تازه ها
عضویت در خبرنامه

12341

آمار سایت
  • بازدید امروز: 444
  • بازدید دیروز: 580
  • بازدید هفته: 4774
  • کل بازدیدها: 2736369

تمرینات فوتبال

ایا می دانید

در مدرسه فوتبال لاماسیا پرورش دهنده بازیکنانی چون مسی، کارلوس پویول، اینیستا، ژاوی و … یک فوتبال آموز به‌غیر از زمان های مسابقه می بایستی طی یک دوره ده ساله( از ۹ تا ۱۹ سالگی) ۲۷۶۰ ساعت تمرین مطابق با جدول زیر  داشته باشد تا به یک بازیکن نخبه تبدیل شود.

برای دریافت تصویر با کیفیت اصلی روی انها کلیک نمایید.

۱۲۳۴۵

منبع: توسعه فوتبال پایه(‌مارک نستی، کریس سالی) ترجمه دکتر رضا شجیع

تفکرات یک دروازه بان موفق چیست؟

با چند پرسش آغاز می کنیم:

در لحظه های بحرانی چطور به دروازه بانی ادامه می دهید؟
آیا می توانید با سرعت اشتباه خود را فراموش کنید و تمرکز مجدد خود را به دست آورید؟
آیا پس از یک اشتباه، تعادل روانی خود را از دست می دهید؟

پاسخ تمام این سوالات و اینکه بعد از دریافت یک گل، چگونه به بازی ادامه می دهید، با #تفکرات شما در ارتباط است.

اگر بعد از یک عملکرد بد و ضعیف، تمایلات و تفکرات مثبت داشته باشید، به زودی بر اشتباه خود غلبه کرده و دوباره #تمرکز لازم را برای ادامه بازی به دست می آورید.

برای نمونه، اگر حریف توپی را از شما بگیرد، در این حالت چنانچه تفکر مثبت داشته باشید، تلاش می کنید تا توپ را از حریف باز پس بگیرید و مالکیت آن را به دست آورید، در غیر این صورت #افکار_منفی بر شما غلبه کرده و از تلاش برای تصاحب توپ خودداری می کنید.

            چابکی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ورزش فوتبال است.

در اینجا یکی از معتبرترین تست برای سنجش چابکی را برای شما دوستان عزیز شرح می دهیم:

این تست در فضایی به ابعاد ۱۰ در ۵ متر اجرا می شود و نیاز به وسایل ساده ای هم دارد. تعداد ۸ کونز و کرنومتر برای اجرای این تست کافی است.

کونزها را همان طوریکه در شکل زیر نشان داده شده است چیدمان می کنیم.  فاصله ی کونزها از یکدیگر(۴کونز وسط زمین)نیز ۳متر و ۳۰ سانتیمتر می باشد.

فوتبالیست در ابتدا بایستی رو به جلو در روی زمین دراز بکشد (سر به سمت نقطه ی شروع) و با فرمان مربی سریعاً از جای خود بلند شده و  از نقطه ی شروع (استارت) و در مسیر حرکتی که در شکل نیز نشان داده شده است با حداکثر سرعت شروع به دویدن می کند و پس از گذشت از میان کونزها و وقتی که از نقطه ی پایان (Finish) گذشت، کرنومتر متوقف و زمان طی شده به عنوان رکورد فوتبالیست ثبت می شود.

Untitled

 از نکات قابل ذکر اینست که:

۱- با توجه به اینکه سطحی که تست بر روی آن انجام می شود و کفشی که فوتبالیست می پوشد بر روی نتایج تاثیر می گذارد در نتیجه می بایستی در زمان های متفاوتی  که تست گرفته می شود شرایط برگزاری یکسان باشد.

۲- می توان جهت دویدن فوتبالیست ها را نیز تغییر داد( با تعویض نقطه ی شروع و پایان )

خانم ها                                               آقایان

کمتر از ۱۷ ثانیه                             کمتر از ۱۵/۲ ثانیه                          عالی

۱۷/۰ تا ۱۷/۹ ثانیه                         ۱۵/۲ تا ۱۶/۱ ثانیه                         خوب

۱۸/۰ تا ۲۱/۷ ثانیه                         ۱۶/۲ تا ۱۸/۱ ثانیه                         متوسط

۲۱/۸ تا ۲۳/۰ ثانیه                         ۱۸/۲ تا ۱۸/۳ ثانیه                        ضعیف

بیشتر از۲۳/۰ ثانیه                         بیشتر از۱۸/۳ ثانیه                         خیلی ضعیف

انتشار تصاویری از تمرین بارسلونا بازیکنان این تیم را در داخل حبابهای پلاستیکی نشان می داد که در حال انجام فعالیتهای خود در این شرایط بودند. در ابتدا به نظر می رسد این فعالیت یک تمرین شاداب و صرفا مفرح باشد. اما به واقع اینطور نیست! این تمرین اگرچه رویکرد تفریحی و پرنشاط همراه خود دارد اما فراتر از یک تمرین صرفا سرگرمی و تفریحی است.

