تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 622
  • بازدید دیروز: 847
  • بازدید هفته: 5034
  • کل بازدیدها: 2650003

آموزشی

آیا می دانید
یکی از ویژگی های اساسی تمرینات بدن سازی مدرن، شخصی سازی تمرینات می باشد.

در این نوع تمرینات، بازیکنان را کمتر به اطاق های وزنه و کار با ماشین می برند و فهمیده اند که نیازهای تمرینی تخصصی یک گلر، یک مدافع و یک مهاجم کاملا متفاوت است.

برای مثال:

برای مثال:
یک گلر نیازش به کورس های سرعتی از پهلو پر رنگتر است.
یک مدافع نیازش به کورس های سرعتی به عقب بیشتر است‌
یک مهاجم به کورس های سرعتی رو به جلو نیاز بیشتری دارد.
بنابراین، حتی تمرینات دوهای اینها هم نمی تونه یکنواخت باشد. حتی مدافع کناری نسبت به مدافع میانی نیازهای متفاوتی دارد.

نمونه تمرینات اختصاصی مسی که کاملا برای مانورهای شخصی او در بازی ها طراحی شده است.
نیاز تخصصی مسی که در این تمرینات براورده شده مانورهای زیگزاک و پرش های جفت برای فرار از تکل های ویران کننده است.

نکته: توجه کنید که بدن مسی از حیث قد و فیزیک یک بدن کاملا معمولی است. آنچه او را مسی کرده، هماهنگی های عصبی فوق العاده است که توسط همین نوع تمرینات بوجود می اید. مسی معجزه مربیگری مدرن است!

آیا می دانید
بازیکنان در دقائق ابتدایی نیمه اول(دقیقه ۱ تا۲۰) و نیمه دوم(دقیقه ۴۵ تا ۶۵) دارای بیشترین تمرکز بر بازی بوده و از انگیزش بالایی برای ارائه بهترین عملکرد خود برخوردارند.
برای تعویض بازیکنان خود در این دقائق تامل بیشتری انجام دهید.

عدم برقراری ارتباط صحیح با بازیکنان این مشکلی است که اکثر مربیان با شاگردان خود دارند و از اکثر همکارانمان بارها شنیده ایم که نمی توانند با شاگردان خود یک ارتباط صحیح و صمیمی برقرار کنند.
✍برای این کار سعی کنید مانند یورگن کلوپ، محبوب ترین مربی در حال حاضر باشگاهی جهان با شاگردان خود حس همدلی برقرار کنید؛ این کار باعث می شود که زمینه نفوذ در شاگردان برایتان فراهم گردد و آنها را بهتر درک کنید و باعث افزایش میزان ارتباط میان شما بشود.
یورگن کلوپ برای ایجاد حس همدلی بین بازیکنان از روشهای مختلفی استفاده میکند به عنوان نمونه:
جلسات تمرینی یورگن کلوپ، همیشه با شوی (نمایش) کلوپ آغاز می شود.
در ۵ دقیقه ابتدایی جلسات تمرینی دورتموند، همه بازیکنان منتظر شوخی های سرمربی تیم هستند؛ حتی ممکن است این شو، پرت کردن توپ به سمت بازیکنان تیم و یا دنبال یک توپ جمع کن دویدن، باشد.
روش روزانه کلوپ همین است. یک روز نیست که تمرینات دورتموند بدون شوخی و خنده سرمربی تیم شروع نشود.

آیا می دانید
توجه به بازیکنان نیمکت نشین از مهم ترین عوامل موفقیت در عرصه مربیگری است.
یک مربی موفق شرایطی را فراهم می کند تا بازیکنان نیمکت نشین به این باور دست یابند که حضور آنان در نیمکت در راستای استراتژی تیم بوده و در هر لحظه از بازی به حضور موثر آنها نیازمندید.
فراموش نکنید:
یک نیمکت ناراحت و بی انگیزه، حس همدلی و اتحاد تیمی را از بین برده و مقدمه ای بر شکست تیم شما خواهد بود.

یادداشت های کلاس مربیگری آرسن ونگر مدرس فیفا و رییس توسعه جهانی فوتبال

براساس وبینار برگزار شده ۲۶ شهریور ۱۳۹۹

۱- برای من مدیریت در فوتبال به مراتب مهم تر و برجسته از مباحث فنی در فوتبال است.

