تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 527
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4857
  • کل بازدیدها: 2736452

بدنسازی

            چابکی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ورزش فوتبال است.

در اینجا یکی از معتبرترین تست برای سنجش چابکی را برای شما دوستان عزیز شرح می دهیم:

این تست در فضایی به ابعاد ۱۰ در ۵ متر اجرا می شود و نیاز به وسایل ساده ای هم دارد. تعداد ۸ کونز و کرنومتر برای اجرای این تست کافی است.

کونزها را همان طوریکه در شکل زیر نشان داده شده است چیدمان می کنیم.  فاصله ی کونزها از یکدیگر(۴کونز وسط زمین)نیز ۳متر و ۳۰ سانتیمتر می باشد.

فوتبالیست در ابتدا بایستی رو به جلو در روی زمین دراز بکشد (سر به سمت نقطه ی شروع) و با فرمان مربی سریعاً از جای خود بلند شده و  از نقطه ی شروع (استارت) و در مسیر حرکتی که در شکل نیز نشان داده شده است با حداکثر سرعت شروع به دویدن می کند و پس از گذشت از میان کونزها و وقتی که از نقطه ی پایان (Finish) گذشت، کرنومتر متوقف و زمان طی شده به عنوان رکورد فوتبالیست ثبت می شود.

Untitled

 از نکات قابل ذکر اینست که:

۱- با توجه به اینکه سطحی که تست بر روی آن انجام می شود و کفشی که فوتبالیست می پوشد بر روی نتایج تاثیر می گذارد در نتیجه می بایستی در زمان های متفاوتی  که تست گرفته می شود شرایط برگزاری یکسان باشد.

۲- می توان جهت دویدن فوتبالیست ها را نیز تغییر داد( با تعویض نقطه ی شروع و پایان )

خانم ها                                               آقایان

کمتر از ۱۷ ثانیه                             کمتر از ۱۵/۲ ثانیه                          عالی

۱۷/۰ تا ۱۷/۹ ثانیه                         ۱۵/۲ تا ۱۶/۱ ثانیه                         خوب

۱۸/۰ تا ۲۱/۷ ثانیه                         ۱۶/۲ تا ۱۸/۱ ثانیه                         متوسط

۲۱/۸ تا ۲۳/۰ ثانیه                         ۱۸/۲ تا ۱۸/۳ ثانیه                        ضعیف

بیشتر از۲۳/۰ ثانیه                         بیشتر از۱۸/۳ ثانیه                         خیلی ضعیف

● تأثیر تمرینات پلایومتریک بر مهارتهای فوتبالیستها
هر تمرین عضلانی که همراه با پرش باشد و هنگام اجراء آن رفلکس کشش عضله مورد استفاده قرار گیرد تمرین پلایومتریک خوانده میشود.
بررسی پیشرفت و بهبود رکوردها، مهارتها، تکنیک ها و تاکتیک های ورزشی در چند دهه گذشته نشانه گسترش و بسط زیربنای علمی و دانش محققین و مربیان ورزش بوده است. یافته های علمی در این زمینه در تنظیم و اجراء برنامههای تمرینی قهرمانان ورزشی نقش مهمی برعهده داشته است.
تمرینات ورزشی اصولاً موجب افزایش توانائی حرکتی انسان میشود، اما اگر بخواهیم این توانائی به مرز ایده آل برسد و نیز مستمر باشد، چه باید کرد؟ در این ارتباط اهمیت علم تمرین و تمرینات اصولی که متناسب با نیازهای حرکتی و فیزیولوژیکی ورزش مورد نظر است، یک اصل مهم است.
امروزه در سایه تحقیقات و پیشرفت علم و ارتباطات علمی، کیفیت مهارتهای ورزشی نیز رو به افزایش است، و سطح رقابتهای ورزشی به هم نزدیک شده است در این میان تیمهائی میتوانند نتیجه بهتر از آن خود کنند که به عوامل ظریفتر و مهمتر بیشتر توجه نمایند. یکی از عوامل مهم برای پیشرفت کمی و کیفی هر ورزشکاری به کارگیری شیوه های تمرینی مرتبط با رشته ورزشی و برپایه اصول علمی است.
در رشته فوتبال همچون سایر رشته های ورزشی در کنار تکنیک، تاکتیک و آمادگی روانی، آمادگی جسمانی از اهمیت به سزائی برخوردار است. توان، سرعت و چابکی عامل بسیار مهم از آمادگی جسمانی است، که در اجراء مهارتهای فوتبال دارای اهمیت بسیار است.
مطالعات گوناگون در مورد روشهای مختلف تمرین نشان میدهد که کارائی سیستم عضلانی و عوامل عصبی ـ عضلانی در اثر تمرینات بدنی، قابل پیشرفت و توسعه میباشند.
مطالعات و تحقیقات انجام شده نشانگر آن است که تمرینات بدنی سبب بهبود کیفی مهارت در ورزشهای مختلف از جمله ورزش فوتبال میگردد لذا برای داشتن یک تیم آماده نمیتوان عناصر و عوامل آمادگی جسمانی یعنی قدرت، سرعت، چابکی، انعطافپذیری، استقامت و… را نادیده گرفت. ادامه‌ی خواندن

ظرفیت هوازی می تواند در طول فعالیت های مداوم و یا متناوب و با شدت مناسبی که ضربان قلب را در حد ۶۰ تا ۸۰ درصد ضربان بیشینه نگه می دارد ، بهبود یابد. این نونع تمرینات با شدت پایین ( تامتوسط ) را اغلب ال اس دی  می نامند. در این تمرینات مقدار مسافت تمرین بر کیفیت آن برتری دارد. ضربان قلب به ندرت به بالاتر از ۱۶۰ ضربه در دقیقه می رسد. تمرینات هوازی با شدت پایین را می توان در طول تمرینات متنوع فوتبال و یا بازی های تمرینی انجام داد هم چنین می توان دویدنهای مسافتی و فارتلک را هنگامی که تمرینات بدون توپ انجام می شود مورد استفاده قرار داد. فارتلک یا بازی سرعت در سوئد در دهه ۱۹۳۰ مورد استقبال قرار گرفت. فارتلک شکلی از تمرینات مداوم بود که بر اساس رسوم داخلی اجراء می شد. دویدن فارتلک باید حدود ۴۵ دقیقه یا بیشترطول بکشد و مسافتی چندین کیلومتری را شامل شود. گام ها بین دویدن سرعتی با شدت بالا و دویدن نرم و آهسته نوسان دارد. فارتلک معمولا در زمین های متفاوتی مانند مسیرهای هموار و… انجام می شود.

                           

تمرینات استقامت عمومی(ظرفیت هوازی)
486.67 kB
:اندازه فایل
4732 بار
: ها دریافت
تمرینات استقامت عمومی(ظرفیت هوازی)