Team Building چیست؟

هر مجموعه ی که تحت عنوان یک تیم یا گروه کاری که متشکل از افراد مختلف با نیازها، منافع، طرز فکرها و شخصیت های متفاوت و مختلف است برای موفقیت بایستی از قوانین و شرایط مشخصی تبیعت کند. در غیر اینصورت حتی با وجود بهترین امکانات، ابزار، نیروی انسانی و… احتمال موفقیت کم خواهد بود.

بر اساس تعریفی که رینوس میشل مربی فقید و صاحب سبک هلندی دارد فرآیند ساختن تیم (Team Building) ابزاری است که مربیان از آن استفاده می کنند تا مفاهیم فوتبال را گسترش دهند (برای مثال سبک بازی) و به طور ایده ال هدف اصلی و نهایی آن دستیابی به موفقیت است.

در حقیقت یک چنین تمریناتی که در بالا مشاهده می کنیم به عنوان فعالیتهای Team Building (ساختن تیم) شناخته می شود. ادامه‌ی خواندن

دروازه بان یعنی بازیکن کامل 

امروزه دیگر گلر فقط وظیفه اش محافظت از دروازه نیست . او تصمیم گیرنده شده . حمله آغازین از سوی او طراحی و استارت می خورد . به غیر از پاها بایستی هنرمندی بکار گیری دستها در مشارکت بازی را داشته باشد . دستها نیز می توانند مشابه پاها هنر مند و تکنیکی باشند . آموزش دروازه بان مدرن با خواسته های یک مربی مدرن و به روز صورت می پذیرد .
بیشتر به دروازه بان مدرن فکر کنیم .
۱_ فعالیت و تحرک داخل محوطه و پرهیز از سکون
۲_ تسلط و کنترل توپهای مسطح . پایین تنه . و بالا تنه بدون استفاده از دستها برای تسلط و کنترل توپ از نقاط تماس در بدن استفاده و اعتماد بنفس داشته باشد .
۳_ مهارت در ارسال توپهای بلند و کوتاه با هر دو پا یک گلر فقط اگر به یک سمت برای شروع مجدد ها گرایش داشته باشد. خیلی زود توسط حریف آنالیز و خنثی خواهد شد .
۴_ تایمینگ مناسب، یک گلر نبایستی در هر بار مالکیت با توپ مشغول لمس شود او باید بخوبی بداند بعد از کنترل و تسلط و آگاهی محیطی بایستی چگونه بازی را به جریان بیندازد . ادامه‌ی خواندن

● تأثیر تمرینات پلایومتریک بر مهارتهای فوتبالیستها
هر تمرین عضلانی که همراه با پرش باشد و هنگام اجراء آن رفلکس کشش عضله مورد استفاده قرار گیرد تمرین پلایومتریک خوانده میشود.
بررسی پیشرفت و بهبود رکوردها، مهارتها، تکنیک ها و تاکتیک های ورزشی در چند دهه گذشته نشانه گسترش و بسط زیربنای علمی و دانش محققین و مربیان ورزش بوده است. یافته های علمی در این زمینه در تنظیم و اجراء برنامههای تمرینی قهرمانان ورزشی نقش مهمی برعهده داشته است.
تمرینات ورزشی اصولاً موجب افزایش توانائی حرکتی انسان میشود، اما اگر بخواهیم این توانائی به مرز ایده آل برسد و نیز مستمر باشد، چه باید کرد؟ در این ارتباط اهمیت علم تمرین و تمرینات اصولی که متناسب با نیازهای حرکتی و فیزیولوژیکی ورزش مورد نظر است، یک اصل مهم است.
امروزه در سایه تحقیقات و پیشرفت علم و ارتباطات علمی، کیفیت مهارتهای ورزشی نیز رو به افزایش است، و سطح رقابتهای ورزشی به هم نزدیک شده است در این میان تیمهائی میتوانند نتیجه بهتر از آن خود کنند که به عوامل ظریفتر و مهمتر بیشتر توجه نمایند. یکی از عوامل مهم برای پیشرفت کمی و کیفی هر ورزشکاری به کارگیری شیوه های تمرینی مرتبط با رشته ورزشی و برپایه اصول علمی است.
در رشته فوتبال همچون سایر رشته های ورزشی در کنار تکنیک، تاکتیک و آمادگی روانی، آمادگی جسمانی از اهمیت به سزائی برخوردار است. توان، سرعت و چابکی عامل بسیار مهم از آمادگی جسمانی است، که در اجراء مهارتهای فوتبال دارای اهمیت بسیار است.
مطالعات گوناگون در مورد روشهای مختلف تمرین نشان میدهد که کارائی سیستم عضلانی و عوامل عصبی ـ عضلانی در اثر تمرینات بدنی، قابل پیشرفت و توسعه میباشند.
مطالعات و تحقیقات انجام شده نشانگر آن است که تمرینات بدنی سبب بهبود کیفی مهارت در ورزشهای مختلف از جمله ورزش فوتبال میگردد لذا برای داشتن یک تیم آماده نمیتوان عناصر و عوامل آمادگی جسمانی یعنی قدرت، سرعت، چابکی، انعطافپذیری، استقامت و… را نادیده گرفت. ادامه‌ی خواندن