۲- برای یک مربی قبل از دانش و توان فنی درایت و شناخت فردی و اجتماعی از جامعه پیرامونش از اهمیت بسیاری برخوردار است.

۳- فوتبال امروز دنیا بر دو اصل سرعت و استقامت استوار است و مربیان برای رسیدن به موفقیت باید برنامه های تمرینی واستراتژی خود را براین دو اصل پای ریزی کنند.
۴- من هیچگاه در دوران مربیگری خود اسیر احساسات مثبت و منفی دیگران نشدم چراکه اگر پیروز شوید شما محبوبید و اگر مغلوب شوید مغضوب، پس در هر حالتی خود باشید و برروی برنامه هایتان متمرکز شوید.
۵- استعداد هارا بر اساس استقامت،انگیزه و هوششان انتخاب کنید. ادامه‌ی خواندن

کریس رونالدو چطور به یکی از بهترین ضربه آزادزن های دنیا تبدیل شد؟ این سوالی است که مربی سابق منچستریونایتد به آن پاسخ داد.

 کریس رونالدو با ضربه آزاد تماشایی اش در دیدار مقابل اسپانیا، بار دیگر توجهات را جلب کرد. به همین بهانه، مایک فیلان، مربی سابق منچستریونایتد، در مطلبی اختصاصی برای دیلی میل، فاش کرد که چطور ستاره پرتغالی به چنین سطحی رسیده است:

 پیشرفت

وقتی کریس رونالدو در سال ۲۰۰۳ به منچستریونایتد پیوست، رایان گیگز مسئول زدن ضربات آزاد در این تیم بود. اما کریس بیش از بقیه، هم تیمی باتجربه اش را برای زدن این ضربات با چالش روبرو کرد. او همیشه می خواست حرکت جدیدی را امتحان کند.

او می خواست از طریق امتحان کردن، شیوه جدیدی برای زدن ضرباتش پیدا کند. او هر روز بعد از تمرینات، با رایان گیگز و وین رونی، تمرین ضربه آزاد می کرد. اولین چالش برای او، این بود که بهتر از هم تیمی هایش باشد. او موفق به این کار شد. پس از آن، او دوست داشت بقیه ضرباتش را تماشا کنند و در مورد آن حرف بزنند. ادامه‌ی خواندن

۱- تیمی برنده است که کمتر اشتباه کند.

۲- بازی همیشه به نفع تیمی است که حریف را وادار به اشتباه کند.

۳- تیمی که صاحب توپ است احتمال اشتباه بیشتری دارد.

۴- ترس همیشه با تیمی است که توپ دارد.

۵- تیمی که توپ ندارد قویتر است.

۱⃣ سرعت عمل:
✍️ توان تصمیم‌گیری سریع و مؤثر بازیکن

۲⃣ سرعت عمل با توپ:
✍️ اجرای حرکات تکنیکی و مهارتی توسط بازیکن با حداکثر سرعت

۳⃣ سرعت حرکت بدون توپ
✍️ سرعت دویدن بازیکن

۴⃣ سرعت عکس العمل:
✍️ واکنش نشان دادن سریع بازیکن نسبت به حرکت قبلی
مثلا  عکس‌العمل نشان دادن به حرکت هم‌تیمی یا حریف

۵⃣ سرعت تصمیم‌گیری:
✍️ تصمیم­ گیری دقیق بازیکن در کوتاه‌ترین زمان

۶⃣سرعت پیش‌بینی:
✍️ پیش بینی حرکات حریف که عمدتا بر اثر تجربه به دست می آید.

۷⃣ سرعت ادراکی:
✍️ استفاده از حس بینایی و شنوایی جهت پردازش عناصر بازی

هافبک دفاعی که در این سیستم بازی می‌کند، باعث ایجاد ارتباط بین چهار مدافع پشت سر خود با دو هافبک مرکزی روبرویش می‌شود. پس برای این ایجاد ارتباط لازم است از تکنیک کافی برخوردار باشد

تصویر زیر، دیاگرامی است که سیستم ۳-۳-۴ (۳-۲-۱-۴) و تمام گزینه‌های دادن پاس در آن را نشان می‌دهد. سیستمی که خیلی از تیم‌های دنیا با آن بازی می‌کنند و بارسلونا، رئال‌مادرید و آرسنال تنها تعداد کمی از آنها هستند.

 photo_2017-01-02_11-35-19

در این تصویر هافبک دفاعی با شماره ۶ نشان داده شده است

در این سیستم هر تیم یک هافبک دفاعی دارد که عملکردش در عملکرد کلی تیم فوق‌العاده موثر است.

