تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 17
  • بازدید دیروز: 1270
  • بازدید هفته: 9934
  • کل بازدیدها: 2267950

تاکتیکی

در فوتبال مدرن سرعت در اجرای تاکتیک های مختلف تیمی و گروهی نقش بسزائی داشته و از اهمیت فوق العده ای برخوردار می باشد. از این رو جهت آشنادی کاربران محترم با نقش بی بدیل سرعت در مقوله تاکتیک ها به بررسی آن می پردازیم:

نقش سرعت در اجرای تاکتیکها
2.51 MB
:اندازه فایل
2692 بار
: ها دریافت
نقش سرعت در اجرای تاکتیکها

 

 فوتبال مدرن

جام جهانی فوتبال در برزیل در حالی به پایان رسید که شاهد ظهور و بروز گرایشات تاکتیکی جدیدی در این دوره از مسابقات بودیم.  در جامهای جهانی  گذشته  گرایشات تاکتیکی بیشتر معطوف بر طرح دفاعی نیزه ها و فوتبال تیکی تاکا بود و در این جام تکیه بر سرعت انتقال توپ  در تیمها بیشتر مشهود بود.

نگاهی به سیر تحولی گرایشات تاکتیکی در جام های جهانی نشان می دهد شصت سال پیش، تاکتیک‌ها  دستخوش تحول شدند. مدافع انگلیسی، سید اوون در اینباره می گوید: “انگار داشتیم با مردم فضایی بازی می‌کردیم.” البته که آن‌ها با مردمی از پشت پرده آهنی روبه‌رو شده بودند.

تیم ملی مجارستان دهه ۱۹۵۰، از شماره ۹ کاذب استفاده می‌کرد. آن هم سال‌ها پیش از ابداع نامی برای این پست که بازیکنی به نام ناندور هیدگکوتی این پست را در اختیار داشت، و حریفان را کاملا غافلگیر نمود به نحوی که مدافعان آن زمان نمی دانستند که چگونه جلوی یک مهاجم عمقی را بگیرند، و در مقابل ‌آن‌ها کاملاً مبهوت بازی می کردند.

پیش‌بینی درستی که می‌توان انجام داد، اینکه درجام جهانی ۲۰۱۸ روسیه دیگر تیمی معادل مجارستان دهه ۱۹۵۰ وجود نخواهد داشت. هیچ تیمی با چنین اثر انقلابی یا برنامه بازی رادیکالی به روسیه سفر نخواهد کرد. عصر تکنولوژی باعث شده تا امروزه در بازیهای جهانی اخبار و ایده‌ها  به سرعت منتشر شده و نگه داشتن رازها سخت‌تر  از گذشته گردیده و ایده های مربیان قابل در تورنمت ها قابل پیش بینی باشد. حتی وقتی کره شمالی، منزوی‌ترین رژیم دنیا، تیمی به جام جهانی ۲۰۱۰ فرستاد، کم‌تر از مجارستان پس از جنگ دارای نکات غافل‌گیرکننده بود. ادامه‌ی خواندن

123فوتبال مدرن- در فوتبال مدرن بررسی قابلیت‌های جسمانی، تکنیکی، تاکتیکی ، جسمانی  و روانی مدافعان میانی از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است :

گوشه‌های از این قابلیت‌ها در فوتبال مدرن که مربیان برای انتخاب بازیکنان توجهی بسیاری بر آن دارند چنین است:

 الف :  قابلیت‌های جسمانی:

قد:

 اینجاست که باز هم قابلیت‌های آنتروپومتریکی (پیکر شناسی) مهمترین نقش را دارد .

 مدافعان میانی در فوتبال به دلیل شرایط بازی در آن نقطه از زمین ،می‌بایستی از قدی بلندی برخوردار باشند . دلیل آن هم تقابل با مهاجمان اکثراً بلند قامت  و سر زن حریفان است .

 با بررسی وضعیت قد مدافعان نخبه تاریخ فوتبال جهان می‌توان دریافت که در گزینش بازیکنان برای این پست، دارا بودن قد بلند از اهمیتی ویژه برخوردار است .

فرانتس بکن باوئر به عنوان اینکه حداقل به صورت نمادین، بهترین مدافع میانی تاریخ فوتبال لقب گرفته است با۱۸۱سانتی‌متر به بازی در این پست کلیدی می‌پرداخت .

 لوران بلان که بدون تردید بهترین مدافع میانی تاریخی فوتبال فرانسه می‌باشد از۱۹۲سانتی‌متر بلندقامت سود می‌جست .

همچنین ریو فردیناند( با۱۸۹سانتی‌متر قد) ، پرمرتساکر (با۱۹۸سانتی‌متر قد) والتر ساموئل (با۱۸۲ سانتی‌متر قد ) نمانیا ویدیچ (با۱۹۴سانتی‌متر قد )، جرارد پیکه برنابئو( با ۱۹۲ سانتی متر قد) از جمله بهترین مدافعان میانی فوتبال دنیا هستند. ادامه‌ی خواندن

102تئوری های فوتبال مدرن – در فوتبال مدرن شناخت قابلیت ها و وظایف بازیکنان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و بر این اساس مربیان بازیکنان خود را انتخاب می کنند .در این قسمت به برخی از مهمترین قابلیت های مدافعان کناری در فوتبال مدرن می پردازیم:

سرعت:

مدافع کناری در فوتبال می‌بایستی از سرعت جابجایی بالایی برخوردار باشد . جالب اینکه رکورد دوی صدمتر در میان بازیکنان تاریخ فوتبال جهان متعلق به آشتفان رویتر آلمانی است  که یک مدافع راست بوده است .

