیم پرسپولیس با میانگین ۸۶/۱ امتیاز، مجید جلالی و حسین فرکی با متوسط ۸/۱ امتیاز در صدر جدول قرار دارند، امیر قلعه نویی با یک بازی کمتر و میانگین ۷۸/۱ و یحیی گل محمدی با متوسط ۷۳/۱ به دنبال آنها قرار دارند. کرانچار و تیمش با کسب ۶/۱ امتیاز برای هر بازی در جایگاه پنجم قرار دارند و البته حضور انگین فیرات با میانگین امتیاز ۵۳/۱ در رتبه ششم مربیان نیز در نوع خود تا حدودی جالب به نظر می رسد. دراگان اسکوکیچ با سه برد پیاپی هفته های آخر وضعیت خود را بهبود بخشیده و با یک بازی کمتر و متوسط ۳۵/۱ امتیاز در رتبه هفتم جدول مربیان قرار دارد. پس از وی افشین ناظمی، محمود یاوری(فجر سپاسی)، رسول خطیبی، عبداله ویسی، محمد مایلی کهن، لوکا بوناچیچ، منصور ابراهیم زاده، پرویز مظلومی، غلامحسین پیروانی و باز هم محمود یاوری(مس کرمان) قرار دارند

دو نکته ای که در این قسمت به نظر می آید، اول حضور مربی موجه و با دانشی همچون منصور ابراهیم زاده در قعر جدول مربیان است و نکته دوم را باید در دو تیمی که مربیان خود را تغییر دادند جستجو کرد، این تغییر در مس کرمان تقریباً تفاوتی نداشته است، محمود یاوری از حضور در ۹ بازی این تیم متوسط ۵۵/۰ امتیاز به ازای هر بازی را کسب کرده و پرویز مظلومی با حضور در ۶ بازی این تیم میانگین ۶۶/۰ امتیازات را به دست آورده است اما آن چیزی که تاسف برانگیز است عدم پیروزی در هیچ یک از دیدارهای این تیم توسط این دو مربی است. تیم دوم نیز فجر سپاسی شیراز است، غلامحسین پیروانی با حضور در ۸ دیدار این تیم متوسط ۶۲/۰ امتیاز و محمود یاوری با حضور در ۶ دیدار این تیم متوسط امتیاز ۱۶/۱ را به دست آورده است، لازم به ذکر است در فاصله تعویض این دو مربی، مربیگری این تیم در یک دیدار خانگی به علی اصغر کلانتری سپرده شد که به تساوی بدون گل رسید و البته در آمارهای مربوط به این بحث به دلیل تعداد کم حضور بر
نیمکت این تیم به حساب نیامده است ادامه‌ی خواندن

thفوتبال‌ مدرن‌ شکل‌ بازی‌ شطرنج‌ است‌. آن‌ توپ‌ است‌ که‌ نقش‌ ۲۲ بازیگر را مشخاص خواهد ساخت‌.