این اهمیت به خاطر نقش هافبک دفاعی در تنظیم سرعت بازی است. در حقیقت وقتی نیاز به حفظ مالکیت توپ باشد، هافبک دفاعی در این سیستم سرعت بازی را کم می‌کند و زمانی‌که تیم نیاز به نفوذ دارد، سرعت بازی را بالا می‌برد. هافبک دفاعی سیستم ۳-۳-۴ باید برای بازی کردن در فشار بالا و فضای کم آمادگی زیادی داشته باشد و البته در تمام دقایق بازی، نسبت به فشار اطراف خود آگاهی کامل داشته باشد.

پاس‌هایش باید بی‌نقص و کامل باشد و همیشه در طول بازی باید زاویه قرارگیری خود را طوری تنظیم کنند که بتوانند از بازیکنان هم دسته اطرافش حمایت کنند. او حتما باید توانایی حمل توپ داشته باشد تا بتوانند از آن در زمان نفوذها به خوبی استفاده کنند.

هافبک دفاعی که در این سیستم بازی می‌کند، باعث ایجاد ارتباط بین چهار مدافع پشت سر خود با دو هافبک مرکزی روبرویش می‌شود. پس برای این ایجاد ارتباط لازم است از تکنیک کافی برخوردار باشد.

 در این تصویر گزینه‌های پاس برای یک هافبک دفاعی نشان داده شده است

این بازیکن از نظر دفاعی هم وظایف زیادی بر عهده دارد. او باید بتواند بازی حریف را بخواند و آن را تخریب کند. از سوی دیگر باید با فشار آوردن به بازیکن مقابل بتواند از جریان بازی خارجش کند اما برای این کار هافبک دفاعی وظیفه دارد انرژی خود را در طول مسابقه تقسیم کند تا در تمام دقایق بازی انرژی لازم را داشته باشد. اصولا هافبک دفاعی بازیکنی است که خودش را فدای تیم و هم‌بازی‌هایش می‌کند. به خاطر همین باید فردی رهبر و دارای توانایی ارتباط بالا باشد.

ویژگی‌های فیزیکی یک هافبک دفاعی به این صورت است:

۱. باید دونده و حرفه‌ای باشد وبتواند مسافت‌هایی بین ۵ تا ۲۰ یارد را سریع بدود.

۲. در نبردهای یک در مقابل یک قوی باشد و با شرایط فیزیکی خود بازیکن حریف را از توپ دور نگه دارد تا به حفظ توپ کمک کند.

۳. در نبرد‌های هوایی موفق باشد.

۴. فرز و سریع‌الانتقال باشد.

“سرخیو بوسکتس” و “الکس سانگ”، دو نمونه از بهترین هافبک‌ دفاعی مسلط به بازی در سیستم ۳-۳-۴ هستند.

 بوسکتس دید خوبی دارد، تکنیکی است و آگاهی محیطی‌اش از بازی مثال‌زدنی است. با این حال او از ویژگی‌هایی محروم است که الکس سانگ این خصوصیات را هم داراست. سانگ نسبت به کارهایی که در آرسنال انجام داد در بارسلونا بسیار دست کم گرفته شد اما او در این فصل ارزش‌های بالایش را بخوبی در وستهم نشان داده است. آگاهی محیطی، دید و تکنیک مناسب، باعث تبدیل شدن آن‌ها به بهترین هافبک‌های دفاعی قادر به بازی در این سیستم شده است.

 حالا اگر بخواهیم بوسکتس و سانگ را ازنظر تکنیکی باهم مقایسه کنیم، بوسکتس تکنیک بهتری دارد. هرچند سانگ هم ازنظر تکنیکی فاصله زیادی با او ندارد. اما خصوصیت برجسته سانگ، توانایی فیزیکی او در غلبه برحریفان است. او سریع، فرز، درتکل‌ها قوی وبازیخوان است. بوسکتس هم قدرت بازیخوانی بسیار خوبی دارد اما خیلی سریع نیست. شما نمی‌توانید ارزش‌های بوسکتس و قدرت بازیخوانی او را نادیده بگیرید. او یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت بارسلونا است.