با توجه به اینکه معمولاً هافبکها و مهاجمان کنار حریف  به لحاظ قابلیت سرعت وضعیت خوبی قرار دارند، و بر همین اساس و البته‏ طویل بودن خط طولی ایجاب می‌کند که مدافع کناری، لزوماً بازیکنان سرعتی باشند .

گنجایش و توان هوازی و بی‌هوازی :

ورود در بحث دستگاهی انرژی و فیزیولوژی ورزشی، بسیار مفصل‏ و از عهده این مطلب خارج است .

 بطور خلاصه‏ می‌توان چنین دریافت که بدن در فعالیت‌های ورزشی، یا در وضعیت هوازی بوده با حضور اکسیژن به فعالیت ادامه می‌دهد و یا در حالتی بی‌هوازی و با اتکا به منابع دیگر انرژی به کار خود ادامه می‌دهد که محاسبات آن مربوط است به تعداد ضربان قلب در دقیقه  برحسب سن و همچنین مدت زمان، شدت و انفجار بودن یا نبودن فعالیت . ادامه‌ی خواندن

1فوتبال مدرن مستلزم شناخت سه لحظۀ مهم در بازی است  که عبارتند:

۱-  لحظه مالکیت توپ توسط تیم خودی

۲- لحظه مالکیت توپ توسط تیم مقابل

۳-  لحظه انتقال، (تغییر مالکیت توپ از تیم مقابل به تیم خودی و بالعکس )

۱- لحظه مالکیت توپ توسط تیم خودی(حالت حمله )

روش‌های برخورد با این چنین وضعیتی بستگی کامل به هدف  و استراتژی تیم دارد که غالباً براساس تدارک نوع حمله و به ثمر رساندن گل است ولیکن این هدف ممکن است تحت‌الشعاع  عوامل متعددی قرار بگیرد .

مهم‌ترین عامل در این وضعیت اینست که اساساً استراتژی تیم و افکار مربی در این لحظه حفظ نتیجه  است یا تغییر نتیجه .

الف- چنانچه حفظ نتیجه لحظۀ موردنظر مطلوب‏ تیم و مربی باشد ، قطعاً نیاز به تاکید به تدارک حمله با به خاطر انداختن مالکیت توپ نیست و مراقبت از نتیجه مطلوب  بستگی قابل‌توجهی به حفظ توپ دارد که در این وضعیت از متغیرها پارامتر پاس (که بحث مفصلی دارد ) باید استفاده شود.

  در مجموع ، رفتار بازیکنان تیم با توپ و بازی می‌بایستی به درستی و به این ترتیب باشد: ادامه‌ی خواندن

پپ گوآردیولا پس از فینال لیگ قهرمانان فصل گذشته چنین گفت: «بدون توپ ما یک تیم فاجعه آمیز هستیم، یک تیم مصیبت زده، پس به توپ نیاز داریم.» این جمله ایست که به همین اندازه می تواند برای آرسنال هم استفاده شود. واضح است که آنها با مالکیت توپ بسایر بهتر از بدون آن عمل می کنند. تفاوت در اینجاست که بارسا در بازگردانی مالکیت توپ بسیار بهتر از آرسنال عمل می کند.

در آن بازی پس از گذشت بیست دقیقه، بارسا ۷۲% مالکیت توپ را در اختیار داشت، آماری خارق العاده در برابر هر تیمی، مهم نیست که آنها برابر آرسنالی قرار گرفته بودند که به خاطر قدرت پاسکاری اش معروف است. تسلط بازیکنان بارسا در زمین نه به دلیل برتری تکنیکی شان – هرچند احتمالاً از این نظر هم برتر هستند – که به خاطر بهتر بودنشان در پاسکاری بود. در آن دقایق ابتدایی، بارسا به تکل های مداوم روی آورد، آرسنال را احاطه کرده بود، و آنها را حتی تا زمین خودشان عقب رانده و در آنجا محبوس کرده بود. این حمله ای بی رحمانه و سرگیجه آور بود، در هیچ نقطه ای از زمین به آرسنال مهلت داده نمی شد، حتی وقتی توپ از دروازه بان به دفاع کناری درست در خارج محوطه جریمه پاس داده می شد، هم خطر در کمین بود.

آرسنال تحت فشار بود، بارها و بارها. حتی بازیکنانی که در حالت عادی به راحتی و با اعتماد بنفس به حفظ توپ می پرداختند هم توپ لو می دادند. به سختی می توان باور کرد سسک فابرگاس – که اکنون با مصدومیت مواجه شده است – تا آن زمان به اندازه نیمه اول آن بازی بد پاس داده باشد. آندری آرشاوین چنان آشفته بود که خاطره گازا ( Gazza)*را زنده کرد و به خاطر حرکتی ناگهانی بر روی سرخیو بوسکتس، به زانوی خودش آسیب زد. ادامه‌ی خواندن