سرعت‌ خارق‌ العاده‌ ی‌ توپ‌ در بازیهای‌ بین‌ المللی‌ عاملی‌ ست‌ که‌ اهمیت‌ تاکتیک‌ تیمی‌ را بیشتر نمایان‌ میسازد. یازده‌ بازیکن‌ که‌ وظایف‌ مشخاص تدافعی‌ و هجومی‌ داشته‌ باشند قادرند تیم‌ رقیب‌ را که‌ از بازیکنان‌ بهتری‌ برخوردار باشند را شکست‌ دهند. هدف‌ مربیان‌ باید آن‌ باشد که‌ تیمی‌ به‌ وجود آورند که‌ مجموع‌ کلی‌ آن‌ از جمع‌ تک‌ تک‌ افراد بیشتر باشد. تیم‌ ملی‌ ایران‌ با سیستم‌ سنتی‌ ۲ ۴ ۴ در دو بازی‌ مقدماتی‌ جام‌ جهانی‌ ۲۰۰۶ مقابل‌ بحرین‌ و کره‌ شمالی‌ بازیکرد و افشین‌ قطبی‌ بر اساس‌ این‌ دو بازی‌، تحلیلی‌ را بیان‌ کرده‌ که‌ می‌خوانید:
هنگام‌ دفاع‌
مدافعان‌ ایران‌ یک‌ خط‌ لوزی‌ تشکیل‌ داده‌ و هر یک‌ از چهار مدافع‌ در کانال‌ خود به‌ دفاع‌ ناحیه‌ ای‌ میپردازند. در خط‌ میانی‌ مشاهده‌ می‌ کنیم‌ که‌ چهار هافبک‌ به‌ شکل‌ لوزی‌ قرار میگیرند که‌ شامل‌ یک‌ هافبک‌ دفاعی‌، یک‌ هافبک‌ تهاجمی‌ و دوبال‌ میانی‌ می‌ باشند. هافبکهای‌ تیم‌ ملی‌ ایران‌ پر جنب‌ و جوش‌ بوده‌ و با کار خوب‌ گروهی‌ شان‌ سعی‌ دارند خط‌ میانی‌ را به‌ تصاحب‌ درآورند. مهاجمین‌ یک‌ خط‌ به‌ عقب‌ برمی‌گردند تا به‌ عنوان‌ اولین‌ خط‌ دفاعی‌ تعداد خطوط‌ باز پاس‌ دادن‌ در وسط‌ زمین‌ را کاهش‌ دهند. هدف‌ اساسی‌ آن‌ است‌ که‌ به‌ حریف‌ فرصت‌ حملات‌ خطرناک‌ داده‌ نشود. این‌ هدف‌ در صورتی‌ عملی‌ است‌ که‌ فضای‌ بازی‌ از مهاجمین‌ گرفته‌ شده‌ و با افزودن‌ تعداد نفرات‌ در مقابل‌ بازیکن‌ پا به‌ توپ‌، آنان‌ را به‌ دستپاچگی‌ و سردرگمی‌ دچار سازد. موفقیت‌ مدافعین‌ ایرانی‌ صرفا ناشی‌ از تاکتیک‌ پیاده‌ شدن‌ در روی‌ زمین‌ نبوده‌ و بلکه‌ به‌ خاطر تلاشهای‌ فردی‌، روحیه‌ جنگندگی‌ و استفاده‌ از انرژی‌ زیاد می‌باشد. هنگام‌ دفاع‌، فاصله‌ خطوط‌ از یکدیگر زیاد می‌ باشد و در نتیجه‌ شکاف‌های‌ عمیق‌ میان‌ مدافعین‌، هافبک‌ها و مهاجمان‌ به‌ وجود می‌ آید. مدافعان‌ ایرانی‌ بایستی‌ که‌ با جاگیری‌ درست‌ خط‌ دفاعی‌ خود را مقداری‌ جلو برده‌ تا فاصله‌ اش‌ را با خط‌ میانی‌ کاهش‌ دهند. ادامه‌ی خواندن

1

در فوتبال مدرن آنالیز بازی به عنوان یک هنر تلقی می شود.

علم آنالیز در بازی فوتبال نقش بسزایی در تعیین نتیجه یک مسابقه خواهد داشت به طوری که امروزه بهترین مربیان دنیا در کادر فنی خود از یک تا چند مربی به عنوان آنالیزور استفاده می کنند.

آقای راکسبورگ رئیس کمیته آموزش فوتبال اروپا معتقد است که امروزه فقط علاقه مند بودن به فوتبال کافی نیست.او می گوید در گذشته بر این عقیده بودند که موفقیت یک تیم به داشتن بازیکنان ستاره است.حتی الآن هم می گویند. او لیگ برتر انگلیس را مثال می زند و از الکس فرگوسن به عنوان موفق ترین مربی در لیگ سخن می گوید.

او علت موفقیت الکس فرگوسن را نه فقط در چیدن بازیکنان (آرایش تیمی) بلکه در تصمیم گیری های او می داند.سایر تیمها هم بازیکنان خوبی دارند.درست است که منچستر بازیکنان خوبی دارد اما این مربی است که تصمیم می گیرد که چه بازیکنی در چه قسمتی توپ بزند یا چه موقع تعویض انجام دهد یا چه وقت روند بازی را تغییر دهد.بازیکنان ستاره وجود دارند اما آیا باید سایر بازیکنان را نادیده گرفت.او معتقد است که هر بازیکنی باید در موفقیت تیم نقش داشته باشد چون او هم برای تیم بازی می کند درست مانند یک ستاره.اما در فوتبال حرفه ای امروز بازی خوانی مربی عامل تعیین کننده است.حال باید در مورد تحلیل صحبت کنیم و نه فقط از بازیکنان بزرگ. ادامه‌ی خواندن